30. týždeň tehotenstva

Začínate sa cítiť ako chodiace bruško? 30. týždeň tehotenstva sa nespája iba s veľkosťou vášho bruška. Všade kam pôjdete sa o ňom bude rozprávať a to niektorým mamičkám samozrejme vadí. Možno si dokonca niekto pomýli vaše tehotenské bruško s nadváhou. Neberte si to príliš vážne. Ak vám však niekto povie, že vyzeráte super, môžete byť na seba hrdá. Keď vám niekto prenechá miesto vo vlaku či autobuse, sadnite si a nenechajte sa prosiť.30. týždeň tehotenstva

Moje dieťatko je počas 30. týždňa tehotenstva veľké ako…

Cuketa. Váš plod meria asi 40 cm a váži približne 1,3kg. Dieťatko priberá každým týždňom skoro 300 g.

Náš tip: Široký výber podprseniek, vysokú kvalitu a spoľahlivosť nájdete v eshope Astratex za najvýhodnejšie ceny. Skúsenosti zákazníkov sú vysoko pozitívneAstratex.sk recenzie Heureka.sk

Pozrieť viac spodnej bielizne

Ak som tehotná 30 týždňov, ktorý mesiacov som vlastne tehotná?

30. týždeň tehotenstva znamená, že ste tehotná 6 mesiacov a 2 týždne. Už len 10 týždňov!

Symptómy 30. týždňa tehotenstva

Ak sa vám vôbec podarí zaspať, vaše sny budú počas 30. týždňa veľmi divoké. Môže to byť výsledok hormónov, môže to byť úzkosť, preto by ste si mali nájsť spôsob, ktorý vám pomôže skvalitniť spánok. Niektorým ženám pomôže skúšobná jazda na pôrodnicu, aby ste videli, koľko času vám to zaberie. Potom možno už nebudete mať nočné mory, v ktorých rodíte v aute. Medzi najbežnejšie symptómy tohto týždňa patria:

Pálenie záhy

Ak pociťujete pálenie záhy, skúste zistiť, ktoré jedlá to spôsobujú. Často sa jedná o mastné a štipľavé pokrmy. Snažte sa im vyhnúť, obzvlášť pred spánkom, pretože s podráždeným žalúdkom sa spí veľmi ťažko.

Problémy so spánkom

Ak sa v noci prevaľujete, lebo nemôžete nájsť tú vhodnú pozíciu na spanie, často za to môže vaša myseľ. Myslíte na veľmi veľa vecí a nemôžete si preto oddýchnuť.

Matrac pre deti i dospelých

Všetci rodičia vedia, aký dôležitý je kvalitný spánok pre ich deti. A vieme to aj my. Preto sme starostlivo vyberali materiály tej najvyššej kvality s krásnym dizajnom, ktoré poskytnú Vašim deťom len to najlepšie.

Viac Informácii

Opuchnutie

Malé opuchy sú úplne normálne a po čase sa vytratia. Ak však ide o silné opuchnutie, môže to znamenať tehotenské komplikácie, a preto si naň treba dať dobrý pozor.

Nepohodlie

Kvôli vášmu brušku vás bolí chrbát, boky, chodidlá a ešte neviem čo.

Problémy chytiť dych

27. týždeň tehotenstva

Vaše pľúca sú čoraz viac stiesnené. Dieťatko sa stále nachádza v oblasti vášho hrudného koša, no o niekoľko týždňov sa dostane k panve. Budete to cítiť, lebo sa budete môcť opäť zhlboka nadýchnuť. Preto je veľmi vhodné navštíviť predpôrodný kurz hlavne pre prvorodičky, kde Vám ukážu cvičenia.

