14. týždeň tehotenstva – Vaše priberanie na váhe a pohlavie dieťatka

Vitajte v druhom trimestri vášho tehotenstva! 14. týždeň tehotenstva znamená mnoho zmien- pocítite menej únavy, hladu a naopak viac energie. Vchádzate do obdobia tehotenstva, ktoré sa často označuje ako „medové týždne tehotenstva“. V tomto období budete mať viac času na cvičenie, splnenie vašich úloh ale aj na zábavu. Užite si to!

14. týždeň tehotenstva

Veľkosť plodu počas 14. týždňa tehotenstva 

Broskyňa. Vaše bábä meria asi 8,6cm a váži približne 42,5g. Hmotnosť dieťatka sa počas uplynulého týždňa skoro zdvojnásobila a aj počas 14. týždňa rýchlo stúpa.

 1. Dojčiaca podprsenka Mama Easy nevystužená-Dojčiaca podprsenka Mama Easy nevystužená Astratex logo

  >>>Viac podprseniek na kojkenie<<<

Ak som tehotná 14 týždňov, koľko mesiacov som vlastne tehotná?

14. týždeň tehotenstva znamená, že ste tehotná už 3 mesiace a jeden týždeň. Ste presne na začiatku druhého trimestra.

Ak ste už videli do vnútra svojho bruška, tak ste mohli zazrieť, že váš drobec triasol svojimi palcami a možno si palec aj cmúľal.

Symptómy 14. týždňa tehotenstva

V tomto období postupne ustupujú príznaky s prvého trimestra tehotenstva. Nebuďte však prekvapená, ak nezmiznú okamžite. Buďte trpezlivá a pokojná. Tu je zoznam niektorých príznakov, ktoré sa u vás môžu vyskytnúť:

Bolesť podbruška

Au! Pravdepodobne pociťujete nepríjemnú bolesť, pretože vaše väzy sa naťahujú, aby sa prispôsobili rastúcemu bábätku. 14. týždeň tehotenstva môže byť spojený aj s kŕčmi, ktoré sú najčastejšie výsledkom týchto bolestí. Ak však máte akékoľvek obavy, neváhajte a kontaktujte svojho lekára.

Príval energie

Nepríjemné nevoľnosti a únava pomaly ustupujú, zatiaľ čo vy sa cítite plná energie a života. Presne tak to má byť!

14. týždeň tehotenstva

Zvýšená chuť do jedla

Škvŕka vám v brušku? Ako náhle vás opustí ranná nevoľnosť, začnete pociťovať zmeny vo vašom apetíte. Nezabudnite, že to, čo jete, ovplyvňuje rast vášho dieťatka. Mali by ste teda prijať každý deň o 300 kalórií viac ako pred tehotenstvom. Ak ste v 14. týždni tehotenstva a čakáte dvojičky, je potrebné prijať asi o 680 kalórií viac. Majte pri sebe vždy niečo zdravé na zahryznutie pre prípad, že vás prepadne šialená chuť do jedla. Pre vás a vášho drobca je taktiež dôležité, aby ste nejedli veľa mastného jedla. Snažte sa prijímať tie správne živiny. Raz za čas si samozrejme dopriať to, po čom vaše srdce túži.

Hrubšie a lesklejšie vlasy

Možno ste si všimli, že 14. týždeň tehotenstva je taktiež spojený so zmenou vlasov. Vaše vlasy budú o niečo viac hrubé a lesklé, čo je jeden z mála pozitívnych vedľajších následkov tehotenstva.

Náš tip: Buďte krásna počas celého tehotenstva. Širokú ponuku prípravkov na vlasy, pleť, voňaviek a mnoho iného nájdete v overenom eshope Elnino.sk

Parfémy ELNINO.sk recenzie Heureka.sk

Viac Informácii

Bruško počas 14. týždňa tehotenstva a Vaše priberanie

Vaše bruško vás môže počas tohto týždňa pobolievať, ale to je len preto, lebo vaša maternica sa potrebuje roztiahnuť kvôli vášmu dieťatku.

Nebuďte zaskočená, keď začnete náhle priberať. Ak máte priemerné BMI, doktori odporúčajú pribrať asi pól kila až jedno kilo. Ak ste v 14. týždni a čakáte dvojičky, váš váhový prírastok by mal byť rovnaký a začne sa meniť až v 20. týždni tehotenstva, vtedy začnete priberať trocha viac. Samozrejme, ak je vaše BMI nižšie ako by malo byť, alebo ste v prvom trimestri stratili veľa kíl, tak potrebujete pribrať viac.

Ak ste si počas prvého trimestra nenašli čas na cvičenie, teraz by ste mali mať dostatok energie a všetko sa postupne vráti do starých koľají. Niektorým mamičkám pomôže cvičenie jógy, iným stačí počas tohto obdobia prechádzka.

Náš tip: Široký výber podprseniek a tehotenského oblečenia vysokú kvalitu a spoľahlivosť nájdete v eshopoch: Astratex a Amiatex za najvýhodnejšie ceny.Astratex.sk recenzie Heureka.sk

Viac Informácii

Ultrazvuk počas 14. týždňa tehotenstva

Väčšinou počas 14. týždňa ultrazvuk nie je potrebný. Pravdepodobne ste ho už mali v prvom trimestri a na ďalší si ešte nejakú tú chvíľku počkáte (približne do 18.-22. týždňa). Lekár vám ale spraví ultrazvuk, ak chcete podstúpiť amniocentézu (v období približne od 15. do 20. týždňa).

14. týždeň tehotenstva taktiež znamená, že obličky už tvoria moč, pečeň a slezina si tiež plnia svoje úlohy. Možno budete prekvapená, keď sa dozviete, že váš plod už má prvé jemné ochlpenie- lanugo. Slúži na to, aby udržalo plod v teple a bezpečí.

Pohlavie dieťatka sa dá v tomto období na ultrazvuku rozoznať len veľmi ťažko. Buďte preto trpezlivá. Ak chcete zistiť pohlavie svojho dieťatka, tak sa to pravdepodobne dozviete už o niekoľko týždňov počas prehliadky.

Náš tip na schudnutie a vrátenie do formy po pôrode: Therma Cuts

Therma cuts - pre boj s nadváhou
thermacuts

 • spáli tuk vo vašich bunkách a uzatvorí ich
 • bráni tak opätovnému ukladaniu tuku
 • klinicky overené chudnutie  10kg za mesiac
 • recenzie zákazníkov

Určite nezabudnite:

 1. Nájsť ten správny spôsob, ako oznámiť tehotenstvo okoliu
 2. Užívať si začiatok druhého trimestra
 3. Dodržiavať rady vášho lekára
 4. Prečítať si článok 15. týždeň tehotenstva

Pripravte sa na príchod bábätka, dojčenské podprsenky, tehotenské oblečenie a  doplnky do domácnosti  Vám radíme nakúpiť v spoľahlivých e-shopoch

Astratex logo
Amiatex.sk
dr max logo
5/5 - (22 votes)

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.