Prvá návšteva pediatra

Už dosť sme si povedali o vás, teraz je na rade vaše dieťatko a informácie o tom, čo sa s ním deje hneď potom ako uzrie svetlo sveta a čaká ho prvá návšteva pediatra.

Po narodení je váš drobček ihneď odvážený očistený od krvi a hlienov. Mamičky však majú možnosť požiadať sestričku o odloženie týchto povinnosti a priloženie dieťatka na svoju hruď. V súčasnosti veľa nemocníc toto priloženie uskutočňuje automaticky. Mamičky nemusia o nič žiadať a hneď majú svoje dieťatko v náruči. Samozrejme, ak dôjde ku komplikáciám alebo problémom, tak takéto priloženie dieťatka k matke nie je možné.

Identifikácia bábätka

Ďalším krokom sestričiek je zaistiť identifikáciu dieťaťa na novorodeneckom oddelení a to prostredníctvom identifikačného pásika, ktorý dieťatku dávajú na rúčku alebo nôžku. Na pupočnú šnúru sa umiestňuje tzv. sledovacie zariadenie. Následne sa dieťatku injekčne vpichne dávka vitamínu K, ktorá pomáha pri zrážaní krvi a tiež dávka proti žltačke typu B. Priamo po pôrode je dieťatko prostredníctvom vpichu do päty vyšetrované na prítomnosť chorôb, ako napríklad PKU (fenylketonúria). Neskôr Vám lekári odporučia zopár očkovaní (niektoré sú povinné, iné nie) a to napríklad : proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu a možno aj niečo iné, podľa súčasných očkovacích noriem.

Náš tip: 90% mamičiek nakupuje v  Eshop Hej.sk a Market24.sk kde ponúkajú kojenecké potreby za najvýhodnejšie ceny.

Viac Informácii

pupocna-snura

Vášmu dieťatku bude už od prvého dňa venovaná maximálna pozornosť a bude pod neustálym dohľadom. Hneď po pôrode nastáva prvá návšteva pediatra – pediater vás príde navštíviť a skontrolovať. Lekári u novorodencov chcú mať 100% istotu, že dieťatko nemá problémy s prijímaním potravy a nestráca na pôrodnej váhe. Rozhodujúcim číslom je 10% z pôrodnej váhy, ak dieťatko stratí viac ako je táto hodnota, tak sa mu musí venovať zvýšená pozornosť a riešiť tento problém. