20. týždeň tehotenstva – ste v polovici cesty stať sa mamou

Gratulujem! 20. týždeň tehotenstva znamená, že ste už v polovici cesty! Možno už dokonca poznáte pohlavie vášho bábätka a už rozmýšľate nad menom. Určite máte veľa nápadov, a preto je vhodné vytvoriť si zoznam, aby ste na žiadne nezabudli. Tento týždeň tehotenstva sa taktiež spája s nakupovaním oblečenia pre dieťatko. V dnešnej dobe nájdete v obchodoch množstvo roztomilých outfitov a výber je len na vás.

20. týždeň tehotenstva

Moje dieťatko je počas 20. týždňa tehotenstva veľké ako…

Banán. Váš plod váži asi 290 g a meria približne 16,5 cm od temena po zadoček (od budúceho týždňa sa bude dieťatko merať od hlavy po palec na nohe). Dieťatko toho má ešte veľa pred sebou, no aj tak je to skvelý začiatok.

Náš tip: Široký výber podprseniek, vysokú kvalitu a spoľahlivosť nájdete v eshope Astratex za najvýhodnejšie ceny. Skúsenosti zákazníkov sú vysoko pozitívneAstratex.sk recenzie Heureka.sk

Pozrieť si e-shop

Ak som tehotná 20 týždňov, koľko mesiacov som vlastne tehotná?

20. týždeň tehotenstva znamená, že ste tehotná 4 mesiace a 2 týždne. Ste presne v polovici tehotenstva.

Symptómy 20. týždňa tehotenstva

Ten pocit byť v 20. týždni tehotenstva je fakt úžasný. Máte dostatok energie a vysoké libido. Nebolo by to však tehotenstvo, keby sa neobjavili aj nepríjemné príznaky. V tomto období môžete očakávať opuchy, pálenie záhy, kŕče v nohách a:

Vaginálny výtok

Výtok sa zosilňuje čim bližšie k pôrodu ste. Telo sa takto zbavuje zlých baktérií. Ak je však výtok žltý, zelený alebo nepríjemne páchne, povedzte to svojmu lekárovi.

Kŕče v nohách

20. týždeň tehotenstva sa nepochybne spája aj s kŕčmi. Pravidelne robte strečing, pite veľa vody a kŕče by mali ustúpiť.

Pálenie záhy a problémy s trávením

Vaše dieťatko značne ovplyvňuje vašu tráviacu sústavu a tá nemusí fungovať tak, ako by mala. Dávajte si veľký pozor na to, čo jete. Kyslé a štipľavé jedlo môže vášmu brušku spôsobiť problémy.

Náš tip na schudnutie a vrátenie do formy po pôrode: Therma Cuts

Therma cuts - pre boj s nadváhou
thermacuts

  • spáli tuk vo vašich bunkách a uzatvorí ich
  • bráni tak opätovnému ukladaniu tuku
  • klinicky overené chudnutie  10kg za mesiac
  • recenzie zákazníkov

Veľké množstvo energie

Užite si príval energie a libida, kým trvajú. V 3. trimestri budete o niečo viac unavená.

20. týždeň tehotenstva priberanie

Opuchy

Nebojte sa opuchov, kým nie sú veľmi silné alebo náhle. Mierne opuchnutia sú počas tehotenstva normálne a mali by po pôrode poľaviť. Zatiaľ sa snažte vyložiť si nohy tak často, ako sa to dá.

Problémy s dychom

Vaša maternica sa zväčšuje, tlačí na pľúca a vám môže dochádzať rýchlejšie dych. Ešte väčšie problémy s dychom majú mamičky s dvojičkami. Nepreťažujte sa a radšej si sadnite, odpočiňte a naberte dych.

