3 prekvapivé výhody pravidelného behania

Pre tých, ktorí sa rozhodli behávať pravidelne, existuje niekoľko zdravotných výhod. Ľudia, ktorí pravidelne športujú, sa všeobecne považujú za zdravších a vitálnejších. V tomto článku vám predstavíme 5 prekvapivých výhod, ktoré pocítite na vašom zdraví práve vďaka pravidelnému behaniu.

Nepriestrelná imunita

Znížená pravdepodobnosť ochorenia je spôsobená posilnením, ktoré imunitný systém dostáva behom. Počas aktivity sa pľúca zbavia vzduchom prenášaných baktérií a zvýšená telesná teplota zastaví rast akýchkoľvek zvyšných baktérií. Beh tiež zlepšuje cirkuláciu ochranných buniek v tele. Je dôležité to ale nepreháňať. Príliš veľa behu môže mať negatívny vplyv na váš imunitný systém. Ideálne je behanie striedať s inými typmi cvičenia, ako napríklad veslovací trenažér či stepper.

Zdravý a plnohodnotný spánok

Ak máte problémy so spánkom, je možné, že pravidelný beh môže poskytnúť odpoveď. Beh môže viesť k zlepšeniu spánku a mohol by dokonca vyliečiť nespavosť. Ľudia, ktorí sa behu pravidelne venujú, majú tendenciu zaspávať rýchlejšie a tiež si užívajú kvalitnejší spánok. Čiastočne je to spôsobené tým, že bežci sú po tréningu unavení, ale beh tiež pomáha uvoľňovať svaly po post-endorfínovej fáze, ktorá nastupuje po cvičení.

Zvýšenie sexuálnej výkonnosti

Verte tomu alebo nie, ale beh vám môže pomôcť aj v spálni. Pravidelný pohyb zabezpečuje správny chod vášho tela. Beh môže viesť k zvýšeniu hladiny testosterónu u mužov, ako aj k zníženiu prípadov hypogonadizmu – stavu, ktorý môže viesť k erektilnej dysfunkcii a zníženému libido. Strata tuku môže tiež znamenať, že sa zvyšuje prietok krvi v celom tele.

Pravidelné behanie má omnoho viac výhod, no najlepšie je pocítiť ich na vlastnom tele. Ste typ, ktorý nerád trávi čas von? To by vás nemalo od behania odradiť! Vždy je tu možnosť zakúpiť si bežecký pás. Ten vám umožní na svojej kondícii pracovať z pohodlia domova, nech už je počasie akékoľvek.

Rate this post

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.