Detská autosedačka – hmotnosť rozhoduje! Ako si vybrať za dobrú cenu?

Nenahraditeľnou súčasťou každej výbavičky pre dieťa je detská autosedačka.  Väčšina mamičiek si uvedomuje, že s dieťatkom bude často cestovať k lekárom, do poradní, do obchodu alebo k starým rodičom.  Hoci niektoré moderné mamičky v súčasnosti uprednostňujú cestovanie autobusom  s tým, že si dieťatko uviažu vpredu do šatky, mnohé z mamičiek stále uprednostňujú najpohodlnejšiu dopravu- dopravu autom. Ak však plánujú dieťatko takto prepravovať , treba im kúpiť už spomínanú detskú autosedačku.

Pred nákupom autosedačky je dobré ujasniť si pár vecí. Zistite si, či výrobca vášho auta nemá nejaký odporúčaný model autosedačky, ktorý preferuje. Ak má, pri nákup na to určite dbajte, pretože hoci je väčšina detských autosedačiek kompatibilná na všetky modely áut, niekedy pasovať naozaj nemusí. Najlepšie je autosedačku vyskúšať priamo vo vašom aute a nezabudnúť pritom na konzoly ISOFIX, ktoré autosedačku správne uchytia.

Naše odporúčanie: Široký výber detských autosedačiek , kočíkov a mnoho ďalšieho nájdete v overenom eshope Market24.sk

Market24.sk recenzie Heureka.sk

 

Chcem nakupovať v overenom eshope

detská autosedačka

Ďalej treba zistiť, aký má detská autosedačka materiál , či sa v ňom dieťa bude dobre cítiť, či ho nebude tlačiť alebo nebude na dotyk drsný. Taktiež treba dbať aj na údržbu. Je poťah ľahko odnímateľný? Dá sa prať v práčke?

V neposlednom mieste je dôležité prečítať si aké bezpečnostné certifikáty má vybraná autosedačka. Autosedačku určite kupujte v overených obchodoch.

Podľa zákona je detská autosedačka povinná pre všetky deti do výšky 150 cm, pričom ďalej sa už autosedačky členia podľa hmotnosti a výšky dieťaťa.

Podľa hmotnosti detí sa autosedačky delia do týchto skupín:

  • skupina 0 pre deti s hmotnosťou do 10 kg,
  • skupina 0+ pre deti s hmotnosťou do 15 kg,
  • skupina I pre deti s hmotnosťou od 9 do 18 kg,
  • skupina II pre deti s hmotnosťou od 15 do 25 kg,
  • skupina III pre deti s hmotnosťou od 22 do 36 kg.

Detská autosedačka skupiny 0 0-10 kg

Tieto autosedačky sú vhodné pre novorodencov. Pred kúpou takejto autosedačky je dobré porozmýšľať, či by nebolo vhodné radšej vajíčko, keďže dieťatko ešte nevie samostatne sedieť a pobyt v takejto autosedačke mu môže byť značne nepohodlný.  Kým dieťa bude samostatne sedieť, dieťatko priberie a autosedačku bude treba vymeniť. V takomto prípade je teda lepšie siahnu po vajíčku, ktoré má väčšiu maximálnu nosnosť.

Náš tip: Autosedačka ReversoPlus i-Size 0-105cm Flaming Red 2017

Detská autosedačka skupiny 0+ 0-15 kg

Tieto autosedačky sú pre deti od narodenia do 15.mesiaca. Podobne aj tu sa však stretávame s problémom, ako to bolo pri predchádzajúcej autosedačke. Pre novorodenca nemusí byť  takáto autosedačka vhodná vzhľadom na to, že ešte stále nedokáže samostatne sedieť.

Náš tip: Autosedačka Go/Terrain Navy Melange 0-10kg Petite&Mars

Detská autosedačka skupiny I 9-18 kg

V takýchto autosedačkách je najlepšie umiestniť deti od 9. mesiaca do 4 roka. Autosedačka skupiny I má už dlhšiu životnosť, dieťa bude sprevádzať až do nástupu do materskej škôlky.

