18. týždeň tehotenstva – video a pohyby vo vašom brušku

Čas na zmenu! 18. týždeň tehotenstva je to obdobie, kedy by ste mali začať spávať na boku namiesto na chrbte. To preto, lebo vaše dieťatko a maternica sa zväčšuje a mohla by tlačiť na žily na zadnej strane brušnej dutiny. Tak by sa mohlo obmedziť množstvo krvi prichádzajúcej do srdca a vy by ste mohli dostať závrat, alebo by sa vám prudko znížil krvný tlak.

Znie to možno desivo, ale dá sa tomu predísť spaním na boku. Samozrejme že vaše žily nie sú jedinou časťou tela, ktorá je náchylná na tlak. To isté platí aj pre vás!  V období 18. týždňa tehotenstva  sa toho deje veľa, preto si treba naplánovať čas, kedy si dáte pauzu a úplne vypnete. Mnohým mamičkám v tomto období padne vhod masáž.

18. týždeň tehotenstva

Moje dieťatko je počas 18. týždňa tehotenstva veľké ako…

Artičoka. Vaše dieťatko meria približne 14cm a váži asi 190 g. V tomto období dieťatko rastie veľmi rýchlo, a to je dôvod, prečo ste vždy hladná.

Ak som tehotná 18 týždňov, koľko mesiacov som vlastne tehotná?

18. týždeň tehotenstva znamená, že ste oficiálne vo 4. mesiaci. Už len 5 mesiacov!

Náš postreh: Počas tehotenstva si doprajte chvíle pre seba. Jednou z možností je vyšívanie. K nákupu šijacích potrieb odporúčame eshop Bubulákovo.

Chcem vyšívať

Symptómy 18. týždňa tehotenstva

Nielen že ste zaneprázdnená prípravami na samotné dieťatko, môžu vás ešte potrápiť aj príznaky tehotenstva. Môžete čakať opuchnuté ruky či nohy, bolesti chrbta, kŕče v nohách alebo krvácanie z nosa. Občas vám tieto syndrómy nedovolia ani poriadne zaspať. Tu je zoznam príznakov, ktoré sa môžu v tomto období vyskytnúť:

Opuchnuté ruky a chodidlá

Opuchnutia sú veľmi nepríjemným syndrómom. Netreba si z nich však robiť veľkú hlavu, kým nie sú veľmi boľavé. V tomto prípade je nutné kontaktovať lekára.

Bolesť chrbta

Dieťatko tlačí na všetky strany vášho tela a spôsobuje tým bolesti chrbta.

Kŕče v nohách

Kŕče môžu byť znakom dehydratácie, preto nezabudnite dodržiavať pitný režim!

Problémy so spánkom

V tomto období musíte riešiť veľké množstvo problémov, a to sa samozrejme podpíše aj na vašom spánku. Pomôcť vám môže meditácia či relaxačná hudba.

Kŕčové žily

Tieto viditeľné modré alebo fialové žily sú opuchnuté kvôli tlaku na vašu obehovú sústavu. Mali by ste teda často meniť polohy pri sedení či ležaní, veľa cvičiť a nemali by ste nosiť tesné oblečenie a topánky. Pomôže vám určite aj chladivý gél Lioton.

Krvácanie z nosa

Tak toto ste určite nečakali. Zvýšený tlak na vaše žily spôsobuje aj tento syndróm. Na zastavenie krvácania si stačí na 5 až 10 minút stlačiť nos. Pomôcť môže aj niečo studené ako napríklad ľad.

Radíme Vám: Ak viete aké bude pohlavie Vášho dieťatka, kľudne mu môžte kúpiť nejaké hračky. Obchody Andreashop, Market24 a Hračkárik majú bohatú ponuku hračiek pre deti a sú spoľahlivé

Chcem si pozrieť ponuku hračiek

Symptómy 18. týždňa tehotenstva

Kopanie dieťatka

Je jedno, či čakáte dvojčatá, trojčatá alebo iba jedno dieťatko,  pravdepodobne cítite niečo, čo pripomína naozajstné kopanie. V nasledujúcom období sa to ešte zosilní!

Bruško  a priberanie počas 18. týždňa tehotenstva

18. týždeň tehotenstva je spojený s rapídnym rastom dieťatka- to naťahovanie spôsobujete všetky vyššie spomenuté príznaky.

V období 18. týždňa tehotenstva by ste mali pribrať pol kila až kilo týždenne (ak máte priemerné BMI). Nezáleží či čakáte dvojičky alebo iba jedno dieťatko. Ak máte nejaké obavy ohľadom vašej hmotnosti, určite to povedzte vášmu lekárovi, pretože náhle priberanie alebo chudnutie môže byť znakom ťažkostí.

Náš tip na schudnutie a vrátenie do formy po pôrode: Therma Cuts

Therma cuts - pre boj s nadváhou
thermacuts

  • spáli tuk vo vašich bunkách a uzatvorí ich
  • bráni tak opätovnému ukladaniu tuku
  • klinicky overené chudnutie  10kg za mesiac
  • recenzie zákazníkov

Ak ste v 18. týždni, no nemáte zatiaľ tehotenské bruško, nemusíte sa obávať. Všetko je pravdepodobne v poriadku. Zapamätajte si, že každé ženské telo sa správa počas tehotenstva inak a vaša maternica možno prerastie panvu o niečo neskôr, ako to býva obvykle.

Video z ultrazvuku počas 18. týždňa tehotenstva

18. týždeň tehotenstva

Pýtate sa, čo robí váš drobec vo vašom brušku? Veľa! 18-týždenný plod si precvičuje svoje svaly a skúša si rôzne pohyby. Dieťatko dokonca zíva, čká, prehĺta a cmúľa. Váš maličký alebo vaša maličká sa všelijako prevracia, gúľa, uderia rúčkami a kope tak silno, že to môžete cítiť.

Ak ste v 18. týždni tehotenstva a čakáte dvojčatá, tak je už v maternici vytvorená blana oddeľujúca plody. Keďže sa dvojičky vrtia, tak aj táto membrána sa trocha posúva- budete to možno vidieť na ultrazvuku.

18. týždeň tehotenstva je obdobím, kedy vás čaká ďalší dôležitý ultrazvuk. Počas neho lekár skontroluje celé telíčko. Užite si ten pohľad, je to naozaj niečo neuveriteľné. Lekár váš plod taktiež zmeria, aby sa uistil, že všetko je v absolútnom poriadku. Nezabudne ani na kontrolu dôležitých orgánov ako napríklad srdca či pľúca. Nakoniec sa ešte pozrie na umiestnenie placenty a zmeria srdcovú frekvenciu.

Mamičky, ktoré čakajú dvojičky alebo trojičky, sa môžu tešiť, že na ultrazvuku uvidia hneď dve telá. Lekár skontroluje obe počas jednej prehliadky.

Ak chcete vedieť pohlavie vášho potomka, lekár vám to bude môcť povedať s presnosťou asi 95%. Dieťatko však musí byť v správnej polohe, aby bolo vidno pohlavné orgány. Niektoré dieťatká však vôbec nechcú spolupracovať.

Určite nezabudnite:

  1. Spať na boku
  2. Načítať si niečo o detskej starostlivosti
  3. Nevystavovať sa stresovým situáciám
  4. Ostať verný nášmu seriálu > 19.týždeň tehotenstva

Pripravte sa na príchod bábätka, dojčenské podprsenky, tehotenské oblečenie a doplnky do domácnosti  Vám radíme nakúpiť v spoľahlivých e-shopoch

Astratex logo
Amiatex.sk
dr max logo
5/5 - (22 votes)

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.