25. týždeň tehotenstva – falošné kontrakcie a pohyby v brušku

Ste už tehotná 25 týždňov a pomaly vám začína dochádzať, že čoskoro porodíte dieťatko. Môže to byť trocha desivá no zároveň vzrušujúca predstava. 25. týždeň tehotenstva sa samozrejme nezaobíde aj bez nepríjemných príznakov, ktorým budete musieť čeliť.

Moje dieťatko je počas 25. týždňa tehotenstva veľké ako…

Karfiol. Váš plod meria asi 34,5 cm a váži približne 680 g

Ak som tehotná 25 týždňov, koľko mesiacov som vlastne tehotná?

25. týždeň tehotenstva pre vás znamená, že ste tehotná už 5 mesiacov a 2 týždne.

 Prezrite si ponuku detských autosedačiek, aby ste sa tým  nemuseli zaoberať na poslednú chvíľu

Chcem pozrieť autosedačky

Symptómy 25. týždňa tehotenstva

Stále ste síce plná energie, no pomaly vás začína tlačiť hmotnosť vášho rastúceho bábätka. Bude to len a len horšie. Počas tohto týždňa môžete zažiť niektoré z týchto príznakov:

Problémy so spaním

Možno nemôžete spať, lebo rozmýšľate nad pôrodom,  možno to spôsobujú vaše tehotenské hormóny. Skúšajte preto rozličné fígle. Jedna možnosť je vypiť ráno veľa vody a postupom času piť už menej. Takto nebudete v noci potrebovať ísť na záchod.

Časté močenie

Teraz, keď vaše dieťatko využíva váš močový mechúr, budete chodiť na záchod veľmi často.

Zápcha

Proti zápche pomáha cvičenie (často stačí jednoduchá prechádzka), pitie veľkého množstva vody, jedenie jedla bohatého na vlákninu.

Hemoroidy

Súcitím s vami. Tieto opuchnuté kŕčové žily zvané hemoroidy sú bežné najmä v druhej polovici tehotenstva, lebo dieťatko tlačí na váš tráviaci trakt. Všetko to ešte zhoršuje zápcha. Je dôležité dostať pod kontrolu zápchu. Pomôže to s prevenciou opuchnutí a hemoroidov.

Plynatosť a nadúvanie

25. týždeň tehotenstva sa spája aj s týmito nepríjemnosťami. Vaše hormóny spomaľujú trávenie a vzniká prebytočný plyn.

SUPPOSITORIA GLYCERINI SANOVA Extra 3g

SUPPOSITORIA GLYCERINI SANOVA Extra 3g

 

 • zmäkčuje stolicu
 • pomáha ľahšiemu vyprázdňovaniu
 • vhodný aj pre tehotné

 

 

 

Viac Informácii o produkte

Pálenie záhy

Ďalší problém, s ktorým sa bude musieť vaše bruško popasovať. Dieťatko tlačí na tráviaci trakt, a to môže vytlačiť žalúdočnú kyselinu do vášho pažeráka, čo pociťujete ako pálenie. Používanie väčšiny anticidov je počas tehotenstva bezpečné (vždy sa však poraďte s lekárom!) a ako bonus obsahujú vápnik. Vyhnite sa mastným a štipľavým jedlám, to najmä pred spaním.

Braxton-Hicksove kontrakcie

Tieto „nácvičné kontrakcie“ sa väčšinou ukážu okolo 28. týždňa tehotenstva, no u niektorých mamičiek aj skôr. Ak ich budete mať, tak zistíte, že vaša maternica veľmi stvrdla a stiahla sa. Neskôr sa vráti do normálu. Braxton-Hicksove kontrakcie nie sú bežným syndrómom a neprichádzajú pravidelne. Taktiež sa ich môžete zbaviť tým, že zmeníte vašu polohu v ľahu či sede. Skutočné kontrakcie sú pravidelné a stále sa zosilňujú. Ak si neviete určiť, či sa jedná o skutočné kontrakcie, zavolajte radšej vášmu lekárovi. Možno sa jedná o predčasný pôrod – niektoré mamičky majú vyššie riziko predčasného pôrodu, napr. mamičky s dvojčatami. Niekedy sa dá predčasnému pôrodu predísť skorou diagnózou.

