16. týždeň tehotenstva – dávajte si pozor na Vaše bruško

16. týždeň tehotenstva je to obdobie, kedy začnú byť veci omnoho viac zaujímavé. Možno budete mať v tomto týždni aj ďalšiu prenatálnu prehliadku, kde si znova budete môcť vypočuť tlkot srdca vášho drobčeka. Ešte väčšmi vzrušujúce však bude okamih, keď po prvý raz zacítite, ako vaše dieťatko kope. Tento moment by sa mohol objaviť už v 16. týždni, a preto dávajte dobrý pozor na vaše bruško. Ďalšou zaujímavosťou je fakt, že vaše dieťatko už dokáže počuť váš hlas a rozozná ho aj po pôrode. Nebojte sa teda voľné chvíle tráviť rozprávaním s dieťatkom. Zatiaľ to však bude iba monológ.

16. týždeň tehotenstva

Moje dieťatko je počas 16. týždňa tehotenstva veľké ako…

Avokádo. Váš plod meria asi 11.6cm a váži približne 100g.

Ak som tehotná 16 týždňov, ktorý je to mesiac?

16.týždeň tehotenstva pre vás znamená, že ste tehotná tri mesiace a tri týždne.

Symptómy 16. týždňa tehotenstva

Ďalším dôvodom na oslavu je skutočnosť, že počas tohto týždňa tehotenské symptómy už nie sú také nepríjemné. Niektorým budúcim mamičkám napríklad rastú vlasy a nechty rýchlejšie. Vaše vlasy môžu vyzerať hustejšie a lesklejšie. Vaša pokožka sa taktiež dočká pozitívnej zmeny. Tu je zoznam niektorých príznakov, ktoré môžete počas 16. týždňa tehotenstva zažiť:

Bolesti chrbta

Váš boľavý chrbát je výsledkom tehotenských hormónov. Na zmiernenie bolesti je dobré si zacvičiť nejaké jednoduché cvičenia. Väčšinou pomôžu drepy a strečing.

Väčšie prsia

Vaše prsia sa od začiatku tehotenstva už dosť zväčšili a na konci druhého trimestra by mali  byť úplne pripravené na kojenie.

Náš tip: Široký výber kojeneckých podprseniek, tehotenských košieľok, vysokú kvalitu a spoľahlivosť nájdete v eshopoch: Astratex a Amiatex za najvýhodnejšie ceny.Astratex.sk recenzie Heureka.sk

Pozrieť ponuku spodnej bielizne

Zápcha

Problémy s vylučovaním sú spôsobené tým, že vaša maternica začína tlačiť na vaše črevá. Prijímajte teda stravu bohatú na vlákninu a pite veľa vody, aby ste predišli tomuto problému zápchy v tehotenstve.

Náš tip na schudnutie a vrátenie do formy po pôrode: Therma Cuts

Therma cuts - pre boj s nadváhou
thermacuts

  • spáli tuk vo vašich bunkách a uzatvorí ich
  • bráni tak opätovnému ukladaniu tuku
  • klinicky overené chudnutie  10kg za mesiac
  • recenzie zákazníkov

Zábudlivosť

Kde som to len nechala? 16. týždeň tehotenstva je u mnohých mamičiek spojený so zabúdaním. Nikto zatiaľ nevie presne, čím je zabúdanie spôsobené. Mohli by to mať na svedomí hormóny, alebo máte len myslíte na veľmi veľa vecí naraz.

Suché, svrbiace a citlivé oči

Zas a znova sú na vine hormóny. Môžu vám pomôcť kvapky, ich voľbu však nechajte na svojho lekára.

Náš tip: Široký výber očných kvapiek i mnoho iného pre Vaše zdravie nájdete v eshope DR. MAX , Lieky24 a Lekárentriveze.sk  za najvýhodnejšie ceny.Dr.Max lekáreň recenzie Heureka.sk

Navštíviť overený e-shop

Žiarivá pokožka

16. týždeň tehotenstva

Konečne niečo pozitívne! 16. týždeň tehotenstva prináša so sebou aj pozitívne príznaky a jedným z nich je žiarivá pokožka.

Ak ste v 16. týždni a čakáte dvojičky, vaše príznaky by sa nemali veľmi líšiť od ostatných mamičiek. Určite by ste mali o svojich príznakoch informovať vášho lekára, lebo ak čakáte dvojičky, tak vaše tehotenstvo je automaticky viac riskantné.

Bruško počas 16. týždňa tehotenstva

16. týždeň tehotenstva

O chvíľu budete cítiť, ako sa vaše dieťatko tam dole pohybuje. Na začiatku vám to bude pripadať ako plynatosť či mykanie svalstva, no postupne, ako sa bude dieťatko zväčšovať, si to už určite nepomýlite. Ak čakáte dvojčatá, tak to neznamená, že ucítite kopanie skôr ako ostatné budúce mamičky, no finálny efekt môže byť ešte viac fascinujúci.

S týmito pohybmi dieťatka samozrejme prichádzajú aj iné problémy. Sem-tam môžete mať napríklad problémy s lapaním po dychu.

Ultrazvuk počas 16. týždňa tehotenstva

Vo vnútri vášho 16-týždňového bruška už vaše dieťatko naslúcha vášmu hlasu vďaka maličkým kostičkám, ktoré sa tvoria v jeho alebo jej uškách. Plodu postupne rastú vlasy, mihalnice a obočie. Dieťatku sa taktiež vytvárajú chuťové poháriky.

16. týždeň tehotenstva pre vás bude pravdepodobne znamenať aj ďalšiu prenatálnu prehliadku. Zasa váš bude čakať močový test, ktorý má zistiť známky tehotenskej cukrovky a preeklampsie. Možno vám lekár počas prehliadky spraví aj ultrazvuk.

Najlepšia novinka týždňa? Keď váš lekár uvidí na ultrazvuku zdravý plod, šanca na potrat klesne na 1%! To je ale úľava, však?

Určite nezabudnite:

  1. Objednať sa na ďalšiu tehotenskú prehliadku
  2. Rozmýšľať nad menom vášho dieťatka
  3. Pravidelne jesť a piť

Prečítajte si aj 17. týždeň tehotenstva.

Pripravte sa na príchod bábätka, dojčenské podprsenky, tehotenské oblečenie a doplnky do domácnosti  Vám radíme nakúpiť v spoľahlivých e-shopoch

Astratex logo
Amiatex.sk
dr max logo

 

5/5 - (32 votes)

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.