Je detoxikácia tela vhodná pre deti a tínedžerov? Toto je odpoveď…

Predstavte si vaše dospievajúce dieťa, ako hrdo stojí na stužkovej slávnosti a na sako či šaty mu pripínajú zelenú stužku, alebo ako s ním tancujete rodičovský tanec, alebo – o niečo menej dojemnejší obraz – ako sa tajne vykráda so spolužiakmi von, prípadne vám očami nenápadne dáva najavo, aby ste už šli domov. Pre každého tínedžera je stužková nezabudnuteľnou udalosťou, lenže má to svoj háčik… Kým vy do práce bežne nosíte elegantné šaty, mladí ľudia sa najradšej obliekajú do vecí, ktoré sú ležérne a pohodlné. A ak sa už navlečú do spoločenských či elegantných šiat, musí im obzvlášť záležať na tom, aby vyzerali dobre. Na výzor si určite potrpia aj v prípade stužkovej, bohužiaľ, vybrať si krásne šaty či dobre padnúci oblek je často jednoduchšie, ako zbaviť sa vyrážok na tvári.

Tiež si môžete predstaviť, ako sa vaše dieťa neustále sťažuje na bolesti brucha, nadúva ho, má často hnačky, prípadne ho zapeká, a vy mu neviete pomôcť. Moment… Že si nemusíte nič predstavovať?

Spôsob života mnohých z nás nie je práve najzdravší a ovplyvnené sú ním aj naše deti. To, že s dieťaťom nie je všetko v poriadku, môže okrem problémov s pokožkou a tráviacich ťažkostí, naznačovať aj únava, depresia, nesústredenosť či bolesti hlavy. Ak lekár vylúčil iné príčiny, často sa tieto prejavy objavujú pri zanesení tela toxínmi. V takom prípade sa u dospelých ľudí odporúča detoxikácia organizmu. Ale ako je to u detí a tínedžerov, je vhodná aj pre nich?

Určite nie, ak…

… pod detoxikáciou rozumiete len striktné obmedzenie jedla na niektoré druhy potravín, napr. na zeleninu a ovocie. Dlhodobé, a ani krátkodobé diéty, pokiaľ ich nepredpíše lekár, nie sú pre vyvíjajúci organizmus vhodné vôbec!

Avšak možno sa v jedálničku vášho dieťaťa nachádzajú príliš často sladké, múčne alebo mastné jedlá. Sústrediť by ste sa mali teda na to, aby v závislosti od jeho veku bol zachovaný správny pomer medzi denným príjmom bielkovín (živočíšnych, rastlinných), tukov (nasýtených a nenasýtených mastných kyselín) a sacharidov (monosacharidov, oligosacharidov, polysacharidov). Taktiež skúste dbať na potravinovú pestrosť, aby sa dieťaťu dostalo do tela potrebné množstvo vitamínov, minerálov, stopových prvkov a vody. Pre dieťa varte len zo surovín, ktoré sú kvalitné, čerstvé, bez škodlivých chemických prísad či postrekov a viete odkiaľ pochádzajú, pričom soľ obmedzte na minimum. Porcie na tanieri by mali byť primerane veľké, no je úplne normálne, že v období rastu dieťa toho zje viac.

Áno, ak…

… pod detoxikáciou rozumiete všetky aktivity, ktoré nejakým spôsobom napomáhajú prirodzenej schopnosti tela zbaviť sa toxínov a za podmienky, že dodržíte zásady stravovania opísane vyššie.

Okrem obmedzení v jedle sa detox vyznačuje zvýšeným príjmom tekutín v podobe čistej vody, čerstvých ovocných a zeleninových štiav a detoxikačných čajov. Zároveň sú pri ňom úplne vylúčené sladené nápoje! Nemusíte mať výčitky, ak zakážete svojmu tínedžerovi pitie coca-coly, fanty alebo presladených džúsov, a kľudne ich nahraďte občasným smoothie alebo nesladeným prečisťujúcim čajom. U malých detí sa však všetkému vyhnite! Najlepším nápojom je čistá voda, ktorá je vhodná pre akokoľvek staré dieťa a mala by byť úplným základom pitného režimu. Čo sa týka množstva, pri detoxikácii detského či dospievajúceho organizmu celkom postačí, ak sa budete držať bežného odporúčaného objemu vzhľadom k hmotnosti a veku dieťaťa – priveľa tekutín, hlavne vypitých naraz, môže ublížiť oveľa viac ako obávaná dehydratácia. A nezabúdajte, voda sa nachádza aj v jedle!

Telo si najlepšie dokáže poradiť so škodlivými látkami počas spánku, kedy samočistiace mechanizmy pracujú na plné obrátky, preto nedovoľte vášmu dieťaťu žiadne ponocovanie. Relax mu môžete dopriať aj prostredníctvom sauny, samozrejme tiež s ohľadom na vek, alebo rezkej prechádzky na čerstvom vzduchu. Obidve možnosti – sauna a pohyb – prispievajú k naštartovaniu a zrýchleniu metabolizmu, pričom potenie je až druhoradé. Zároveň odbúravajú stres, pri ktorom sa škodlivé látky tvoria priamo v našom tele.

Tiež dôležité – chráňte deti pred toxínmi z vonkajšieho prostredia!

Škodlivé látky sa do tela dostávajú jedlom, nápojmi, z ovzdušia, používaním bežnej kozmetiky, ale aj tým, čo máme na sebe oblečené a obuté. Šaty z čínskeho obchodu môžu byť lacnejšie, ale nikde nemáte záruku, či látky použité na farbenie nie sú toxické. Takisto nie je nič nezvyčajné, vidieť aj malé deti pobehovať vonku v populárnych kroksoch z pofidérneho plastu.

Najmä pri detskom oblečení a detskej obuvi odporúčame vsadiť vždy na overenú značku, akou je napr. mayoral. Táto španielska značka vnáša do detských odevov a topánok štýl, všetky kúsky sú detailne prepracované a nápadité, ale čo je najdôležitejšie, na bezpečnosť použitých materiálov sa môžete stopercentne spoľahnúť! Mayoral razí filozofiu udržateľnej módy a vyrába s ohľadom na životné prostredie, takže ak by ste aj natrafili na chlapčenské rifle, ktorých súčasťou budú vlákna z plastových fliaš, nezľaknite sa – napriek tomu nie sú nijako zdravotne závadné a bez výčitiek svedomia ich vášmu dieťaťu oblečte.

Rate this post

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.