Makový olej aké sú jeho účinky a zloženie? Použitie v tehotenstve i na vlasy ako to vlastne je?

Makový olej je extrahovaný z malých a tmavých semien makového kvetu. Ak sa pozrieme do dávnej histórie, tak makové semená sa už oddávna považovali za prospešné pre ľudské zdravie. V čom tkvie ich sila? Makové semená sú výborným zdrojom energie a vápnika, a zároveň obsahujú vysokú koncentráciu esenciálnych mastných kyselín. Za zmienku stojí určite spomenúť aj vysoké zastúpenie kyseliny linolovej v oleji, ktorá pomáha predchádzať infarktu a srdcovým chorobám. Na rozdiel od iných rastlinných olejov, má olej navyše aj jedinečnú arómu a chuť, ktorú určite oceníte pri dochucovaní cerialií.

 

Výživový doplnok Imunax
 • podporuje imunitný systém
 • zvyšuje obranyschopnosť ogranizmu
 • znižuje vyčerpanie
 • a dodáva energiu a silu

Viac Informácii o produkte

? Makový olej neobsahuje žiadne ópium, kedže sa makový olej extrahuje len zo zrelých semien, ktoré už ópium neobsahujú. Štúdie dokonca poukazujú aj na fakt, že makový olej je skvelým bojovníkom na zvýšenie plodnosti.

 

Makové oleje zo supermarketov sú priemyselne spracované a chemicky rafinované, čím strácajú nielen svoju charakteristickú farbu, ale aj arómu a chuť. Nie všetky oleje sú rovnaké a ak chcete prémiovú chuť a zdravé vlastnosti makového oleja, musíte siahnuť po prírodných, organických a nerafinovaných olejoch, ako je Bohemia Olej.

»» Slnečne lúče naberajú na svojej intenzite, ochráňte svoju pokožku pred týmito negatívnymi vplyvmi a obráťte sa na prírodnú alternatívu opaľováku ! ««

Aké živiny obsahuje makový olej – zloženie?

Makový olej je skvelým zdrojom vitamínov B, a teda tiamínu, kyseliny pantoténovej, pyridoxínu, riboflavínu, niacínu a kyseliny listovej. Všetky tieto zložky sú nevyhnutné pri samotnom metabolizme sacharidov a tukov. Jednou čajovou lyžičkou makového oleja dostanete dobré množstvo minerálov, vrátane draslíka, medi, vápnika, železa, zinku, horčíka a mangánu.

? Váš rast a vývoj buniek závisí od zinku. Draslík pomáha regulovať krvný tlak a srdcovú frekvenciu. Mangán je nevyhnutný pre optimálnu antioxidačnú funkciu.

Prínosy makového oleja

Ako už bolo vyššie zmienené, olej z makových semien zvýrazňuje chute potravín, a preto sa pár kvapiek makového oleja používa na dochutenie toastov, zemiakov a cereálií. Okrem svojho využitia v gastronómií má makový olej svoje miesto aj v starostlivosti o telo, a teda ho môžete nájsť hlavne v zložení prírodných balzamoch, vlasových kondicionéroch a v mydlách.

Makový olej má svoje neodmysliteľné zastúpenie v produktovej rade 9 divov kvetov od československého výrobcu Botanica Slavica. V produktovej rade 9divov kvetov sú zastúpené len organické produkty zamerané na starostlivosť o vlasy, telo a pleť.

BOTANICA 9 divov kvetov Maska na vlasy

9divov kvetov

 • doplnková starostlivosť o extrémne suchú, svrbiacu, šupinatú a ekzematickú pokožku hlavy s lupinami a proti vypadávaniu vlasov.
 • výživná maska na vlasy obsahuje extrakt 9 deviatich kvetov:
  • lipa malolistá – účinne upokojuje a regeneruje pokožku hlavy, podporuje rast vlasov;
  • rumanček kamilkový – čistí a tonizuje, pôsobí protizápalovo, upokojuje svrbenie a abnormálne začervenanie, pomáha hojeniu ekzémov;
  • nechtík lekársky – zmierňuje podráždenie a precitlivenie, začervenanie. Zlepšuje stav vlasovej pokožky a prispieva k odstráneniu lupín.
  • púpava lekárska – posilňuje a regeneruje vlasy a pokožku hlavy, nastavuje rovnováhu tvorby kožného mazu;
  • fialka voňavá – prečisťuje, osviežuje, zmierňuje zápal;
  • sedmokráska obyčajná – podporuje prekrvenie, eliminuje podráždenie a zápal;
  • echinacea purpurová – bojuje proti lupinám a pomáha proti vypadávaniu vlasov a podporuje mikrocirkuláciu pokožky hlavy;
  • borák lekársky – bojuje proti svrbeniu suchej pokožky hlavy, zlepšuje zdravie vlasov, pomáha pri problémoch s vypadávaním vlasov a tiež pri liečbe folikulitídy (zápal vlasových folikul);
  • levanduľa lekárska – prečisťuje, podporuje rast vlasov, pôsobí proti tvorbe lupín a vypadávaniu vlasov.

Využitie makového oleja

Zdravotné prínosy makového oleja spočívajú v jeho silných antioxidačných vlastnostiach, ktoré pomáhajú ochrániť vaše telo a myseľ pred ochoreniami, ktoré sú vyvolané v dôsledku pôsobenia voľných radikálov. Zoznam benefitov oleja z makových semien ani zďaleka nekončí a za zmienku rozhodne stojí spomenúť aj kyselinu olejovú, ktorá podporuje nižší zlý cholesterol a vyšší dobrý cholesterol.

?Vedeli ste, že …

 • jedna čajová lyžička makového oleja pred spaním pomáha v boji s nespavosťou,
 • makové semená poskytujú úľavu od astmy a príznakmi čierneho kašľa, a celkovo podporujú imunitný systém,
 • je vhodný na ošetrenie podráždenej pokožky so sklonom k popraskaniu a tiež na ekzematickú pokožku a zapálené akné.Vitamín E, ktorého je zdrojom, spomaľuje proces starnutia a taktiež pomáha pri hojení rán,

 

Tuhé mydlo MUSK - Makovička z Jarnej
Tuhé mydlo MUSK – Makovička z Jarnej

 • používa sa tiež na liečbu žalúdočných problémov, ako je hnačka,
 • vďaka vysokému obsahu vápnika, slúži makový olej aj ako prevencia proti osteoporóze,
 • má upokojujúce účinky na nervový systém.

Kto by nemal používať makový olej ?

Pri užívaní makového oleja by mali byť zvlášť opatrní tí, ktorí užívajú lieky znižujúce hladinu cholesterolu, prípadne tlmiace nervový systém alebo potlačujúce imunitný systém. Čo sa týka tehotných a dojčiacich žien a detí je makový olej vhodný, kedže neobsahuje ópium.

Kde kúpiť a cena

Virde makový olejdr max logo  

Vitamin-Bottle Makový olej 30 kapsúl

logo prezdravie

Makový olej

SOLIO makový olej za studena lisovaný olej 250 ml

             

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *