Ako sa prestať prejedať a vybudovať si základ pre aktívny život

Prejedanie je stav, ktorý poznajú mnohí z nás. Niektorých prepadne iba z času na čas, iní ním trpia konštantne. Obžerstvo je veľmi nezdravé, negatívne ovplyvňuje nielen naše fyzické zdravie, no i psychickú pohodu. Oberá nás o energiu, o chuť hýbať sa alebo vykonávať akúkoľvek športovú aktivitu. Aj preto s ním treba čo najskôr seknúť, kým neprerastie v chronickú žravosť alebo dokonca v obezitu. Ako začať (alebo skôr prestať) a nabehnúť na ten správny chodník? Držte sa týchto piatich tipov, ktoré vám ukážu cestu. Veľa šťastia.

Dbajte na to, aby boli vaše pokrmy nutrične vyvážené

Nutričná vyváženosť – alfa a omega. Premýšľajte o zložení toho, čo si dávate na tanier, nejedzte náhodne. Zamerajte sa na bielkoviny, zeleninu, ovocie a zdravé tuky, ktoré posilňujú metabolizmus a imunitný systém. Nevyhýbajte sa ani zdravým cukrom, treba predsa doplniť telesnú a mentálnu energiu. Hoďte si ráno na panvicu s vyhriatym panenským olivovým olejom zeleninu, bielkoviny v podobe vajíčok alebo cíceru, k tomu pár zemiakov alebo hnedú ryžu. Znie to chutne, však? Alebo vsaďte na smoothie na báze proteínového prášku a orieškového masla s kúskami mrazenej zeleniny a (alebo) ovocia.

zdroj: Pixabay

Či chcete byť fit na prechádzku lesom, poriadnu túru, na korčule alebo chcete začať s pravidelnými športovými aktivitami, váš budúci úspech sa musí narodiť v kuchyni. Nastavte si správne myseľ a nechajte sa inšpirovať mnohými slávnymi športovcami, ktorí by bez správnej výživy neboli tam, kde sú dnes.

Stravovanie, podľa mnohých najlepšieho futbalistu histórie, Cristiana Ronalda stojí nielen za jeho individuálnymi úspechmi, ale i tými tímovými. Hráči ako Ronaldo v maximálnej miere inšpirujú svojich spoluhráčov, ktorí sa graduálne zlepšujú spolu s nimi a zväčšujú tak silu celého tímu. Aj vďaka strave je Juventus Turín (pôsobí v ňom od roku 2018) v drvivej väčšine zápasov favorit, keď dôjde na stávkové ponuky pre futbal. Výber správnej stravy, tréning, odhodlanie a chuť zlepšovať sa, môžu zlepšiť fungovanie aj “tímu” u vás doma, keď sa k vám pridá napr. váš partner. To je predsa tá najlepšia forma podpory.

Vytvorte si denný harmonogram stravovania

Vytvorte si plánik. Držte si ho v hlave alebo ho spíšte na papier, to je jedno. Treba ho však dodržiavať. Ak budete úspešní, tak vám bude zaručene lepšie. Presne tak, ako to robia športovci, pre ktorých je plán stravy takou osobnou bibliou. Ustáli sa vám hladina cukru v krvi, načerpáte energiu pre hlavu i telo, zlepší sa spánok a s ním aj trávenie. Pokúste sa jesť do hodiny od prebudenia čo najvýživnejšie raňajky. Počas dňa si dajte hlavné jedlo tri krát, no zachovajte medzi jednotlivými pokrmami aspoň štvorhodinové pauzy.

Premýšľajte o tom, čo pijete

Vyhýbajte sa sladkým nápojom a umelým sladidlám. Prebytočný cukor oslabuje imunitu a umelé sladidlá narúšajú apetít. Spriateľte sa s vodou, tá je základom. Majte po ruke neustále vašu obľúbenú fľašku alebo akúkoľvek nádobu, z ktorých si budete nalievať alebo odpíjať. Tak sa vyhnete smädu a chuti na sladené nápoje. Ak pijete alkohol, skúste ho obmedziť na jeden až dva drinky denne. Obsahuje predsa veľmi veľa kalórií a často spôsobuje chuť na jedlo, ktoré by ste, za normálnych okolností, do úst nedali.

zdroj: Pixabay

Uvedomte si rozdiel medzi fyzickým a emočným hladom

Ak ste sa výborne a výživne  najedli, máte pocit plného žalúdka, no aj napriek tomu ste hladní, pravdepodobne vás trápi samota alebo nervozita. Vtedy vaše telo skutočne nepotrebuje nič navyše. Rozlišujte medzi fyzickým a emočným hladom. Ak sa vám bruchom ozývajú zvuky, treba sa najesť. Nenechajte sa počas jedla rozptyľovať, vypnite televíziu, počítač, odložte mobil.  Vychutnajte si jedlo v pokoji a načúvajte svojmu telu.

Doprajte si aj „zakázané“, no s mierou

Ak tušíte, že budete mať po jedle chuť na sladkosť alebo nejaké iné nezdravé potešenie, znížte obsah cukrov v predchádzajúcom hlavnom jedle, aby zostalo miesto aj na túto neresť. Uvedomelé stravovanie nie je len o zákazoch, ale najmä o rovnováhe. Vychutnávajte si jedlo, premýšľajte o jeho obsahu a počúvajte svoje telo.

Dokonca ani spomínaný Cristiano Ronaldo, ktorý je synonymom zdravej výživy, si občas neodoprel potréningovú návštevu jedného z manchesterských fastfoodov, kam ho brával jeho vtedajší spoluhráč Wayne Rooney. Všetko s mierou, nič si netreba absolútne odopierať.

Predstavili sme si päť, na prvý pohľad jednoduchých tipov, ktoré poslúžia ako základy pre vašu fyzickú a psychickú pohodu. Budete sa cítiť ľahší, rýchlejší a vaše telo bude prekypovať energiou. Využite to hor sa do prírody, na bicykel alebo na tréning.

Rate this post

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.