5. týždeň tehotenstva -Čo Vám napovie ultrazvuk a čo značí špinenie – Aká je veľkosť plodu

Vitajte v klube tehotných žien! 5. týždeň tehotenstva je práve ten týždeň, kedy väčšina žien zistí, že sú tehotné. Je to práve z toho dôvodu, že im vynechá menštruácia a väčšina žien si okamžite spraví tehotenský test. Navyše počas piateho týždňa sa vám drasticky zvýši hladina hormónov v tele a prehliadnuť niečo také je naozaj zložité. Čakajte nevoľnosť, boľavé prsníky či únavu. Tieto symptómy spôsobujú presne tie isté hormóny, ktoré vám zabezpečili pozitívny výsledok tehotenského testu.

5. týždeň tehotenstva

Vaše dieťatko je počas piateho týždňa tehotenstva veľké ako…

Semienko od jablka. Áno, veľkosť vášho embrya sa dá konečne zmerať a počas piateho týždňa tehotenstva meria asi 3.3 mm. Nebojte sa, veľký rast ho ešte len čaká. V skutočnosti počas nasledujúceho týždňa vaše bábätko zdvojnásobí svoju veľkosť.

Náš tip: Široký výber  tehotenských podprseniek, vysokú kvalitu a spoľahlivosť nájdete v eshopoch: Astratex a Amiatex za najvýhodnejšie ceny.Astratex.sk recenzie Heureka.sk

Viac Informácii

5. týždeň tehotenstva – v akom ste mesiaci?

Päť týždňov tehotenstva je približne jeden mesiac. Možno ste len teraz zistili, že ste tehotná a v skutočnosti to je už mesiac. Je to kvôli tomu, že väčšina lekárov začína počítať tehotenstvo od prvého dňa vašej poslednej menštruácie. Už len osem mesiacov!

5. týždeň tehotenstva

Symptómy ktoré sprevádzajú 5. týždeň tehotenstva

Symptómy, ktoré vás môžu počas tohto týždňa postihnúť sú len začiatkom veľkého množstva zmien, ktorými si vaše telo počas tehotenstva prejde. Určite sa ale netreba báť celého tehotenstva len kvôli tomu, čo momentálne prežívate.

Väčšina mamičiek hovorí, že prvý trimester tehotenstva je ten najhorší, čiže ak prekonáte prvých trinásť týždňov, tak sa to bude snáď už len zlepšovať. Zatiaľ si ale nezabudnite dopriať kvalitný spánok, vyváženú stravu. Ak vás zaujíma, aké syndrómy prináša 5. týždeň tehotenstva, tak si prejdite zoznam nižšie.

Zoznam symptómov

 1. Ranná nevoľnosť- nenechajte sa zmiasť názvom. Počas tehotenstva sa môže táto nevoľnosť vyskytnúť kedykoľvek počas dňa. Väčšina žien sa dokonca cíti zle niekedy aj celý deň. Ak máte už počas piateho týždňa tehotenstva veľmi silnú nevoľnosť, môže to značiť, že čakáte dvojičky. Mali by ste určite vyskúšať rôzne spôsoby, ako sa tejto nevoľnosti vyhnúť. Často pomáha pravidelné jedenie menších porcií. Niekomu pomôže užívanie vitamínu B6 alebo tabletiek proti nevoľnosti v tehotenstve. Existujú aj špeciálke pastilky, ktoré majú zmierniť túto bolesť.
  Náš tip: Každá mamička potrebuje počas tehotenstva prijímať prenatálne vitamíny. Ich široký výber nájdete na DR. MAX , Lieky24 a Lekárentriveze.sk  za najvýhodnejšie ceny.Dr.Max lekáreň recenzie Heureka.sk

  Viac Informácii

 

 1. Boľavé prsníky- aj keď väčšina žien sa sťažuje najmä na rannú nevoľnosť, aj boľavé prsníky si určite zaslúžia svoju miesto na tomto zozname.

 5. týždeň tehotenstva

 1. Únava- počas piateho týždňa tehotenstva je úplne normálne, že na vás z ničoho nič prídu v strede dňa driemoty. Vaše telo je vyčerpané kvôli vášmu dieťatku a vy s tým prakticky nemôžete urobiť nič okrem toho, že budete pravidelne cvičiť, pravidelne jesť tak, aby vám príliš neklesla hladina cukru v krvi. V opačnom prípade budete mať ešte menej energie.

 

 1. Časté močenie- počas prvého trimestra tehotenstva budete chodiť na záchod častejšie ako obvykle. Tento syndróm je vyvolaný zväčšovaním vašich obličiek počas piateho týždňa tehotenstva.

 

Podväzkový pás čierny

podväzkový pás

 • jemná čipka s kvetinovým vzorom
 • vzadu zapínanie v hornej a spodnej časti na dva háčiky
 • tri polohy stiahnutia

 

 1. Kŕče- kŕče v období 4. a 5. týždňa tehotenstva môžu byť znakom toho, že embryo sa vhodne usadilo do steny maternice. Taktiež to môže znamenať, že vaša maternica sa zväčšuje a naťahuje vaše väzy. Ak cítite počas tohto týždňa tehotenstva veľmi silné kŕče, určite kontaktujte svojho lekára, ktorý skontroluje, či je všetko v poriadku.

 

 1. Krvácanie- pri krvácaní je to tak isto ako pri kŕčoch. Môže to síce vyzerať strašidelne, ale malé množstvo krvi na vašej bielizni taktiež môže naznačovať správne usadenie embrya. Krvácanie môže nastať aj po pohlavnom styku. Nie je to nič nezvyčajné, ak je ale krvácanie veľmi silné, je lepšie kontaktovať lekára.

