Detské oblečenie a obuv. Ktorý materiál lepšie zahreje, menej omína alebo sa ľahšie udržuje? 

Ako každá mama, istotne chcete pre svoje dieťa to najlepšie. Pri kúpe detského oblečenia a topánok by ste sa mali zamerať na niekoľko detailov. Tak ako správna veľkosť, podstatné sú aj materiály, z ktorých sú vyrobené. 

Bezpečnosť

Detské oblečenie a topánky by mali byť v prvom rade z materiálov, ktoré sú zdravotne nezávadné. Bezpečné materiály a textilné výrobky majú certifikát ÖKO-TEX®. To znamená, že sa v nich nenachádzajú žiadne zdraviu alebo životnému prostrediu škodlivé látky – ako sú napr. pesticídy, ťažké kovy, formaldehyd, chlórované organické nosiče, farbivá alebo konzervanty. Kvalita a zdravotná nezávadnosť je zaručená na všetkých úrovniach produkcie. Čím je textília bližšie k pokožke, tým sú kritéria striktnejšie. Materiály a výrobky sú podrobené pravidelným kontrolám, a ak sú zistené nedostatky, certifikát býva odobratý.

Pohodlie

Pri športe a voľnočasových aktivitách si určite rady obliekate nike legíny a tričká, pretože vás netlačia, a aj napriek poteniu ostávajú suché. Skrátka, v tomto oblečení sa cítite komfortne. Pohodlie je rovnako dôležité aj pre deti. A vlastne, je to spolu s dizajnom základná vlastnosť, od ktorej závisí, či si dieťa danú vec obľúbi, alebo nie. Na dotyk príjemnými materiálmi pre detskú pokožku sú bavlna, teplákovina a fleece. Všetky sa vyrábajú v rôznych gramážach.

Bavlna je prírodný materiál a umožňuje pokožke dýchať. Jednou z jej nevýhod je, že v zime nehreje. Dokáže nasať vysoké percento vlhkosti, ale oproti niektorým iným materiálom pomaly schne. A tak pokožku udržuje vlhkú. V lete je riziko prechladnutia nízke. Avšak v zimnom období je lepšou alternatívou termoprádlo z rýchloschnúceho polyesteru alebo z jemného merina. 

Merino je 100%-ná prírodná ovčia vlna – vhodná na nosenie v zime i v lete a výborne odvádzajúca vlhkosť od tela. Ale v porovnaní s bavlnou a polyesterom je drahšia. Termoprádlo z merina môže citlivú detskú pokožku hrýzť a dráždiť. Treba vylúčiť zriedkavú alergiu na lanolín (príp. prítomnosť pesticídov), a voliť merino s čo najtenším vláknom.

Teplákovina, resp. úplet je vlastne bavlna s pridaným elastanom. Elastan dodáva veciam pružnosť, a preto oblečenie z teplákoviny deti nijako neobmedzuje v pohybe. 

Ochrana pred poveternostnými vplyvmi

Výborné termo-izolačné vlastnosti má fleece. Môže mať protižmolkovú a/alebo nepremokavú úpravu. Ide o syntetický materiál (polyester spracovaný do krúteného vlákna) s rôzne dlhým počesaným vlasom, ktorý rýchlo schne. Fleecové detské mikiny hrejú dvojakým spôsobom – udržujú telesné teplo a zároveň telesnú vlhkosť prepúšťajú von. Ak má fleecová mikina dlhší vlas a vyššiu gramáž, je teplejšia. Na jar a na jeseň môže poslúžiť ako posledná vrstva oblečenia. Fleecovú mikinu s kratším vlasom je ideálne v zime podobliekať pod zimnú bundu. 

Bundy – jesenné alebo zimné – by napriek nepremokavosti a odolnosti voči chladu a vetru mali byť dostatočne priedušné. Ak sa dieťa príliš spotí, hrozí mu nachladnutie. Poteniu sa pri namáhavejšej aktivite, napr. pri sánkovaní alebo lyžovaní nevyhne. Čo na bunde najviac ocenia deti? Ľahkosť, voľnosť v pohybe, a dostatočne veľa vreciek. 

Dobrou voľbou je napr. tenká, ľahká a elastická bunda zo softshellu. Softshell pozostáva z viacerých lepených textílií. Obvykle vrchnú vrstvu tvorí husto tkaný pružný a mäkký materiál s vodoodpudivou a oderuvzdornou úpravou. Nasleduje membrána pre lepšiu ochranu pred vetrom a/alebo zabezpečujúca odvod telesnej vlhkosti. A nakoniec spomínaný fleece.

Odolnosť a jednoduchá údržba

Aké sú ďalšie klady a zápory spomínaných materiálov? K obľúbenosti bavlny prispieva aj fakt, že je pevná v ťahu a odere. Namočením sa jej pevnosť dokonca zvyšuje a znesie aj vyššie teploty pri praní. Ale ak by v bavlnenom tričku nebol pridaný elastan, po prvom opratí by stratilo tvar. Navyše sa veci z bavlny krčia. Teplákovina – spojenie pevnej a vzdušnej bavlny s nekrčivým a vysoko pružným elastanom – je teda veľmi vhodný materiál na každodenné nosenie. Nevyžaduje si špeciálnu údržbu a nemusí sa žehliť. A to je pri kope špinavého oblečenia po deťoch veľkou výhodou. 

Ak sa dieťa aktívne venuje športu, detský športový odev by mal predsa len zvládnuť zvýšené nároky. Legíny, tričko, termoprádlo,… teda oblečenie z polyesteru rýchlo schne, nekrčí sa a je extrémne odolné napr. voči slnečnému žiareniu. Svoje kvality si zachováva aj pri častom praní. Stačí ho prať na nízkych teplotách. Špeciálnu, no zas nie tak náročnú údržbu si vyžaduje membránové oblečenie a oblečenie s rôznymi povrchovými úpravami. Pri športovom oblečení vo všeobecnosti platí, že má byť prané na odporúčanom programe, vo vhodnom pracom prostriedku a bez aviváže.   

Detská obuv

Bez ohľadu na to, či kupujete letné sandále, elegantné balerínky alebo športové topánky – najvhodnejšími materiálmi sú pravá koža a textil. Tieto materiály sa čiastočne dokážu prispôsobiť nohe. Napriek tomu, pri detských sandáloch alebo aj balerínkach, ktoré sa nosia bez ponožiek, si dajte obzvlášť záležať, aby koža bola mäkká a nôžku neodierala. V uzavretých topánkach je vďaka pravej koži a textilu noha dobre vetraná, pri športe sa menej potí, a nie je náchylná na plesne. Dýchať môže aj vo vodotesných gumákoch. Ak sú miesto PVC vyrobené z prírodného kaučuku. 

Okrem materiálu je dôležitá aj správna veľkosť oblečenia a obuvi. Pri topánkach je odporúčaný nadmerok 1 až 1,5 centimetra. Topánka má kopírovať tvar nohy a zároveň jej byť oporou. Nohu dieťaťa pravidelne (najmenej raz za tri mesiace) skontrolujte, či nepodrástla.

Rate this post

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.