Na čo nezabudnúť pri zariaďovaní detskej izby

Zariadiť detskú izbu je asi to najnáročnejšie, čo vás pri zariaďovaní bytu či domu čaká. Deti sa v nej hrajú, učia, spia, skrývajú svoje malé tajomstvá. Činnosti s rôznym zameraním sa odohrávajú v jednej izbe. Nezabúdajte na to, že deti rýchlo rastú a ich vkus sa mení. Ani sa nenazdáte a princeznú so Spidermanom vystriedajú plagáty s obľúbeným spevákom, či hercom. Prezradíme vám, na čo pri zariaďovaní detskej izby nezabudnúť, aby bezbolestne zvládla všetky nečakané zmeny.

Ovplyvňujú nás viac, ako si myslíte

Farby stien v detskej izbe prispôsobte tomu, komu ju zariaďujete. Ružová pre dievčatá, modrá pre chlapcov. Klasiky, ktorá nikdy neumiera sa nemusíte držať zubami nechtami. Existujú aj iné farby. Maľovanie stien nezaberie veľa času a môžete ich premaľovať aj častejšie. Neutrálne farby vám poskytnú viac slobody pri doplnkoch. Farbami a hravosťou, ktoré ponúkajú, nechajte zažiariť obrazy do detskej izby. Na bielej, krémovej a jemnej sivej vyniknú lepšie. Zelená upokojuje. Pohrajte sa s jej odtieňmi a detskú izbu nenápadne rozdeľte na potrebné zóny. Výber farieb nepodceňujte. Dokážu ovplyvniť náladu a dodať potrebnú energiu.

Izba, v ktorej zvládnete všetko

Detskú izbu potrebujete rozdeliť na tri plnohodnotné časti. Časť na spanie, oddych a hranie. Nemusíte stavať priečky. Stačí ich rozdeliť opticky. Časť na hranie vymedzte kobercom. Deti sa najradšej hrajú na zemi. Vhodný úložný priestor vám pomôžu vyčarovať úložné boxy, vďaka ktorým budú mať deti hračky stále pekne po ruke. Upratovanie je s boxami oveľa jednoduchšie. Znesú všetko. Ukladanie hračiek do poličiek je pre deti veľmi otravné. Neznepríjemňujte im to viac, ako je potrebné.

 

Školáci viac času trávia pri učení. Pracovný stôl, kvalitná pracovná stolička a dobré osvetlenie je pri učení nevyhnutné. Nad stôl zaveste mapu sveta alebo nástenku na stenu s rozvrhom hodín a všetkými školskými aktivitami a hneď bude každému jasné, na čo je tento kútik určený.

 

Deti sa poučili, pohrali, treba ísť spať. Posteľ umiestnite tak, aby dieťa pohľad z nej ničím nerozptyľoval. Spánok je veľmi dôležitý. Venujte mu patričnú pozornosť. Snažte sa vytvoriť harmonický priestor, v ktorom sa budú vaše deti cítiť naozaj dobre. Hviezdy na strope, či tapeta s motívom, ktorý upokojuje, je ideálnym izbovým doplnkom. Skĺbiť všetky tri časti do jedného celku je náročné, ale vy to zvládnete.

Nábytok, ktorý všetko vydrží

Pre najmenších sú najbezpečnejšie detské postieľky. Prvé dva – tri roky sa bez nich nezaobídete. Možností výberu je oveľa viac, ako si myslíte. Doplňte ju súpravou obliečok a doplnkov pre bábätko v rôznych farbách a vytvorte svojim ratolestiam krásny a hravý svet. Postieľku časom vymeníte za klasickú posteľ. A možno aj nie.

 

Zariadenie do detskej izby je viac ako lákavé

 

Posteľ v tvare pirátskej lode, či krásna ružová posteľ s baldachýnom. Dopriali by ste ich aj sebe. Tematicky zariadená detská izba je nádherná, ale dlho nevydrží. Pripravte sa na to, že po roku – dvoch ju budete musieť kompletne vymeniť. Vyberte nábytok, s ktorým dokážete pracovať roky. Občas ho presunúť, doplniť o ďalšiu skrinku, komodu, či poličku. Myslite dopredu. Jednou poriadnou investíciou získate kvalitný nábytok, ktorý bude s vašimi deťmi rásť. Posteľ vyriešte rovnakým spôsobom a zamerajte sa na postele v štandardnej veľkosti. Dôležitejší je aj tak kvalitný matrac. O aktuálnom vkuse vašich detí nechajte prehovoriť posteľnú bielizeň. Niekoľkokrát do roka ju vymeníte a detská izba bude stále vyzerať inak.

Deti potrebujú priestor. Doprajte im ho

Detskú izbu zbytočne neprepĺňajte. Čím viac voľného priestoru a denného svetla sa vám v nej podarí zachovať, tým lepšie. V preplnených priestoroch sa deti nebudú cítiť dobre a budú hľadať únik. Detská izba má byť útočiskom, v ktorom majú istotu a vytvorený svoj osobný priestor. Priestor, do ktorého sa radi vracajú. Pri zariaďovaní dovoľte svojim deťom priložiť ruku k dielu. Nadobudnú pocit, že na ich názore záleží a beriete ho skutočne vážne. Uvidíte, ako vám takáto maličkosť pomôže prehĺbiť vzájomné vzťahy.

 

Foto: Dovido.sk

Rate this post

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.