21. týždeň tehotenstva a video s veľkosťou vášho bábätka – Priberanie je pre plod dôležité!

Tlak sa stupňuje! Našli ste už správne meno pre vášho drobca? Väčšinou rodičia na meno prídu rýchlo a spontánne, alebo si nad  ním lámu hlavu počas celého tehotenstva. Ak ste meno ešte nevybrali, skúste sa inšpirovať internetom, kde nájdete množstvo zoznamov trendových mien. 21. týždeň tehotenstva sa nespája iba s výberom mena, ale aj s prípravou vášho domu. Viem, aké je ťažké vybrať vhodnú kolísku či matrac, no nerobte okolo toho veľký cirkus. Verte mi, dieťatku nevadí, že kolíska nie je podľa najnovšej módy.

21. týždeň tehotenstva

Moje dieťatko je počas 21. týždňa tehotenstva veľké ako…

Hlavička červenej čakanky. Váš 21-týždňový plod meria asi 26,6cm a váži približne 360g. Dieťatko je natoľko veľké, že čoraz častejšie cítite jeho pohyby.

Matrac pre deti i dospelých

Všetci rodičia vedia, aký dôležitý je kvalitný spánok pre ich deti. A vieme to aj my. Preto sme starostlivo vyberali materiály tej najvyššej kvality s krásnym dizajnom, ktoré poskytnú Vašim deťom len to najlepšie.

Viac Informácii

Ak som tehotná 21 týždňov, koľko mesiacov som vlastne tehotná?

21. týždeň tehotenstva znamená, že ste tehotná 4 mesiace a 3 týždne. Už ste prešli viac ako polovicu piateho mesiaca aj celého tehotenstva.

Symptómy 21. týždňa tehotenstva

Bežné príznaky 21. týždňa tehotenstva sú predzvesťou toho, čo vás bude čakať aj v 3. trimestri tehotenstva. Môžu sa vyskytnúť tieto príznaky:

Pálenie záhy a problémy s trávením

Vyhnite sa štipľavým, tučným jedlám aj všetkým ostatným, ktoré u vás spúšťajú nepríjemné syndrómy.

Braxton-Hicksove kontrakcie

Vaša maternica sa pripravuje na pôrod a niekedy sa stiahne. Tento príznak je počas tehotenstva úplne prirodzený  a kontrakcie prestanú, keď zmeníte vašu polohu. Určite však povedzte svojmu lekárovi o kontrakciách, ktoré neprestávajú.

Suchá a svrbiaca pokožka

Vaša pokožka sa musí naťahovať kvôli vášmu brušku, preto je cez deň viac podráždená. Natrite sa telovým olejom alebo pleťovým mliekom, aby ostala vaša pokožka hydratovaná a nesvrbela. Ak sa vám tvoria vyrážky, hneď kontaktujte lekára. Môže to byť znak nepríjemného ochorenia PUPPP.

Náš tip: Zaobstarajte si pleťovú kozmetiku v predstihu. Jej  široký výber nájdete na DR. MAX , Babičkina záhrada a Biocare za najvýhodnejšie ceny.

Viac Informácii

Strie

Vaša pokožka sa spolu s rastom bábätka stenčuje, a preto pod povrchom pokožky vznikajú maličké jazvy. Strie majú niektoré mamičky v génoch, u iných sa vyskytnú kvôli priberaniu. Strie sú taktiež bežne u mamičiek s dvojičkami. Neexistuje zaručený spôsob, ako sa ich zbaviť, ale po pôrode by mali postupne zmiznúť.

Olejček na strie Bi-Oil

Olej na strie

 

 • Je určený na tvár aj telo
 • Nemastný
 • Rýchlo sa vstrebáva
 • Hypoalergénny
 • Vhodný pre citlivú pokožku

 

 

 

Viac Informácii o produkte

Bruško počas 21. týždňa tehotenstva

Možno ste sa už pozreli do zrkadla a čudovali ste sa, kto to pred ním stojí. 21. týždeň tehotenstva znamená, že by ste už mali vážiť asi o 6 až 6,5kg viac (9,5kg ak čakáte dvojčatá). Vaše nové krivky sú pre vás možno sexy a kvôli nim ste stredobodom pozornosti všade, kde sa objavíte. Možno si však o sebe budete myslieť, že ste tučná- NIE STE! Ste tehotná! Neustále si pripomínajte, že musíte počas tehotenstva priberať, robíte to predsa pre vaše dieťatko.

