12. týždeň tehotenstva – Veľkosť Vášho plodu a ultrazvuk v 12. týždni tehotenstva

12. týždeň tehotenstva znamená zmenu v mnohých oblastiach. Konečne sa blížite ku koncu prvého trimestra tehotenstva. Vaše hormóny by sa mali trochu upokojiť, a preto by ste nemali zažívať také silné tehotenské syndrómy. Taktiež to znamená, že by ste mali byť pripravená zdieľať túto skvelú novinku s vašou rodinou a priateľmi.

12. týždeň tehotenstva

Moje dieťatko je počas 12. týždňa tehotenstva veľké ako…

Slivka. Priemerný plod meria 5.3cm a váži skoro 14g. Dieťatko už má skoro všetky potrebné orgány a jeho hlavná úloha je rásť a postupne sa zväčšovať.

Ak som tehotná 12 týždňov, koľko mesiacov som vlastne tehotná?

12. týždeň tehotenstva znamená, že ste v poslednom týždni vášho tretieho mesiaca tehotenstva.

Náš tip na schudnutie a vrátenie do formy po pôrode: Therma Cuts

Therma cuts - pre boj s nadváhou
thermacuts

 • spáli tuk vo vašich bunkách a uzatvorí ich
 • bráni tak opätovnému ukladaniu tuku
 • klinicky overené chudnutie  10kg za mesiac
 • recenzie zákazníkov

Symptómy 12. týždňa tehotenstva

Začnem dobrými správami:  ranná nevoľnosť a únava bude určite slabšia, ako v predchádzajúcich týždňoch, lebo vaše hladiny hormónov budú stabilné. A zlé správy? Môžu ich nahradiť bolesti hlavy a závraty. Pre vás je to však dobrý kompromis. Tu je zoznam všetkých symptómov, ktoré môžete v tomto období očakávať:

Zvýšený výtok

Môže to síce vyzerať čudne, je to ale normálne a má to svoju úlohu. Vaša vagína sa totiž takto bráni proti rôznym infekciám. Ak ale máte žlté, zelenkasté, ružové či hnedé výtoky počas 12. týždňa tehotenstva, určite hneď kontaktujte lekára. Tieto farby môžu značiť infekciu či predčasný pôrod.

Náš tip: Každá mamička potrebuje počas tehotenstva prijímať prenatálne vitamíny. Ich široký výber nájdete na DR. MAX , Lieky24 a Lekárentriveze.sk  za najvýhodnejšie ceny.Dr.Max lekáreň recenzie Heureka.sk

Viac Informácii

Krvácanie

Krvácanie počas tohto obdobia môže byť znepokojujúce, nemusí však nič znamenať. Váš krček maternice je počas tehotenstva viac citlivý, a tak toto krvácanie môže spôsobiť pohlavný styk. Ak krvácate tak to určite povedzte svojmu lekárovi a ak je krvácanie sprevádzané kŕčmi alebo je výtok veľmi silný, tak to môže byť niečo naliehavé.

Bolesti hlavy

12. týždeň tehotenstva znamená intenzívne bolesti hlavy, ktoré sú spôsobené hormonálnymi zmenami, znížením hladiny cukru, dehydratáciou, nedostatkom spánku či stresom. Ako proti ním bojovať? Snažte sa zistiť, čo je ich spúšťačom a skúste sa tomu vyhnúť. Ak zažívate príliš silné bolesti hlavy, alebo ak sú bolesti sprevádzané inými čudnými príznakmi, povedzte to vášmu gynekológovi.

Elegantné šaty pre moletky

•  Ideálne do práce aj na večierok.

•  Vyrobené z príjemného materiálu v kombinácii s elastanom.

•  Symetrický strih kopíruje  líniu vášho tela.

Viac módy pre moletky

Závraty

Hormonálne zmeny a výkyvy krvného tlaku môžu spôsobiť závraty. Dá sa im predísť pravidelným stravovaním a pitím veľkého množstva vody. Ak máte závrat, tak je najlepšie si  ľahnúť na sedačku. Ak závraty neprestávajú a sú vážnejšie, informujte vášho lekára.

Ak čakáte dvojičky, tak je možné, že stále pociťujete rannú nevoľnosť, zatiaľ čo mamičky, ktoré čakajú iba jedno dieťatko, už vidia to pomyselné svetlo na konci tunela nevoľnosti. Majte na pamäti, že veci sa v najbližšej dobe zlepšia.

