Kokosový olej – jeho účinky ocení každá moderná žena

Od varenia až po upravovanie vlasov je kokosový olej veľmi všestranným pomocníkom pre každú mamu. Je tiež naložený antioxidantmi, ktoré pomáhajú telu odvrátiť voľné radikály. Ale predtým, než nahliadneme do výhod, ktoré prináša táto “superpotravina”, je dôležité pochopiť, aký je rozdiel medzi panenským kokosovým olejom a tým bežným (rafinovaným) kokosovým olejom. Rozdiel medzi týmito olejmi spočíva nielen v spôsobe získavania a spracovania kokosovej dužiny, ale aj v senzorických vlastnostiach, teda vo farbe, vôni a chuti. Čo sa týka zdravotných benefitov oba typy olejov sú si v tejto oblasti rovnocenné. Poďme si ich teda trošku bližšie porozoberať.

kokosový olej

Kokosový rafinovaný olej

Ako už sám názov napovedá, tento typ  oleja prešiel procesom sušenia, ktorý sa zvyčajne vykonáva na slnku. Ďalšie pomenovania takéhoto oleja sú nahradzované synonymami ako deodorizovaný alebo bielený kokosový olej.

Kokosový olej Advance

 

 • skvelo sa hodí ako náhrada masla a k príprave rôznych nátierok, či dezertovKokosový olej ADVANCE
 • výborný na smaženie a fritovanie jedál, pretože ma vysoký bod prepálenia
 • panenský kokosový olej
 • šetrne spracovaný
 • BIO certifikácia AbCert

 

Panenský (nerafinovaný) kokosový olej

Nerafinovaný kokosový olej môže byť tiež nazývaný kokosový panenský olej. Typ metódy použitej na extrakciu oleja z kokosu sa robí najprirodzenejším spôsobom bez použitia umelého filtrovania, ktoré sa niekedy používa v procese rafinovaného kokosového oleja. Ako už samotný názov napovedá, pri tomto procese sa nevyužívajú žiadne iné pridané látky.

Kokosový olej panenský
Extra panenský kokosový olej
 • získaná dužina sa za studena lisuje na špeciálnych lisoch, tým sa zachováva veľmi špecifické a prirodzené zloženie,
 • pri výrobe sa nepoužívajú žiadne iné prísady a produkt sa chemicky nekonzervuje.

Ako zistím rozdiel medzi panenským a bežným (rafinovaným) kokosovým olejom ?

Panenský kokosový olej udržuje sladkú vôňu a chuť kokosového orecha, zatiaľ čo rafinovaný kokosový olej stráca zo svojej chuti a vône. Práve pre tých, ktorým vôňa kokosu veľmi nevonia, sa odporúča práve druhý menovaný olej. Ale ak však už máte zakúpený svoj panenský kokosový olej, a chcete byť 100 %-ne presvedčený o jeho kvalite, odporúča sa jednoduchý spôsob– a to chvíľku podržať olej v dlani. Panenský kokosový olej by sa mal ľahko topiť, zatiaľ čo rafinovaný olej si zachová svoj tuhý stav.

Kokosový olej sa môže aplikovať aj lokálne, štúdie ukazujú, že je účinný ako hydratačný prostriedok na pokožku a chráni pred poškodením vlasov. Môže sa použiť aj ako mierna forma opaľovacích krémov a ako aj ústna voda.

? Nie každý kokosový olej je ten istý. Aby ste si mohli vychutnať zdravotné výhody uvedené v článku, potom musíte získať panenský kokosový olej.

Čo je to kokosový olej ?

Kokosový olej je vysoko nasýtený olej, ktorý sa tradične vyrába extrakciou oleja zo surových kokosových orechov alebo sušených kokosových jadier.Pri izbovej teplote je tuhý, ale pri zahriatí môže zmäknúť alebo dokonca topiť. V skutočnosti je asi 90% mastných kyselín v nich nasýtených.To robí kokosový olej vysoko odolný proti oxidácii pri vysokých teplotách. Z tohto dôvodu je to dokonalý olej aj pri vysokej tepelnej úprave, ako je vyprážanie. Kokosové tuky sa v skutočnosti líšia od väčšiny iných tukov a pozostávajú prevažne z mastných kyselín so stredne dlhým reťazcom.

Clear Glass Container with Coconut Oil

? Štúdie ukazujú, že tuky so stredným reťazcom potláčajú chuť do jedla a môžu zvýšiť metabolizmus až o 120 kalórií denne. Zároveň tieto typy tukov môžu mať prínos pre ľudí aj s Alzheimerovou chorobou a tiež sa ukázalo, že sú úspešnými bojovníkmi s brušným tukom.

Aké živiny obsahuje kokosový olej ?

Kokosovému oleju sa dostáva veľa pozornosti pre jeho použitie ako hydratačný prostriedok na pokožku.   100 gramov kokosového oleja obsahuje asi 0,11 mg vitamínu E, obľúbeného v oblasti starostlivosti o pleť. Vitamín E je antioxidant, ktorý pomáha chrániť pred UV poškodením pokožky spôsobeným vystavovaniu na slnku.

