Ako sa pripraviť do hôr

Máte radi turistiku? Holdujete zimným športom? Ak sa práve chystáte na dovolenku do hôr, nezabudnite si okrem športového náčinia pribaliť do batožiny aj teplé oblečenie a kvalitnú obuv. Vo vysokohorskom prostredí a v chladnej klíme to určite vy i vaše deti oceníte.

 

Na horách doprajte svojim deťom dostatok športového vyžitia. Zimné športovanie má byť spojené s radosťou. Pokiaľ sa rozhodnete pre lyžovanie, dĺžku a náročnosť lyžiarskej trate vyberajte pre svoje ratolesti podľa ich reálnych schopností. Vyberte im lyže správnej veľkosti a tvaru, tiež palice, lyžiarky a prilbu, ktorá deťom zabezpečí dôležitú ochranu hlavy pri lyžovaní. Značka Buff ponúka široký výber teplých dvojvrstvových čiapok a tiež zateplené kukly. Na svahu dieťaťu nesmú chýbať ani hrejivý šál a minimálne dva páry nepremokavých rukavíc. Vrchné športové odevy deťom vyberajte z priedušných materiálov, avšak s tepelnou izoláciou, aby boli chránené pred snehom, mrazom i vetrom. Oblečenie pre drobizg voľte s dôrazom na aktuálne poveternostné podmienky, aby nebolo ohrozené ich zdravie.

Zimná turistika

Ak uprednostňujete turistiku, okrem teplého nepremokavého oblečenia nezabudnite sebe a svojim deťom zobrať termo ponožky, ktoré vynikajú výbornou výhrevnosťou a zároveň vzdušnosťou. Obuv voľte kvalitnú a nezabudnite ani na gélové vložky do topánok, ktoré deťom chôdzu spríjemnia. Zimná turistika vo vyššej nadmorskej výške má svoje špecifiká. Viete, že vo výške nad tisíc metrov býva o desať až pätnásť stupňov menej, než je v nížinách a vietor v horskom prostredí máva nie zriedka silu víchrice? Akýkoľvek pohyb na čerstvom vzduchu utužuje zdravie, fyzickú odolnosť a psychickú stabilitu dieťaťa, len musí byť vhodne oblečené. Zimná turistika je skvelou rodinnou aktivitou, avšak nikdy nepodceňte prípravu. Vo vysokohorskom prostredí a v chladnej klíme teplé oblečenie a kvalitnú obuv  určite vy i vaše deti oceníte.

 

Veselé zážitky

Pri zimnej turistike s deťmi obzvlášť dôsledne vyberte turistickú trasu a ideálne je, keď počas dovolenky na horách vhodne deťom skombinujete športové aktivity s inými činnosťami. Ak im pripravíte súťaže, alebo sa s nimi zahráte rôzne spoločenské hry, ktoré cibria um a logiku. Je všeobecne známe, že spoločenské hry rozvíjajú detskú fantáziu, pozornosť a sústredenosť. Pocity radosti sú v živote každého človeka nenahraditeľné a veselé rodinné zážitky s rodičmi deťom prinášajú veľa pozitívnych emócií. Byť rodičom je jedno z najzodpovednejších poslaní človeka. Rodič má svojmu dieťaťu prejavovať lásku, náklonnosť a pozornosť pri všetkých činnostiach, v domácom prostredí i na dovolenke pri športovaní.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *