19. týždeň tehotenstva – aká je vhodná veľkosť bruška a aké pohyby v ňom drobček robí

Rozmýšľate nad tým, či je to chlapec alebo dievča? 19. týždeň tehotenstva sa u mnohých mamičiek spája s ultrazvukom, ktorý dokáže odhaliť pohlavie dieťatka. Na ultrazvuku toho však uvidíte podstatne viac! Uvidíte všetky časti jeho telíčka a určite budete ohromení celým vývinom, ktorý vo vašom brušku prebieha.

19. týždeň tehotenstva

Moje dieťatko je počas 19. týždňa tehotenstva veľké ako…

Mango. Vaše dieťatko meria asi 15cm a váži približne 240g.

Ak som tehotná 19 týždňov, koľko mesiacov som vlastne tehotná?

19. týždeň tehotenstva znamená, že ste tehotná asi 4 mesiace a 1 týždeň. Na budúci týždeň budete už v polovici vašej namáhavej cesty.

Symptómy 19. týždňa tehotenstva

Normálne príznaky 19. týždňa tehotenstva nie sú veľmi bolestivé – jedná sa často len o nepríjemné pocity. To však neznamená, že boj s nim je jednoduchý. Ponúkam vám preto zoznam príznakov, ktoré môžete v 19.týždni očakávať:

Bolesti brušnej dutiny

V tomto období tehotenstva sa veľmi často vyskytujú bolesti spojené s väzmi. Spôsobuje ich naťahovanie svalov, ktoré sa snažia vytvoriť v maternici dostatok miesta pre bábätko. Ak máte nejaké obavy, určite o týchto bolestiach povedzte vášmu lekárovi, no kým bolesti nie sú silné alebo sprevádzané inými príznakmi, jedná sa len o rastové bolesti.

Moja rada:Pozrite si ponuku špecializovaných e-shopov pre deti. Nech hľadáte čokoľvek pre Vaše dieťa, sľubujem Vám, že v týchto obchodoch to určite nájdete

market 24
feedo
bambino

Závraty

Cítite sa slabo? Videla som už niekoľko tehotných žien omdlieť- nebudete teda ani prvá, ani posledná. Závraty počas tehotenstva spôsobuje tlak, ktorý vyvíja maternica na vaše cievy. Dieťatko navyše spotrebuje časť kyslíka z vašich pľúc a vám ostáva menej. K závratom môže však prispieť aj dehydratácia či hlad. Mali by ste preto jesť a piť pravidelne! Ak zažívate malátnosť či závraty veľmi často, mali by ste kontaktovať lekára. Môže sa jednať o preeklampsiu či anémiu.

Kŕče v nohách

Dobre poznám tú bolesť. Osvedčeným liekom na kŕče je strečing. Niektorým mamičkám pomôže aj prenatálna jóga. Nezabudnite požiadať partnera o masáž chrbta a nôh. Pomôže vám určite aj chladivý gél Lioton.

Bolesť v boku

Ak máte v noci problém s bolesťou v boku, skúste spať na boku a medzi kolená si dajte vankúš na dojčenie. Telové vankúše síce môžu vyzerať čudne, no ja si ich nemôžem vynachváliť. Sú obzvlášť užitočné, ak čakáte dvojičky. Nenechajte sa teda presviedčať a zaobstarajte si jeden.

Bruško a pohyby v ňom počas 19. týždňa tehotenstva

19. týždeň tehotenstva

Cítite to? 19. týždeň tehotenstva je obdobím, počas ktorého sú pohyby vášho dieťatka zreteľné aj pre vás. Tak ako pri všetkých javoch v tehotenstve, aj tento je u niektorých žien skôr a u iných neskôr. Zatiaľ sa vám to môže zdať len ako trepotanie alebo plynatosť, no onedlho tieto pohyby  zosilnejú. Potrvá to ale ešte dlho, kým ich bude môcť pocítiť aj váš partner. Dovtedy si to môžete užiť aspoň vy. Aj takýmto spôsobom sa totiž vytvára puto medzi vami a bábätkom.

Počas 19. týždňa tehotenstva máte pravdepodobne obavy o vašu hmotnosť, keďže by ste už mali pribrať asi 3,5 kg až 6,3kg (9 až 13,6 ak čakáte dvojčatá). Ak ste pribrali menej alebo viac, porozprávajte sa o tom s vaším lekárom. Náhle priberanie môže byť znakom preeklampsie, ktorá musí byť liečená čo najskôr. Ak naopak nemôžete pribrať, môže to znamenať, že dieťatko nedostáva dostatok živín.

Náš tip na schudnutie a vrátenie do formy po pôrode: Therma Cuts

Therma cuts - pre boj s nadváhou
thermacuts

  • spáli tuk vo vašich bunkách a uzatvorí ich
  • bráni tak opätovnému ukladaniu tuku
  • klinicky overené chudnutie  10kg za mesiac
  • recenzie zákazníkov

 Video z ultrazvuku počas 19. týždňa tehotenstva

Váš 19-týždňový plod si už vytvára ochrannú vrstvu, ktorú lekári nazývajú vernix caseosa. Je mazľavá, biela a možno ju uvidíte aj pri pôrode. Dieťatku sa postupne rozvíjajú aj jednotlivé zmysly. Rozvíjajú sa teda najmä neuróny v mozgu zabezpečujúce chuť, čuch, zrak a sluch.

Počas ultrazvuku, ktorý budete mať v blízkej dobe, lekár prezrie celé telo bábätka vrátane mozgu, chrbtice a srdca, aby sa uistil, že všetko sa vyvíja dobre. Vidieť všetko tak detailne je veľmi fascinujúce. Ak chcete vedieť pohlavie dieťatka, lekár vám to pravdepodobne bude schopný povedať. Nezabudnite si vyžiadať nejaké fotografie z ultrazvuku, aby ste sa mali s čím chváliť.

Ultrazvuk však nie je jediná vec, na ktorú by ste sa mali pripraviť. 19. týždeň tehotenstva je ten správny čas na voľbu pediatra. Skúste sa opýtať členov rodiny alebo kamarátok a ak sa vám nejaký pediater zapáči, dohodnite si u neho termín, aby ste spoznali personál. Pýtajte sa na všetko, čo vás zaujíma, aby ste zistili, ktorý lekár vám príde najlepší. Je veľmi dôležité mať lekára, ktorému veríte, pretože značne ovplyvní celý prvý rok po narodení bábätka.

Určite nezabudnite:

  1. Začať s hľadaním vhodného pediatra
  2. Zistiť si informácie o mrazení pupočníkovej krvi
  3. Pravidelne jesť a piť
  4.  Prečítať si 20. týždeň tehotenstva

Pripravte sa na príchod bábätka, dojčenské podprsenky, tehotenské oblečenie a doplnky do domácnosti  Vám radíme nakúpiť v spoľahlivých e-shopoch

Astratex logo
Amiatex.sk
dr max logo
5/5 - (32 votes)

One Comment

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.