Kokosový olej tiež obsahuje kyselinu laurovú, ktorú niektoré výskumy naznačujú, že má antimikrobiálne a protizápalové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť bojovať proti určitým typom akné a kožným infekciám.

Ako bolo vyššie spomenuté, kokosový olej je bohatý na mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom, ktoré sú formou nasýtených tukov. V skutočnosti tvoria tieto mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom okolo 65% svojho celkového obsahu.

Mastné kyseliny nachádzajúce sa v kokosovom oleji zahŕňajú:

 • Kyselinu laurovú: 49%
 • Kyselinu myristovú: 18%
 • Kyselinu kaprylovú: 8%
 • Kyselinu palmitovú: 8%
 • Kyselinu kaprínovú: 7%
 • Kyselinu olejovú: 6%
 • Kyselinu linolovú: 2%
 • Kyselinu stearovú: 2%

Poznámka:

Hoci kokosový olej má asi 90% nasýtených tukov, obsahuje aj malé množstvá mono a polynenasýtených tukov. Jedna polievková lyžica obsahuje asi 12 gramov nasýteného tuku a 1 gram nenasýteného tuku.

Prínosy kokosového oleja

Unikátne vlastnosti kokosového oleja majú svoje miesto tak ako v zdravej kuchyni a aj v starostlivosti o naše telo.

Kokosový olej ako potravina (vnútorné použitie):

 • má lahodnú chuť a vôňu,
 • má vysokú tepelnú stabilitu,
  Iswari Kokosový sirup tmavý BIO 350 g
  Iswari Kokosový sirup tmavý BIO 350 g
 • neobsahuje cholesterol,
 • veľmi ľahko sa trávi,
 • pomáha eliminovať kvasinky a baktérie,
 • pomáha pri hypoglykémii

Kokosový olej ako starostlivosť o telo (vonkajšie použitie):

 • hydratuje a zvláčňuje suchú pokožku,
 • je vhodný na ošetrenie suchých a poškodených vlasov,
 • chráni pleť a pery pred mrazom,
 • v lete regeneruje pokožku po opaľovaní,
 • je možné ho použiť ako balzam po holení a depilácii

 

Poznámka:

Kokosový olej môže byť spojený s niektorými potenciálnymi prínosmi pre pokožku, vrátane znižovania zápalu, udržiavania hydratácie pokožky a pomoci pri hojení rán. Avšak ak máte mastnú alebo veľmi citlivú pokožku, tak opatrne zisťujte Vašu toleranciu na tento olej.

Využitie kokosového oleja

Veľa kokosových potenciálnych zdravotných prínosov nezahŕňa len samotnú konzumáciu kokosového orecha, ale aj jeho používanie na telo.

Kokosový olej má niekoľko zdravotných prínosov, ale má mnoho ďalších chytrých a praktických použití.

Uistite sa, že máte vždy k dispozícii veľké množstvo kokosového oleja. Nikdy neviete, kedy ho budete potrebovať 🙂

Kokosový olej a slnečná ochrana

Kokosový olej môže chrániť vašu pokožku pred slnečným ultrafialovým (UV) žiarením, ktoré má na svedomí  vrásky, hnedé škvrny a zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože.V skutočnosti sa zistilo, že kokosový olej blokuje asi 20% UV žiarenia slnka. Majte však na pamäti, že neposkytuje rovnaké množstvo ochrany ako bežné opaľovacie prípravky, ktoré blokujú približne 90% UV žiarenia

? Ďalšou štúdiou sa zistilo, že kokosový olej má faktor ochrany proti slnečnému žiareniu (SPF) 7, ktorý je stále nižší ako je odporúčané minimum počas letných mesiacov.

Kokosový olej na zuby

kokosový olej na zuby

Kokosový olej môže byť silnou zbraňou proti baktériám, vrátane Streptococcus mutans. To sú baktérie v ústach, ktoré spôsobujú zubný povlak, zubný kaz a ochorenie ďasien.

V jednej štúdií kloktanie kokosovým olejom počas 10 minút (známe ako oil pulling) znižuje tieto baktérie tak účinne ako kloktanie pomocou antiseptickej ústnej vody.

AKO TO FUNGUJE?

V skutočnosti v našich ústach existujú tisíce rôznych typov baktérií. Niektoré z nich sú priateľské, iné nie. Baktérie v ústach vytvárajú na zuboch “biofilm” – tenkú vrstvu, pomocou ktorej sa priľňú na povrch. To je to, čo poznáme ako “povlak“, ktorý následne môže viesť k zlému dychu, žltým zubom a zubnému kazu. Spôsob, akým pracuje olej, je jednoduchý. Keď si olej vložíte do úst, baktérie sa “zaseknú” a následne sa rozpustia v kvapalnom oleji.

A čo tak alternatíva ?