Náš tip na produkt :

AVENT Manuálna odsávačka mlieka Natural

Prednosti produktu:

  • vhodná na doma i na cesty
  • napodobňuje sací rytmus bábätka
  • flexibilná prenosná

 

 

 

 

Viac Informácii

 

Bruško a pohyby, ktoré sa v ňom dejú

Od 20. týždňa tehotenstva vám lekár zmeria počas každej prehliadky výšku od lonovej kosti k vrcholu maternice. Rozmer by sa mal zhodovať s vaším týždňom tehotenstva. Ak ste teda v 20. týždni, bruško by malo merať asi 18 až 22cm. Každý týždeň by sa malo zväčšiť asi o centimeter. Podstatne vyšší alebo nižší rozmer by mohol byť náznakom tehotenskej cukrovky či  problémov s rastom. Ak sa teda čísla nezhodujú, sú nutné ďalšie vyšetrenia.

Moja rada:Pozrite si ponuku špecializovaných e-shopov pre deti. Nech hľadáte čokoľvek pre Vaše dieťa, sľubujem Vám, že v týchto obchodoch to určite nájdete

market 24
feedo
bambino

20. týždeň tehotenstva je taktiež spojený s priberaním. Priberáte pomaly ale isto. V tomto období by ste mali vážiť asi o 5 kíl viac. Nezabudnite, že každý týždeň by ste mali pribrať pol kila až kilo.

Odporúčaný váhový prírastok pre mamičky s priemerným BMI je od 11kg do 16kg. Ak máte vyššie BMI, budete musieť pribrať asi 7 až 11kg. Pri vyššom BMI vám lekár poradí pribrať približne 12 až 18kg.

Ak ste v 20. týždni tehotenstva a čakáte dvojčatá, lekár vám nebude merať veľkosť bruška, lebo pri tomto type tehotenstva sa ťažko určuje zdravá veľkosť. Namiesto toho sa lekár zameria na vašu hmotnosť. Mamičky čakajúce dvojčence by mali pribrať o niečo viac ako ostatné mamičky. V prvej polovici tehotenstva je to asi pol kila a v druhej asi kilo. Zdravé priberanie by malo byť postupné. Väčšina odborníkov odporúča takýmto mamičkám pribrať asi 16 až 20kg.

Ultrazvuk počas 20. týždňa tehotenstva

20. týždeň tehotenstva priberaniezdroj:theasianparent.com

Váš 20-týždňový plod má už funkčné chuťové poháriky a každý deň do seba hodí niekoľko „pohárikov“  plodovej tekutiny. Ak ste v predchádzajúcich týždňoch nemali ultrazvuk, tak ho čoskoro budete mať. Počas tohto ultrazvuku uvidíte časti tela, o ktorých sa vám ani len nesnívalo vrátane komôr srdiečka, obličiek a hemisfér mozgu. Lekár zhodnotí, či sa orgány aj samotné telo vyvíja dobre.

Ak ste v 20. týždni tehotenstva a čakáte dvojičky, lekár sa bude pozerať na to, či sú hlavičky oboch bábätiek približne rovnaké. Ak tomu tak nebude, budete musieť podstúpiť ďalšie vyšetrenia, aby sa vylúčili rastové problémy u jedného z dvojčiat.

Lekár vám bude pravdepodobne schopný povedať pohlavie dieťatka, ak ste zvedaví, tak sa ho na to určite spýtajte. Určite si tiež poproste fotky z ultrazvuku. Sú to nádherné pamiatky na vaše rastúce bábätko.

 

Určite nezabudnite:

  1. Objednať sa na ďalšiu prenatálnu prehliadku
  2. Spýtať sa na pohlavie dieťatka(ak to chcete dopredu vedieť)
  3. Kontrolovať vaše príznaky

Prečítajte si aj 21. týždeň tehotenstva

Pripravte sa na príchod bábätka, dojčenské podprsenky, tehotenské oblečenie a doplnky do domácnosti  Vám radíme nakúpiť v spoľahlivých e-shopoch

Astratex logo
Amiatex.sk
dr max logo
5/5 - (33 votes)

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.