15. týždeň tehotenstva – Vaše bruško stále rastie

Pociťujete zvýšenú chuť na sex? 15. týždeň tehotenstva je čas, kedy sa budete cítiť plná energie a taktiež sa vám môže zvýšiť libido. Váš partner možno ale nebude taký nabudený ako vy. Pomyslenie na to, že vaše dieťatko je počas styku tak blízko, ho môže vyľakať. Pripomeňte vášmu partnerovi, že dieťatko vôbec o ničom netuší a pokiaľ vám váš lekár pohlavný styk nezakázal, tak sa vášmu dieťatku nič nestane.

15. týždeň tehotenstv

Moje dieťatko je počas 15. týždňa tehotenstva veľké ako

Pomaranč. Priemerný 15-týždenný plod meria asi 10cm a váži približne 70g. Proporcie dieťatka sa taktiež menia a nohy dieťatka sú už dlhšie ako ruky.

Podväzkový pás čierny

podväzkový pás

 • jemná čipka s kvetinovým vzorom
 • vzadu zapínanie v hornej a spodnej časti na dva háčiky
 • tri polohy stiahnutia

 

Ak som tehotná 15 týždňov, koľko mesiacov som vlastne tehotná?

15. týždeň tehotenstva znamená, že ste tehotná 3 mesiace a dva týždne

Symptómy 15. týždňa tehotenstva

Cítite sa rozvášnená? Aj to môže byť jeden z príznakom, ktoré môžete v tomto týždni prežiť. Nie je to samozrejme jediný symptóm:

Zvýšená chuť na pohlavný styk               

Spolu s návratom energie začnete byť aj viac aktívna v posteli. Často však kvôli ostatným syndrómom vôbec nebudete mať chuť na sex.

Krvácanie z nosa

krvácanie z nosa

zdroj chillin.sk

Tento syndróm je obzvlášť nepríjemný. Spôsobuje ho kombinácia zvýšeného objemu krvi a zvýšenej citlivosti nosných dutín.

Pálenie záhy, plynatosť a problémy s trávením

Za všetky tieto problémy môžu hormóny. Dávajte si pozor na určité jedlá, ktoré fungujú ako spúšťače týchto syndrómov a snažte sa im vyhnúť. O babských liekoch sa radšej poraďte s vaším lekárom. Urobte si doma zásobu liekov, ktoré pri týchto problémoch pomáhajú. Skvelé sú antacidy, ktoré obsahujú veľké množstvo potrebného vápnika.

Náš tip:

VIRDE ANTACIDUM AKTIV

 • vápnik prispieva k správ­nemu fungovaniu tráviacich enzýmov
 • sladké drievko pomáha udržiavať rovnováhu
 • uľahčuje trávenie

(zdroj drmax.sk)

 

 

 

Viac Informácii

Opuchnuté ďasná

Vaše ďasná sú počas tehotenstva oveľa viac citlivé, a preto by ste sa o ne mali lepšie starať. Pravidelne si čistite zuby, používajte zubnú niť a nezabudnite ani na prehliadky u zubára.

Problémy s dychom

Všimli ste si, že sa ľahko zadychčíte? 15. Týždeň tehotenstva je obdobie, kedy je vaše dieťatko už pomerne veľké, a preto sa vaše pľúca nemôžu rozpínať tak ako pred tehotenstvom.

Ak čakáte dvojičky, vaše symptómy by mali byť veľmi podobné tým, ktoré som zmienila. Napriek tomu môžete stále pociťovať príznaky z prvého trimestra tehotenstva, keďže vaša hladina hormónov bola vyššia. Môže váš teda čakať nevoľnosť. V prípade že sú tieto problémy vážne, kontaktujte lekára.

Bruško počas 15. týždňa tehotenstva

15. týždeň tehotenstva

15. týždeň tehotenstva znamená veľkú zmenu pre vaše bruško. Počas prvého trimestra tehotenstva vaša maternica ešte stále vošla do panvy. Teraz sa však maternica rozpína natoľko, že prerastie panvu a dostane sa až ku brušku. Telo každej budúcej mamičky je odlišné a takisto aj miera rastu maternice. Preto u niektorých mamičiek počas 15. týždňa tehotenstva nie je bruško vôbec vidieť, kým u iných je veľmi výrazné. Ak je to napríklad vaše prvé tehotenstvo, tak to potrvá trochu dlhšie, kým si okolie všimne, že ste tehotná. Pri druhom a ďalších tehotenstvách sa už vaša maternica roztiahla, a preto sa tehotenské bruško objaví skôr.

Náš tip na schudnutie a vrátenie do formy po pôrode: Therma Cuts

Therma cuts - pre boj s nadváhou
thermacuts

 • spáli tuk vo vašich bunkách a uzatvorí ich
 • bráni tak opätovnému ukladaniu tuku
 • klinicky overené chudnutie  10kg za mesiac
 • recenzie zákazníkov

Ak ste v 15. týždni tehotenstva a čakáte dvojičky, tak je už bruško pravdepodobne zreteľne vidieť. Nezabúdajte, že by ste v tomto období mali pribrať asi pól kila až kilo za týždeň. To znamená, že každý deň by ste mali prijať asi 300 kalórií naviac – snažte sa aby to boli zdravé kalórie! Ak ste zaznamenali rapídny úbytok váhy, okamžite upovedomte vášho doktora. Mohol by to byť príznak závažnej tehotenskej choroby zvanej preeklampsia.

Náš tip: Široký výber kojeneckých podprseniek, tehotenských košieľok, vysokú kvalitu a spoľahlivosť nájdete v eshopoch: Astratex a Amiatex za najvýhodnejšie ceny.Astratex.sk recenzie Heureka.sk

Pozrieť ponuku spodnej bielizne

Ak nie ste presvedčená o kúpe kojeneckej podprsenky prečítajte si článok venovaný týmto podprsenkám.

Ultrazvuk počas 15. týždňa tehotenstva

Ešte to asi necítite, ale na ultrazvuku by ste videli, ako sa váš drobec vo vašom tele vrtí. Môže predsa už hýbať všetkými končatinami a kĺbmi. Vaše dieťatko môže dokonca počas tohto týždňa tehotenstva čkať.

15. týždeň tehotenstva je taktiež spojený s rôznymi predpôrodnými testami, ktoré majú zistiť, či je dieťatko v poriadku. Lekári sledujú, či sa u dieťatka nevyskytujú napríklad chromozómové poruchy alebo iné defekty. Tieto testy sa často spájajú s odberom krvi aj ultrazvukom. Váš lekár vám priebeh vami zvoleného testu vopred oznámi, a tak sa vôbec nemusíte obávať. Všetky tieto testy vám môžu spôsobiť veľa stresu, preto si nezabudnite dopriať dostatok odpočinku.

Určite nezabudnite:

 1. Rozmaznávať sa darčekmi
 2. Zistiť si informácie o rôznych predpôrodných testoch
 3. Pozorne sledovať zmeny vašej hmotnosti
 4. Prečítať si článok 16. týždeň tehotenstva

Pripravte sa na príchod bábätka, dojčenské podprsenky, tehotenské oblečenie a doplnky do domácnosti  Vám radíme nakúpiť v spoľahlivých e-shopoch

Astratex logo
Amiatex.sk
dr max logo
5/5 - (23 votes)

One Comment

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.