13. týždeň tehotenstva – čas na zistenie pohlavia bábätka ultrazvukom

Gratulujem! Prežili ste prvý trimester tehotenstva. Nehovorím len o tom, že ste dokázali vydržať všetky nepríjemné príznaky tehotenstva, ale aj o tom, že ste už prešli tretinu vašej cesty k bábätku. 13. týždeň tehotenstva je ten čas, kedy vášmu plodu rastú zúbky, hlasivky a dokonca by sme dokázali zachytiť aj odtlačky prstov. Ak ste o tom ešte nepovedali vášmu okoliu, teraz je určite ten správny čas, vaše tehotenstvo môžete využívať ako výhovorku prečo ste prišli neskoro do práce.

13. týždeň tehotenstva

13. týždeň tehotenstva znamená pre mnohých budúcich rodičov čas, kedy prezradia toto veľké tajomstvo. Neexistuje žiadne konkrétne obdobie, kedy prezradiť túto novinku. Niektorí to robia po prvej prenatálnej prehliadke, iní si počkajú na rodinnú oslavu a v niektorých prípadoch to už dávno všetci vedia. Je to len a len na vás!

Nechtíkový detský šampón
Nechtíkový detský šampón
Nechtíkový detský šampón
 • šampón vhodný na umývanie vlasov i sprchovanie celého tela,
 • je mimoriadne šetrný k očiam – bežne neštípe v očiach,
 • obsiahnutý cenný mandľový a sezamový olej, jemné mycie zložky na rastlinnej báze a výťažky z biologicky pestovaného nechtíka robia šampón vhodný nie len pre deti, ale aj ľudí s veľmi citlivou pokožkou, atopickým ekzémom.

 

Moje dieťatko je počas 13. týždňa tehotenstva veľké ako…

Citrón. Váš 13-mesačný plod meria asi 7,3cm a váži približne 25,8g. Čo sa týka pomeru veľkostí, hlava dieťatka už tvorí len jednu tretinu veľkosti tela namiesto polovice, ako to bolo v skoršom štádiu tehotenstva.

Ak som tehotná 13 týždňov, koľko mesiacov som vlastne tehotná?

 1. týždeň tehotenstva pre vás znamená jednoducho to, že ste tehotná už 3 mesiace. Toto je váš posledný týždeň prvého trimestra, a to by mal byť určite dôvod na oslavu.

  Náš tip na schudnutie a vrátenie do formy po pôrode: Therma Cuts

  Therma cuts - pre boj s nadváhou
  thermacuts

  • spáli tuk vo vašich bunkách a uzatvorí ich
  • bráni tak opätovnému ukladaniu tuku
  • klinicky overené chudnutie  10kg za mesiac
  • recenzie zákazníkov

Symptómy 13. týždňa tehotenstva

Možno si všimnete, že príznaky tehotenstva sa u vás postupne menia. Dokonca sa vám môže podariť zažiť deň bez nevoľnosti. Je však možné, že pocítite niektoré z nasledujúcich príznakov:

Výrazné žily

Kvôli zvýšenému krvnému toku budete schopná vidieť cievy pod vašou pokožkou.

Náš tip: Mamička potrebuje počas tehotenstva prijímať prenatálne vitamíny. Ich široký výber nájdete na DR. MAX , Lieky24 a Lekárentriveze.sk  za najvýhodnejšie ceny.femibion1

Viac Informácii

Nával energie

Druhý trimester tehotenstva sa vyznačuje tým, že máte vždy dosť energie a prežívate najmenej príznakov. Postupne sa začínate cítiť ako vaše staré ja a energie budete mať na rozdávanie. Ak ste v posledných týždňoch nemali dosť síl na cvičenie, teraz je ten správny čas na nápravu. Cvičenie pomôže vám, vášmu dieťatku a uľahčí aj samotný pôrod. Určite to stojí za to!

Zvýšený sexuálny apetít

13. týždeň tehotenstva

Mnohé ženy majú tento syndróm počas 13. týždňa tehotenstva. Po pohlavnom styku sa môže objaviť aj krvácanie, pretože váš krček maternice je citlivejší ako obvykle. Veľmi silné krvácanie však nie je vôbec v poriadku a mali by ste o ňom povedať lekárovi.

Prepáčte mi mamičky, ktoré čakáte dvojčatá. 13. týždeň tehotenstva pre vás neznamená koniec únavy či ranných nevoľností. Je to spôsobené vyššou hladinou tehotenských hormónov. Ak je nevoľnosť a zvracanie veľmi silné, určite to oznámte gynekológovi. Ak v sebe dokážete udržať potravu, ale stále sa cítite zle, tak sa to snažte ešte trochu vydržať. Ste už predsa na konci prvého trimestra.

