24. týždeň tehotenstva – aká by mala byť veľkosť vášho bruška?

Zhodnotenie doterajšieho priebehu tehotenstva: dieťatku sa darí dobre, no vám to tak dobre nejde. Vaše 24-týždňové dieťatko sa pripravuje na prežitie v ťažkom svete a vy stále pociťujete niektoré nepríjemné príznaky tehotenstva ako napríklad kŕče v nohách, bolesť chrbta a opuchnuté chodidlá. Vydržte to, 24. týždeň tehotenstva trvá iba týždeň!

24. týždeň tehotenstva

Moje dieťatko je počas 24. týždňa tehotenstva veľké ako…

Kantalup. Váš plod meria asi 30cm a váži približne 590g.

Ak som tehotná 24 týždňov, koľko mesiacov som vlastne tehotná?

24. týždeň tehotenstva znamená, že ste tehotná 5 mesiacov a 1 týždeň (matematicky sa nám to môže zdať ako 6 mesiac, lebo 6×4 je 24, no pamätajte na to, že každý mesiac okrem februára má viac ako 4 týždne a tieto dni sa postupne nazberajú).

Dojčiaca podprsenka Adelita vystuženáDojčiaca podprsenka Astratex logo

Symptómy 24. týždňa tehotenstva

Vaše nepríjemné príznaky vyzerajú nejako takto:

Opuchnuté členky a chodidlá

Ak sú vaše chodidlá opuchnuté, nezabudnite si ich počas sedenia vyložiť hore. Časté vstávanie a prechádzanie sa môže taktiež pomôcť. Malé opuchnutia sú v tomto období tehotenstva úplne normálne, ale opuchnutia na tvári, silné opuchnutia na rukách alebo opuchnutia len na jednej končatine (napr. iba na jednej nohe) môžu značiť nebezpečnú preeklampsiu. Ak teda trpíte takýmto opuchnutím, kontaktujte vášho lekára.

Kŕče v nohách

Boľavé a kŕčovité nohy môžu byť znakom dehydratácie. Skontrolujte teda, či pijete dostatok vody. Často nohy napínajte a nezabudnite na pohyb. Určite o kŕčoch povedzte vášmu lekárovi. Pravdepodobne to nie je nič vážne, no sem-tam kŕče predznamenávajú problém s nedostatočným vyživovaním.

Prezrite si ponuku výživových doplnkov pre mamičky, aby Vás obchádzali ťažkosti

Chcem pozrieť výživové doplnky

Bolesť chrbta

Áno, bolesti chrbta sa len tak ľahko nezbavíte a bude možno ešte horšie. Je to kvôli tomu, že rastie dieťatko a spolu s ním aj vaša maternica. Maternica potom tlačí na vašu chrbticu, ohýba a napína ju. Vaše chrbtové svaly musia navyše niesť extra hmotnosť. Pri silných bolestiach platí staré známe, kontaktujte lekára.

Linea Nigra- Čierna čiara

To je tá čierna čiara, ktorá prechádza stredom vášho bruška. Je vytvorená tehotenskými hormónmi a mala  by pomaly zmiznúť niekoľko týždňov po pôrode.

Strie

Tieto „tigrie pásiky“ sa na vašom tele objavujú čoraz viac a viac, pretože vaša pokožka sa naťahuje. Ak čakáte dvojčatá, tak sa u vás objavuje ešte viac strií.

Olejček na strie Bi-Oil

Olej na strie

 

 • Je určený na tvár aj telo
 • Nemastný
 • Rýchlo sa vstrebáva
 • Hypoalergénny
 • Vhodný pre citlivú pokožku

 

 

 

Viac Informácii o produkte

Bruško počas 24. týždňa tehotenstva

19. týždeň tehotenstva

24. týždeň tehotenstva predstavuje obdobie, kedy už pravdepodobne niekoľko týždňov cítite pohyby dieťatka, no teraz rázne silnejú. Keď sa dotkne vášho bruška partner, mal by onedlho tieto kopy cítiť tiež.

Odporúčaný váhový prírastok v 24. týždni tehotenstva je 6,3 až 7kg u mamičiek s normálnym BMI. Ak ste pribrali trošku viac, nebojte sa. Skutočným dôvodom na paniku je náhle priberanie. Počas zdravého tehotenstva by ste mali mať svoju hmotnosť vždy pod kontrolou. Pri mamičkách čakajúcich dvojičky by váhový prírastok mal byť približne 11kg. Ak ste pribrali požadované hodnoty, znížili ste tým šancu na predčasný pôrod a môžete si zablahoželať. Smelo si môžte pozrieť ponuku kojeneckých podprseniek, určite sa Vám zídu.

Náš tip na schudnutie a vrátenie do formy po pôrode: Therma Cuts

Therma cuts - pre boj s nadváhou
thermacuts

 • spáli tuk vo vašich bunkách a uzatvorí ich
 • bráni tak opätovnému ukladaniu tuku
 • klinicky overené chudnutie  10kg za mesiac
 • recenzie zákazníkov

Ultrazvuk počas 24. týždňa tehotenstva

Vo vnútri vášho tehotného bruška sa dieťatko stále vyvíja. Nejde len o anatomický rozvoj, ale aj o vzhľad. Pokožka vášho 24-týždňového bábätka sa pomaly stáva nepriehľadnou a naberá ružovkastý odtieň vďaka maličkým vlásočniciam, ktoré sa nedávno vytvorili.

24. týždeň tehotenstva sa spája aj s vyšetrením na tehotenskú cukrovku. Test zisťuje, ako vaše telo spracuje cukor. Lekár vás teda požiada, aby ste vypili sladkú kvapalinu a hodinu počkali. Potom vám vezme krv a zistí hladinu cukru. Ak budú výsledky zlé, nemusíte sa hneď báť cukrovky. Test sa zopakuje, no bude trvať 3 hodiny. Ak sa výsledok potvrdí, máte pravdepodobne tehotenskú cukrovku. Nie je to však koniec sveta. Váš lekár vám poradí, ako ostať zdravá. Má to aj svetlú stránku, kvôli cukrovke aspoň častejšie uvidíte vaše dieťa počas ultrazvuku!

Určite nezabudnite:

 1. Objednať sa na ďalšiu prenatálnu prehliadku
 2. Podstúpiť test na tehotenskú cukrovku
 3. Piť veľa vody
 4. Veľa sa pohybovať
 5. Prečítať si 25. týždeň tehotenstva

Pripravte sa na príchod bábätka, dojčenské podprsenky, tehotenské oblečenie a doplnky do domácnosti  Vám radíme nakúpiť v spoľahlivých e-shopoch

Astratex logo
Amiatex.sk
dr max logo
5/5 - (31 votes)

One Comment

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.