 

Cyndicate Bieliace a detoxikačný kôra GlorySmile 14 ks
Cyndicate Bieliace a detoxikačný kôra GlorySmile 14 ks
Liečivé sérum na bielenie zubov
Liečivé sérum na bielenie zubov

 

 

 

 

Kokosový olej na pleť

Kokosovému oleju sa pripisujú aj ďalšie účinky, a to konkrétne v oblasti starostlivosti o pleť.  Viditeľne zlepšuje dermatitídu a iné kožné ochorenia aspoň tak rovnako ako minerálny olej a iné konvenčné hydratačné krémy. Na pozore by sa však mali mať ľudia, ktorých trápi herpes, opar a cystické akné.

Kokosový olej má svoje miesto aj pri odličovaní makeupu z tváre. Vyznačuje sa svojou jemnosťou a šetrnosťou pri odličovaní, pri ktorej sa prirodzený plášť pleti nenarúša.

A čo tak alternatíva ?

Herbamedicus Super Kokos & chia - pleťový olej 150 ml
Herbamedicus Super Kokos & chia – pleťový olej 150 ml

 

 

Kokosový olej a starostlivosť o telo

Pozitíva používania kokosového oleja našli uplatnenie aj pri prvej pomoci s popraskanými pätami. Jednoducho naneste tenkú vrstvu na päty, natiahnite si na takto namastené chodidlá ponožky a šup pod teplú perinu.

A čo tak alternatíva ?

Sprchový gél kokosový
Sprchový gél kokosový

 

 

Kokosový olej na vlasy

Tento zázrak prírody môže pomôcť udržať vaše vlasy zdravé. Jedna štúdia porovnávala účinky kokosového, minerálneho a slnečnicového oleja na vlasy. Iba kokosový olej významne znížil straty proteínov z vlasov pri aplikácii pred alebo po šampónovaní.

A čo tak alternatíva ?

Urtekram Šampón kokosový 250ml BIO
Urtekram Šampón kokosový 250ml BIO

Kokosový olej a masáž novorodenca

V štúdii v časopise Journal of Tropical Pediatrics sa zistilo, že používanie tohto oleja dvakrát denne u predčasne narodených detí s veľmi nízkou pôrodnou hmotnosťou znižuje množstvo vody, ktoré stratili na pokožke, v porovnaní s podobnými deťmi, pri ktorých sa olej nepoužíval. Dieťa, ktoré sa narodilo predčasne, pravdepodobne stráca veľké množstvo vody cez svoju pleť, pretože je tenká a stále sa vyvíja. Masírovanie kokosovým olejom tiež zlepšilo stav kože u novorodencov a viedlo k menšiemu rastu baktérií.

 

?Masáž novorodencov s kokosovým olejom podporuje normálny prírastok hmotnosti a rast. Predčasne narodené deti, ktoré boli natierané kokosovým olejom počas 30 dní, získali oveľa väčšiu váhu ako  pri masírovaní minerálnym olejom počas rovnakého časového obdobia.

Kto by nemal používať kokosový olej ?

Zatiaľ čo výskumy dokazujú, že kokosový olej môže byť prínosom pre zdravie pokožky, aplikácia na telo nemusí byť pre všetkých ideálna voľba. Napríklad tí, ktorí majú mastnú pokožku, sa mu môžu chcieť vyhnúť, kedže môže upchávať  póry a spôsobovať čierne bodky.

Rovnako ako je to u väčšiny vecí, pokus a chyba je najlepším spôsobom, ako zistiť, či kokosový olej je vhodný pre Vás. Avšak varenie kokosovým olejom väčšinou nie je problémom pre väčšinu ľudí 🙂

Ak ste premýšľali o kúpe kokosového oleja, a stále nie ste si istí výberom toho správneho eshopu, tak nasledujúca tabuľka Vám pomôže sa zorientovať v širokej ponuke internetových predajcov. Nájdete v nej zopár kokosových olejov z overených e-shopov, ktoré máme vyskúšané.

 

Kokosový olej BIO

dr max logo

 • vyrobený  z čerstvých a zrelých kokosových orechov,
 • nerafinovaný, nebielený a neparfémovaný,
 • ľahko stráviteľný,
 • obsahuje až 50 % kyseliny laurovej

Kokosový olej panenský BIO

 • má lahodnú chuť a vôňu
 • obsahuje asi 45% mastnej kyseliny laurovej
 • neobsahuje cholesterol
 • pomáha pri hypoglykémii

Bio kokosový olej Saloos

logo prezdravie

 • má priaznivý vplyv pri kvasinkových ochoreniach,
 • u dojčiacich matiek zvyšuje kvalitu materského mlieka.

Kokosový olej Loveat

 • vyrobený  z čerstvých a zrelých kokosových orechov,
 • nerafinovaný, nebielený a neparfémovaný,
 • ľahko stráviteľný,
 • obsahuje až 50 % kyseliny laurovej

5/5 - (123 votes)

Komentáre

 1. Avatar
 2. redakcia
 3. Avatar

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.