V skutočnosti všetka hmotnosť, ktorú počas tehotenstva priberiete, nejde dieťatku a má iný dôležitý účel. Má to samozrejme logické vysvetlenie. Tých približne 13kg, ktoré by ste mali pribrať sa rozloží na tieto veci:

Priemerná hmotnosť novorodenca=3,5kg

Placenta=680g

Maternica=900g

Plodová voda=900g

Materská zásoba tukov, bielkovín a iných živín, ktoré sú potrebné na kojenie=3kg

Prsné tkanivo=900g

Zvýšený objem tekutín=1,6kg

Zvýšený objem krvi=1,6kg

Všetka vaša nadobudnutá hmotnosť je využitá na zabezpečenie zdravého vývinu dieťatka, uchovanie živín a dojčenie po pôrode.

Vždy keď sa vám nebude páčiť vaše telo, zamyslite sa radšej nad tým, čo všetko sa deje vo vašom brušku! Počas 21. týždňa tehotenstva sú pohyby bábätka dosť citeľné. Ak priložíte na bruško vašu dlaň, možno pocítite ako na ňu niečo tlačí.

Náš tip na schudnutie a vrátenie do formy po pôrode: Therma Cuts

Therma cuts - pre boj s nadváhou
thermacuts

 • spáli tuk vo vašich bunkách a uzatvorí ich
 • bráni tak opätovnému ukladaniu tuku
 • klinicky overené chudnutie  10kg za mesiac
 • recenzie zákazníkov

Ultrazvuk počas 21. týždňa tehotenstva

21. týždeň tehotenstva

Rozmýšľate nad tým, čo sa deje s vaším 21-týždňovým plodom? 21. týždeň tehotenstva sa spája s prípravou jeho tráviacej sústavy na vonkajší svet vytváraním mekónia– čierna látka pripomínajúca smolu, ktorú nájdete v prvej špinavej plienke.

Určite ste ešte nerozmýšľali nad svojimi vnúčatami. Reprodukčná sústava sa však taktiež vyvíja! Ak sa jedná o dievčatko, tak má vytvorenú celoživotnú zásobu vajíčok(asi 6 miliónov). Ak je to chlapec, jeho semenníky sú stále uložené v brušnej dutine, no spadnú len čo miešok dokončí svoj vývin.

Ak budete mať ultrazvuk, uzriete váš 21-týždňový plod. Tento ultrazvuk vás určite ohromí. Nielenže uvidíte telo vášho drobčeka na obrazovke, budete mať možnosť pozrieť si aj detaily jeho telíčka ako napríklad komory srdca či hemisféry mozgu. Ak chcete vedieť pohlavie vášho potomka, nezabudnite sa opýtať lekára.

Moment, kedy zistíte pohlavie vášho dieťatka je veľmi výnimočný. Môžete si ho, ak chcete, odložiť na neskôr. Niektorí rodičia sa nechajú prekvapiť a pohlavie zistia až pri pôrode. Taktiež môžete poprosiť lekára, aby pohlavie napísal na papier, ten vložil do obálky, ktorú si môžete zobrať domov. Môžete si potom naplánovať oslavu, na ktorej túto obálku otvoríte v kruhu vašej rodiny a priateľov.

Určite si poproste fotky z ultrazvuku, pretože ak máte tehotenstvo bez komplikácií, toto môže byť váš posledný ultrazvuk počas tehotenstva. Fotky z ultrazvuku si môžete rozvešať doma alebo v práci a chváliť sa tak pred kolegami.

Určite nezabudnite:

 1. Rozmýšľať nad menom pre vaše bábä
 2. Poctivo kontrolovať vašu hmotnosť
 3. Jesť pestrú stravu a piť veľa vody
 4. Prečítať si pokračovanie nášho seriálu 22.týždeň tehotenstva

Moja rada:Pozrite si ponuku špecializovaných e-shopov pre deti. Nech hľadáte čokoľvek pre Vaše dieťa, sľubujem Vám, že v týchto obchodoch to určite nájdete

market 24
feedo
bambino
5/5 - (8 votes)

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.