Je magnetická úprava vody naozaj efektívna? Aké sú jej plusy a mínusy

Ak hľadáte systém, ktorý by vám pomohol vyriešiť problém s tvrdou vodou a zablúdili ste pri tom na rôzne diskusné fóra, vašej pozornosti určite neuniklo, že magnetická úprava vody patrí k najobľúbenejším. Oproti tradičným zmäkčovačom na báze soli sú cenovo dostupnejšie a nepotrebujú žiadnu údržbu. Sú však naozaj efektívne?

kvalita vody

Ako fungujú magnetické zmäkčovače vody

Magnetická úprava vody funguje na princípe polarizácie molekúl vody – zmena fyzikálnych vlastností a narušenie väzieb. Elektromagnetické cievky umiestnené na oboch stranách potrubia menia štruktúru tvrdých minerálov (vápnika, horčíka, magnézia), aby sa zabránilo ich usádzaniu a tvorbe vodného kameňa. Prietokom vody sa dostávajú von vo forme jemných čiastočiek (suspenzia).

Výhody magnetickej úpravy vody

  • dlhá životnosť – keďže tu nedochádza k priamemu kontaktu s vodou, filtračné lôžko magnetického zmäkčovača môže vydržať aj viac ako 30 rokov,
  • bez pridanej chémie – do vody nie sú na rozdiel od bežných zmäkčovačov vody (soľankové, polyfosfátové) pridané žiadne ďalšie látky (sodík, polyfosfát),
  • jednoduchá inštalácia a nulová údržba,
  • nízka cenová kategória – bez dodatočných výdavkov,
  • ekologická voľba – sú šetrné k životnému prostrediu (na chod nepotrebujú elektrickú energiu).

Nevýhody magnetickej úpravy vody

  • obmedzená účinnosť – magnetické zmäkčovače nie sú účinné na miestach, kde voda stojí viac ako 48 hodín, tzn. nedokážu zabrániť vzniku vodného kameňa v ohrievači teplej vody či zásobníku. Usadená voda odmagnetizuje a jej štruktúra sa vráti do pôvodnej podoby.

Zhrnutie

Magnetickou úpravou vody dokážete výrazne obmedziť tvorbu vodného kameňa – minerály sa z vody neodstraňujú, ale mení sa ich štruktúra. Výber správneho zmäkčovacieho systému môže zlepšiť kvalitu vody vo vašej domácnosti a šetriť financie.

 

Zdroj obrázku: Tatevosian Yana / Shutterstock.com

 

Rate this post

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.