22. týždeň tehotenstva – aké je vhodné priberanie?

Vaše bruško sa zaplňuje! 22. týždeň tehotenstva je spojený s rýchlym rastom vášho bábätka, preto môžete mať problémy chytiť dych a môže vás bolieť chrbát. S rastom dieťatka rastie aj bruško a môžu sa objaviť dokonca strie. Možno sa vám tieto vedľajšie efekty tehotenstva nepáčia, no pravdepodobne budete chcieť, aby nejaký fotograf zachytil vašu krásu počas tehotenstva. Najlepším obdobím je 3. trimester, vtedy je bruško najväčšie a najkrajšie, no dávajte pozor, aby ste to nenechali na poslednú chvíľu, kedy už budete musieť ísť do nemocnice.

22. týždeň tehotenstva

Moje dieťatko je počas 22. týždňa tehotenstva veľké ako…

Kokosový orech. Priemerné dieťatko meria asi 27,6cm (od temena po pätu) a váži približne 430g.

Ak som tehotná 22 týždňov, koľko mesiacov som vlastne tehotná?

22. týždeň tehotenstva znamená, že ste tehotná 4 mesiace a 4 týždne. Po skončení tohto týždňa budete oficiálne v 5. mesiaci.

Symptómy 22. týždňa tehotenstva

Väčšina príznakov 22. týždňa má dočinenia s tým, že bábätko začína zaberať v brušku veľmi veľa miesta. Môžete očakávať:

Strie

Tieto jazvy vznikajú, keď sa vaša pokožka naťahuje tak rýchlo alebo tak veľmi, že sa pod povrchom roztrhá. Strie bohužiaľ nikdy úplne nezmiznú, no mali by po pôrode stratiť farbu natoľko, že si ich ani nevšimnete.

Olejček na strie Bi-Oil

Olej na strie

 

 • Je určený na tvár aj telo
 • Nemastný
 • Rýchlo sa vstrebáva
 • Hypoalergénny
 • Vhodný pre citlivú pokožku

 

 

 

Viac Informácii o produkte

Vyčnievajúci pupok

22. týždeň tehotenstva sa u mnohých mamičiek spája so zmenami pupku. Je to opäť výsledok zväčšovania vášho bruška. Môže to byť veľmi čudný pocit, ale sľubujem, že všetko sa po pôrode vráti do pôvodného stavu.

Zvýšené libido

Niektoré mamičky majú počas 22. týždňa tehotenstva zvýšený sexuálny apetít. Spôsobuje to besnenie hormónov vo vašom tele. Užite si to!

Zvýšený výtok z vagíny

Tento príznak je spôsobený zvýšeným tokom krvi tam dole. Toto môže byť ten dôvod, prečo niektoré mamičky nemajú chuť na sex, no ak vám to lekár nezakázal, tak by sa nemalo nič stať.

Opuchnuté ruky a/alebo nohy

Počas tehotenstva máte v tele zvýšené množstvo tekutín. Malé opuchy sú teda v poriadku a vytratia sa hneď po pôrode. Veľmi silné alebo náhle opuchnutie ale nie je zdravé. Mohlo by byť znakom nebezpečnej tehotenskej choroby, ktorú lekári nazývajú preeklampsia. V tomto prípade určite kontaktujte svojho lekára!

Bolesť chrbta

Chrbát vás bolí, pretože nosíte v brušku vášho veľkého drobca. Hrejivá podložka, prenatálna masáž či spanie s telovým vankúšom môžu tieto bolesti zmierniť.

Rast vlasov

Konečne pozitívny syndróm! Počas 22. týždňa tehotenstva môžete očakávať rýchlejší rast vlasov a ochlpenia. Poďakovať sa môžete tehotenským hormónom.

Náš tip: Buďte krásna počas celého tehotenstva. Širokú ponuku líčidiel, voňaviek a mnoho iného nájdete v overenom eshope Elnino.sk

Parfémy ELNINO.sk recenzie Heureka.sk

Viac Informácii

Problém chytiť dych

Dieťatko začína tlačiť na vaše pľúca, preto niekedy môže byť ťažké nadýchnuť sa. Nepresiľujte sa a keď sa cítite vyčerpaná, ihneď si oddýchnite.

Bruško počas 22. týždňa tehotenstva

22. týždeň tehotenstva

Priemerné 22-týždňové bruško meria asi 20 až 24cm od panvovej kosti po vrchol maternice. Pri dvojičkách neexistuje žiaden priemer, nerobte si preto žiadne starosti. Pravdepodobne rozmýšľate nad vašou hmotnosťou. Lekár vám pravdepodobne poradil priberať pomaly a postupne, plus-mínus pol kila za týždeň v závislosti od typu vašej postavy. Mali by ste teda prijať každý deň o 300 kalórií viac. Nepočítajte však každú kalóriu ako šialená, všetko sú to len približné hodnoty.

300 kalórií neznamená, že musíte zjesť presne 3 jedlá a 2 olovranty. Je lepšie jesť častejšie po malých porciách. Takto si skôr udržíte vyváženú stravu, lebo väčšina ľudí sa stravuje zdravo, keď je malé porcie. Znižujete tým taktiež šancu, že vás postihnú problémy s trávením, pálenie záhy, či nedostatok energie.

Náš tip na schudnutie a vrátenie do formy po pôrode: Therma Cuts

Therma cuts - pre boj s nadváhou
thermacuts

 • spáli tuk vo vašich bunkách a uzatvorí ich
 • bráni tak opätovnému ukladaniu tuku
 • klinicky overené chudnutie  10kg za mesiac
 • recenzie zákazníkov

Ultrazvuk počas 22. týždňa tehotenstva

Dieťatku sa vyvinuli oči a pery a vyzerá preto oveľa viac ako novorodenec. Dieťatko spí v 12-14-hodinových cykloch– pravdepodobne vtedy, keď necítite žiadne pohyby. Ak ste nemali v posledných týždňoch ultrazvuk, tak v tomto ho určite budete mať. Uvidíte počas neho všetko dôležité orgány bábätka.

Určite nezabudnite:

 1. Kontaktovať fotografa ohľadom vašich materských fotiek
 2. Zdravo sa stravovať a piť veľa vody
 3. Rozmýšľať nad vybavením detskej izbičky
 4. Prečítať si 23. týždeň tehotenstva

Pripravte sa na príchod bábätka, dojčenské podprsenky, tehotenské oblečenie a doplnky do domácnosti  Vám radíme nakúpiť v spoľahlivých e-shopoch

Astratex logo
Amiatex.sk
dr max logo
5/5 - (25 votes)

One Comment

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.