 

Niektoré tehotné ženy nepociťujú počas piateho týždňa vôbec žiadne príznaky. To, že vás nebolí celý človek a cítite sa dobre, neznamená, že niečo s vaším tehotenstvom nie je v poriadku. Máte len obrovské šťastie.

 Vaše bruško  v 5. týždni tehotenstva

Počas tohto týždňa ešte nemusíte na svojom brušku pozorovať žiadne zmeny. Môžete sa cítiť trochu nafúknutá alebo pribratá. Alebo sa budete cítiť tak zle, že nebudete ani schopná jesť a bude sa vám zdať, ako keby ste nejaké to kilo schudli. V oboch prípadoch sa netreba strachovať, je to úplne prirodzené. Telo každej ženy sa počas tehotenstva správa inak.

Postupne asi začínate rozmýšľať nad tým, koľko počas tehotenstva priberiete. Lekári radia na začiatku tehotenstva pribrať maximálne 2 kg počas prvého trimestra.

Priberanie

priberanie

Počas tehotenstva však budete musieť pribrať viac. Počet kg závisí od vášho tela. Americká organizácia združujúca pôrodníkov a gynekológov odporúča:

 1. Ak máte BMI menej ako 18.5- mali by ste pribrať od 12 do 18 kg, počas druhého a tretieho trimestra sa snažte pribrať približne pol kg každý týždeň.
 2. Ak máte BMI od 18.5 do 24.9- mali by ste pribrať od 11 do 16kg, počas druhého a tretieho trimestra sa snažte pribrať približne 0,4kg každý týždeň.
 3. Ak máte BMI od 25 do 29.9- mali by ste pribrať od 7 do 11kg, počas druhého a tretieho trimestra sa snažte pribrať približne 0,3kg každý týždeň.
 4. Ak máte BMI 30 a viac- mali by ste pribrať od 5 do 9kg, počas druhého a tretieho trimestra sa snažte pribrať približne 0,2kg každý týždeň.
 5. Ak čakáte dvojičky- mali by ste pribrať od 17 do 24kg, počas druhého a tretieho trimestra sa snažte pribrať približne pol kg každý týždeň.

 

Rozmýšľate nad tým, či je 5. týždeň tehotenstva a čakáte dvojičky? Ak by to tak bolo, pravdepodobne by ste to ešte nevedeli, aj keď mamičky, ktoré čakali dvojičky hovoria o silnejších príznakoch ako napríklad nevoľnosť. Taktiež sa na nich začína oveľa rapídnejšie prejavovať priberanie.

5. týždeň tehotenstva je ten správny čas na to, aby ste svojho partnera požiadali o masáž. Vaše telo predsa teraz rýchlo a ťažko pracuje, aby zabezpečilo rast dieťatka.

Ultrazvuk počas piateho týždňa tehotenstva

Vaše embryo sa počas tohto týždňa podobá na žubrienku, ale postupne sa začínajú formovať dôležité orgány ako napríklad srdce, žalúdok, pečeň a obličky. Taktiež sa formuje nervová, obehová a tráviaca sústava.

Ak lekár vo vašej zdravotnej karte nenájde nič, čo by mohlo skomplikovať tehotenstvo, tak na ultrazvuk ani nepôjdete. Namiesto toho vás váš lekár objedná na vašu prvú prehliadku okolo 8. alebo 9. týždňa. Budete si ešte musieť trochu počkať, kým uvidíte svojho drobčeka.

Ale ak pôjdete na ultrazvuk už počas tohto týždňa, lekár zmeria vaše dieťatko a podľa toho vypočíta približný dátum pôrodu. Taktiež budete musieť podstúpiť hromadu krvných či močových testov, aby sa lekári uistili, že ste vy aj vaše dieťatko v poriadku.

Určite nezabudnite:

 1. Zdravo sa stravovať
 2. Začať si šetriť na vybavenie pre dieťatko
 3. Zriaďte si tehotenský denníček
 4. Nezabúdajte na prenatálne vitamíny

Najpredávanejšie prenatálne vitamíny:

GS Mamavit s horčíkom

GS-MAMAVIT-100+10-cerven2014-SK

Prečo si vybrať GS Mamavit s horčíkom?

 • je určený pre tehotné a dojčiace ženy a ženy, ktoré otehotnenie plánujú
 • neobsahuje cukor, konzervačné látky ani farbivá
 • kompletné a vyvážené zloženie vitamínov a minerálov

(zdroj: www.gsklub.sk)

Viac Informácii

 

GS MimiStar FORTE

GS MimiStar FORTE

Prečo si vybrať GS MimiStar FORTE?

 

 • je určený všetkým ženám, ktoré sa snažia o bábätko
 • priaznivo ovplyvňuje psychickú činnosť
 • vyvinu­tý so špecialistami na pomoc pri otehot­není

(zdroj: www.gsklub.sk)

 

 

 

Viac Informácii

 

INOFOLIC

Prečo si vybrať INOFOLIC ?

INOFOLIC

 • prispieva k správnej funkcii psychiky,
 • prispieva k zníženiu vyčerpania a únavy,
 • zohráva úlohu v procese delenia buniek a prispieva k rastu zárodočných tkanív počas tehotenstva

(zdroj : www.drmax.sk)

 

Viac Informácii

Prečítajte si aj ďalší článok 6. týždeň tehotenstva.

5/5 - (30 votes)

One Comment

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.