Dopĺňanie bielkovín v tehotenstve. Sú proteínové prípravky bezpečné?

Správna a vyvážená strava je počas tehotenstva nevyhnutná. A to nielen pre zdravie ženy, ale najmä pre zdravý vývoj dieťaťa. Máte pocit, že váš príjem bielkovín zo stravy nie je dostatočný? Ako prijímať bielkoviny v tehotenstve a sú proteínové nápoje alebo iné prípravky bezpečné?

Príjem bielkovín v tehotenstve

O tom, že príjem bielkovín je v tehotenstve naozaj potrebný pre zdravie plodu, svedčia aj mnohé vedecké štúdie. Bielkoviny sú totiž základné stavebné živiny, ktoré tvoria svalstvo a pohybový aparát. Sú súčasťou enzýmov a hormónov, ovplyvňujú imunitu, sú prevenciou nadváhy, majú vplyv na pocit zasýtenia, resp. hladu.

Prečo sú dôležité najmä v tehotenstve?

  • Prispievajú k podpore imunity tehotnej ženy
  • Sú nevyhnutné pre zdravý vývoj dieťaťa
  • Podporujú fyzickú výkonnosť tehotnej ženy v čase nadmernej záťaže
  • Znižujú riziko komplikácií ako nedostatočný rast plodu alebo predčasný pôrod

Tehotná žena by mala prijať cca 90 gramov bielkovín denne. Ideálne je, ak sú to bielkoviny zo stravy, napr. kuracích pŕs, vajec, gréckeho jogurtu, orieškov, semien, či strukovín. Avšak mnohé ženy, ktoré pred tehotenstvom športovali, uvažujú o bezpečnosti proteínových prípravkov v období gravidity.

Proteínové prípravky – áno, či nie?

Sú teda proteíny v podobe prášku, tyčiniek, či iných produktov, v tehotenstve bezpečné? Pre ich užívanie platí niekoľko pravidiel:

  1. Vždy konzultujte s lekárom, ak sa chystáte užívať proteínový prípravok.
  2. Nikdy neprekračujte povolenú dávku bielkovín na deň!
  3. Ak na sebe badáte nejakú reakciu, okamžite s užívaním prestaňte.
  4. Vyberajte si len kvalitný a overený produkt.
  5. Neužívajte produkty, ktoré obsahujú kofeín, teín, či rôzne chemické zložky.

A vždy čítajte informáciu na obale! Ak je vyslovene uvedené, že proteín nie je vhodný pre tehotné ženy, vynechajte ho. V každom prípade je ideálne, ak sú bielkoviny v tehotenstve prijímané zo stravy. Ak to však z akéhokoľvek dôvodu nie je možné, siahnite výlučne po kvalitných proteínových prípravkoch a ich užívanie konzultujte s lekárom.

Rate this post

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.