Bruško a priberanie počas 30. týždňa tehotenstva

Určite pociťujete, aké je vaše bruško ťažké a stiahnuté. 30. týždeň tehotenstva sa môže spájať aj s Braxton- Hicksovými kontrakciami. Slúžia ako príprava na skutočný pôrod. Väčšinou sa vyskytujú po cvičení, pohlavnom styku alebo pri dehydratácii. Ak ich dostanete, sadnite si alebo si ľahnite na bok, odpočívajte a napite sa vody. Ak kontrakcie neprestávajú, alebo ak cítite 4 a viac za hodinu, zavolajte lekára. Môže sa jednať o predčasný pôrod.

V 30. týždni tehotenstva by ste mali vážiť asi o 8,8 11,6 kg viac. Ak však čakáte dvojičky, mali by ste vážiť viac o 11,6 až 18 kíl. Vzdialenosť od lonovej kosti po vrchol maternice by sa mala pohybovať okolo 30cm.

Náš tip na schudnutie a vrátenie do formy po pôrode: Therma Cuts

Therma cuts - pre boj s nadváhou
thermacuts

  • spáli tuk vo vašich bunkách a uzatvorí ich
  • bráni tak opätovnému ukladaniu tuku
  • klinicky overené chudnutie  10kg za mesiac
  • recenzie zákazníkov

Robíte si starosti ohľadom vašej váhy? Nie je na to dôvod. Kilá, ktoré priberiete slúžia na kojenie vášho drobčeka. Netreba sa nad nimi preto trápiť, alebo sa ich rýchlo po pôrode snažiť zhodiť. Priberanie vám trvalo 9 mesiacov a aspoň toľko isto by vám malo zabrať aj chudnutie. Treba si však dávať pozor na ručičku váh. Náhle priberanie môže byť znakom nepríjemnej tehotenskej choroby zvanej preeklampsia. V takýchto prípadoch ihneď kontaktujte vášho lekára.

Hracia deka by vo Vašej výbave pre bábätko nemala chýbať

Počas 30. týždňa tehotenstva je dieťatko stále otočené hlavičkou hore. Pomaly sa vznáša v plodovej tekutine. Môže sa vám zdať, že už tam dole nemá miesto, no to nie je pravda. Počas nasledujúcich týždňov sa vaše bruško ešte zväčší a dostane sa až cez hrudný kôš.

Ultrazvuk počas 30. týždňa tehotenstva

ultrazvuk

Ak máte tehotenstvo bez komplikácií, tak pravdepodobne nebudete mať v 30. týždni ultrazvuk. Keby ste však chceli vedieť, čo sa s dieťatkom deje, lekár vám to povie. Jeho pokožka sa zjemňuje, jeho mozog je čoraz viac a viac vrásčitý kvôli vytvoreniu mozgového tkaniva. Dieťatko je natoľko silné, že dokáže stlačiť palec! Túto schopnosť bude po pôrode využívať často.

30.týždeň tehotenstva neznamená pre mamičky čakajúce dvojčatá žiadnu zmenu oproti klasickým mamičkám. Plody sa zatiaľ vyvíjajú rovnako rýchlo, no okolo 32. týždňa tehotenstva sa to môže trocha spomaliť. Lekár vám možno spraví test, počas ktorého vám položí na bruško senzor a bude pozorovať kontrakcie a tlkot srdiečok. Test slúži na to, aby lekár zistil, či tlkot srdca korešponduje s pohybmi dieťatka. Ak je všetko v poriadku, lekár ihneď vylúči niektoré nepríjemné choroby, ktoré by vás mohli postihnúť.

Určite nezabudnite:

  1. Objednať sa na ďalšiu prenatálnu prehliadku
  2. Pripraviť sa na príchod dieťatka
  3. Spraviť si cvičnú jazdu do nemocnice
  4. Prečítať si 31. týždeň tehotenstva

Pripravte sa na príchod bábätka, dojčenské podprsenky, tehotenské oblečenie a doplnky do domácnosti  Vám radíme nakúpiť v spoľahlivých e-shopoch

Astratex logo
Amiatex.sk
dr max logo

 

5/5 - (25 votes)

One Comment

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.