Náš tip na schudnutie a vrátenie do formy po pôrode: Therma Cuts

Therma cuts - pre boj s nadváhou
thermacuts

 • spáli tuk vo vašich bunkách a uzatvorí ich
 • bráni tak opätovnému ukladaniu tuku
 • klinicky overené chudnutie  10kg za mesiac
 • recenzie zákazníkov

Pohyby v brušku a priberanie počas 25. týždňa tehotenstva

25. týždeň tehotenstva

Už ste pravdepodobne pribrali 7 až 8 kíl. Ste v 25. týždni tehotenstva a čakáte dvojičky? Tak už by ste mali vážiť o 11 až 18 kíl viac.

Počas 25. týždňa tehotenstva vás môže vaša váha priviesť do úzkych. Viem, že som vám celý čas hovorila o pomalom a postupnom priberaní, ale u mnohých mamičiek ručička na váhe vyskočí presne v tomto období. Časť z toho tvorí veľké množstvo vody, ktoré mamičky príjmu a reálne nie je možné pribrať každý týždeň rovnakú hmotnosť, samozrejme, že to bude trocha kolísať. Išlo hlavne o stanovenie zdravého váhového prírastku, aby ste boli vy aj váš drobec v poriadku.

Náš tip: Široký výber podprseniek, vysokú kvalitu a spoľahlivosť nájdete v eshopoch: Astratex a Amiatex za najvýhodnejšie ceny.Astratex.sk recenzie Heureka.sk

Viac Informácii

Nemusíte sa báť, ak máte o niekoľko kíl navyše. Snažte sa pokračovať v cvičení a zdravej strave. Ak by vaša hmotnosť bola vážnym problémom, váš lekár by vám to určite povedal. Namiesto trápenia sa nad vašou hmotnosťou, rozmýšľajte o tom, čo sa deje vo vašom brušku.

Pohyby dieťatka sú v 25. týždni tehotenstva oveľa viac zreteľné a možno ste už zistili cyklus dieťatka. Keď cítite veľa kopov, bábätko bdie a keď málo, tak pravdepodobne spí. Pravidelné pohyby sú znakom zdravého a aktívneho dieťatka. Ak ste zatiaľ necítili žiaden pohyb a chcete sa uistiť, že je všetko v poriadku, napite sa studenej vody, pustite si hudbu, alebo poproste vášho partnera o jemnú masáž a váš malý vám možno odpovie.

Ultrazvuk počas 25. týždňa tehotenstva

ultrazvuk

Dieťatku sa už vyvinul rovnovážny orgán a pomaly sa učí, čo je hore a dole. V 25. týždni tehotenstva má plod taktiež viac vlasov a tuku.

Počas 25. týždňa pravdepodobne nebudete mať ultrazvuk, ibaže lekár nariadil inak. Počas tohto mesiaca budete mať len jednu prehliadku, ak ste ju ešte nemali. Od 28. týždňa to budú niekedy aj 2 za mesiac.

25. týždeň tehotenstva sa často spája s vyšetrením na tehotenskú cukrovku. Lekár vás poprosí, aby ste pred testom niekoľko hodín nejedli a potom vám dá vypiť sladkastú tekutinu. Po určitom čase vám vezme krv, aby zistil, ako dokážete spracovať cukor. Podľa toho vám lekár povie, či máte, alebo nemáte tehotenskú cukrovku.

Určite nezabudnite:

 1. Spraviť si posledný výlet pred pôrodom
 2. Pravidelne cvičiť a zdravo sa stravovať
 3. Zaobstarať si trendové mamičkovské oblečenie
 4.  Pripraviť sa na 26. týždeň tehotenstva

Pripravte sa na príchod bábätka, dojčenské podprsenky, tehotenské oblečenie a doplnky do domácnosti  Vám radíme nakúpiť v spoľahlivých e-shopoch

Astratex logo
Amiatex.sk
dr max logo
5/5 - (27 votes)

One Comment

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.