Náš tip: Autosedačka Nanie SP Cosmo

Detská autosedačka skupiny II a III 15-36 kg

Obe skupiny autosedačiek sú už vhodné pre staršie dieťa. Autosedačka skupiny III vydrží dieťaťu až do 14- 15 rokov, kedy sa už ráta s tým že dieťa dosiahne požadovanú výšku 150 cm a bude môcť sedieť  v aute na sedadle samé.

Náš tip: Autosedačka Go/Terrain Navy Melange 0-10kg Petite&Mars

detská autosedačkaAutosedačky a ich bezpečnostné upevnenie

Pri výbere autosedačky dbajte na to, akým spôsobom sa dá autosedačka upevniť k sedadlu auta. Detské autosedačky skupiny 0+, I, II, III sa upevňuje pomocou trojbodového bezpečnostného pása v smere jazdy. Dieťa je celkovo chránené až 5- bodovými pásmi autosedačky, pričom sa dá nastaviť aj poloha ležmo.

Existujú však detské autosedačky rovnakých skupín, ktoré nemajú vlastný systém bezpečnostných pásov. Prichytiť sa dajú len trojbodovými bezpečnostnými pásmi.

Bezpečnostné pásy sú samozrejme dobrou vecou, treba však dbať na to, aký boli pásy dobré uchytené. Dieťa sa pri nesprávneho pripnutia môže spod pásov vyšmyknúť a vypadnúť z autosedačky. Taktiež ich môžu bezpečnostné pásy škrtiť alebo nepríjemne obtierať pokožku. Môže sa stať aj pásy upevnia rodičia príliš silno a dieťa nebude mať požadovanú voľnosť. V autosedačke sa mu bude zle sedieť, bude nepokojné a mrzuté.

Pri ukladaní do autosedačky treba dbať na to,aby dieťa nebolo príliš naobliekané. Fusak či zavinovačku treba používať len v zime a ak v aute kúrite, vôbec nie je nevyhnutný.

Nezabudnite! Dieťa nikdy neumiestňujte na predné sedadlo spolujazdca proti smeru jazdy, pokiaľ nie je airbag deaktivovaný! Pri autonehode je airbag vymrštený veľkou silo a malému dieťaťu by takýto stret mohol zabezpečiť smrteľné zranenia.

Naše odporúčanie: Široký výber detských autosedačiek , kočíkov liečiv nájdete v eshope DRmax.sk

Dr.Max lekáreň recenzie Heureka.sk

 

Chcem navštíviť overený eshop

Polohovateľné autosedačky

Autosedačky, ktoré môžete umiestniť v smere alebo v proti smere jazdy sa nazývajú polohovateľné.  Práve pri týchto autosedačkách je možné, aby ste ich umiestnili aj na predné sedadlo.  Mamičky majú akéto sedačky veľmi rady, pričom si za ne aj ochotne priplatia. Ide hlavne o to, že dieťa majú neustále pod kontrolou, nemusia sa otáčať dozadu alebo pozerať do spätného zrkadla. Nezabudnite! Akékoľvek autosedačky umiestňujte na predné sedadlo len v prípade,  že majú vypnutý airbag. Aj tieto autosedačky sa delia podľa hmotnosti dieťaťa.

 

Dúfam, že sme vám pri výbere autosedačky aspoň trocha pomohli. Najdôležitejšie je brať do úvahy bezpečnosť dieťatka a preto si za kvalitnú sedačku radšej niekedy aj priplatiť. Nespoliehajte sa na to, že autosedačka jednej skupiny je vhodné pre deti rôznych hmotností.  Hmotnosť musí vždy zodpovedať  autosedačke, ktorú si kúpite.

Ak sa bojíte, že autosedačku neskôr nevyužijete, môžete ju podarovať niekomu v rodine, v okolí alebo predať v detskom bazáre.

Náš tip: Pri kúpe autosedačky odporúčame navštíviť spoľahlivé eshopy:

dr max logo
market 24
hej.sk
andreashop
5/5 - (30 votes)

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.