Bruško počas 13. týždňa tehotenstva

Vaša maternica je teraz tak veľká, že vám pomaly rastie von z panvy. To znamená, že konečne začínate vyzerať ako tehotná žena. Môžete teda využiť všetky z toho vyplývajúce výhody ako napríklad požiadanie o uvoľnenie miesta v preplnenom autobuse!

Náš tip: Zakúpte ti dojčiacu podprsenku. Široký výber podprseniek, vysokú kvalitu a spoľahlivosť nájdete v eshopoch: Astratex a Amiatex za najvýhodnejšie ceny.Astratex.sk recenzie Heureka.sk

Viac Informácii

Od tejto chvíle budete vyzerať viac a viac tehotne, pretože 13. týždeň tehotenstva si vyžaduje prírastok váhy. Lekári odporúčajú získať túto hmotnosť v čo najzdravšej podobe- postupne počas celého tehotenstva. Americká organizácia združujúca pôrodníkov a gynekológov odporúča:

 1. Ak máte BMI menej ako 18.5- mali by ste pribrať od 12 do 18 kg, počas druhého a tretieho trimestra sa snažte pribrať približne pol kg každý týždeň
 2. Ak máte BMI od 18.5 do 24.9- mali by ste pribrať od 11 do 16 kg, počas druhého a tretieho trimestra sa snažte pribrať približne 0,4 kg každý týždeň
 3. Ak máte BMI od 25 do 29.9- mali by ste pribrať od 7 do 11kg, počas druhého a tretieho trimestra sa snažte pribrať približne 0,3kg každý týždeň
 4. Ak máte BMI 30 a viac- mali by ste pribrať od 5 do 9 kg, počas druhého a tretieho trimestra sa snažte pribrať približne 0,2 kg každý týždeň
 5. Ak čakáte dvojičky- mali by ste pribrať od 17 do 24kg, počas druhého a tretieho trimestra sa snažte pribrať približne pol kg každý týždeň

Samozrejme sa nenechajte vystrašiť tou hromadou čísel. Dôležité je hlavne mať vyváženú stravu, prijať asi o 300 kalórií za deň viac ako pred tehotenstvom, piť dostatok vody a ak je to možné, pravidelne cvičiť.

Ultrazvuk počas 13. týždňa tehotenstva

Ultrazvuk môže v tomto období zistiť pohlavie bábätka, ale keďže je to veľmi ťažké rozoznať, váš lekár s tým pravdepodobne počká až to ultrazvuku v rozmedzí 18.-22. týždňa. Vtedy  bude omnoho viac zrejmé, či sa jedná o chlapca alebo dievča.Ak ste si vybrali aj DNA test na detekciu chromozómových porúch, budete vedieť pohlavie spolu s výsledkami.

Určite nezabudnite:

 1. Povedať svojmu nadriadenému, že ste tehotná
 2. Pripraviť vaše ostatné deti na súrodenca
 3. Pravidelne cvičiť

Najpredávanejšie prenatálne vitamíny:

GS Mamavit s horčíkom

GS-MAMAVIT-100+10-cerven2014-SK

Prečo si vybrať GS Mamavit s horčíkom?

 • je určený pre tehotné a dojčiace ženy a ženy, ktoré otehotnenie plánujú
 • neobsahuje cukor, konzervačné látky ani farbivá
 • kompletné a vyvážené zloženie vitamínov a minerálov

(zdroj: www.gsklub.sk)

Viac Informácii

 

GS MimiStar FORTE

GS MimiStar FORTE

Prečo si vybrať GS MimiStar FORTE?

 

 • je určený všetkým ženám, ktoré sa snažia o bábätko
 • priaznivo ovplyvňuje psychickú činnosť
 • vyvinu­tý so špecialistami na pomoc pri otehot­není

(zdroj: www.gsklub.sk)

 

 

 

Viac Informácii

 

INOFOLIC

Prečo si vybrať INOFOLIC ?

INOFOLIC

 • prispieva k správnej funkcii psychiky,
 • prispieva k zníženiu vyčerpania a únavy,
 • zohráva úlohu v procese delenia buniek a prispieva k rastu zárodočných tkanív počas tehotenstva

(zdroj : www.drmax.sk)

 

Viac Informácii

5/5 - (28 votes)

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.