?Náš tip: Široký výber  tehotenských podprseniek, vysokú kvalitu a spoľahlivosť nájdete v eshopoch: Astratex a Amiatex za najvýhodnejšie ceny.Astratex.sk recenzie Heureka.sk

Viac Informácii

Bruško počas 12. týždňa tehotenstva

Vaše bruško v 12. týždni tehotenstva už konečne vyzerá ako tehotenské bruško. Určite si ho všimnú aj ľudia okolo vás, a preto je 12. týždeň tehotenstva obdobie, kedy mnoho budúcich mamičiek informuje o svojom stave svoje okolie. Ak čakáte dvojičky, tak je samozrejmé, že vaše bruško bolo rozpoznateľné už niekoľko týždňov skôr, lebo sa v ňom nachádzajú 2 dieťatká.

Ak ste ešte nezačali s fotením bruška, teraz je ten správny čas. Verte mi. Po skončení tehotenstva budete chcieť nejakú pamiatku na všetky tie zmeny, ktorými si vaše telo počas 9 mesiacov prešlo.

Ultrazvuk počas 12. týždňa tehotenstva

Váš plod už skoro skončil s vývojom najdôležitejších častí, a to znamená, že odteraz sa bude len a len zväčšovať. Je pravda, že dieťatko čoskoro vstúpi do fázy dozrievania, počas ktorej sa budú vyvíjať orgány a tkanivá ešte rýchlejšie.

Dieťatko počas 12. týždňa začína pohybovať a krčiť prstami na rukách a nohách. Mozog dieťatka sa taktiež vyvíja veľmi prudko.

Dieťatku sa taktiež vyvíjajú reflexy. Ak by ste štuchli do vášho bruška, videli by ste na ultrazvuku pohyb. Ak čakáte dvojičky, tak je vývin veľmi podobný. V neskorších fázach tehotenstva však začne zaostávať za mamičkami s jedným dieťatkom.

Náš tip na schudnutie a vrátenie do formy po pôrode: Therma Cuts

Therma cuts - pre boj s nadváhou
thermacuts

 • spáli tuk vo vašich bunkách a uzatvorí ich
 • bráni tak opätovnému ukladaniu tuku
 • klinicky overené chudnutie  10kg za mesiac
 • recenzie zákazníkov

Možno budete mať pred koncom prvého trimestra tehotenstva ešte jednu prehliadku. Či sa tak stane závisí hlavne od voľby vášho lekára. Ak budete mať prehliadku, určite si všimnite, že váš plod je teraz oveľa viac zreteľný a to vás podvedome núti hovoriť o tom s inými ľuďmi prezrádzajúc tak vaše tehotenstvo.

Ste už nedočkavá či to bude chlapec alebo dievča? Nerada vám hovorím, že počas 12. týždňa tehotenstva sa pohlavie väčšinou nedozviete. Medzi 12. a 13. týždňom sa ale niekedy už dá rozoznať či ide o chlapca, alebo dievča. Anatómia je ale stále veľmi podobná a tak môžu byť predpoklady mylné. Váš lekár bude vedieť pohlavie presnejšie určiť počas druhého trimestra tehotenstva, asi v 20. týždni. Avšak ak ste si dali spraviť DNA testy na zistenie chromozómových porúch, tak tieto testy často prezradia aj pohlavie dieťatka.

Náš tip: Buďte krásna počas celého tehotenstva. Širokú ponuku líčidiel, voňaviek a mnoho iného nájdete v overenom eshope Elnino.sk

Parfémy ELNINO.sk recenzie Heureka.sk

Viac Informácii

12. týždeň tehotenstva je obdobím, kedy sa chcete dozvedieť viac o zdraví vášho drobca, preto možno podstúpite rôzne genetické testy na zistenie vrodených porúch či iných problémov. Môže to byť trocha desivé a mätúce, a tak sa nezabudnite spýtať vášho lekára na otázky, ktoré vás zaujímajú. Nezabúdajte, že dieťatko je skoro určite v úplnom poriadku, pretože tieto poruchy sa vyskytujú veľmi zriedkavo.

Určite nezabudnite:

 1. Objednať sa na prenatálnu prehliadku na 16. týždeň tehotenstva
 2. Zdieľať vaše skvelé novinky s rodinou a priateľmi
 3. Dodržiavať pitný režim a prijímať pestrú stravu

Pripravte sa na príchod bábätka, dojčenské podprsenky a tehotenské oblečenie a  doplnky do domácnosti by sme Vám radili nakúpiť v spoľahlivých e-shopoch

Astratex logo
Amiatex.sk
dr max logo

Náš seriál pokračuje 13. týždňom tehotenstva.

5/5 - (22 votes)

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.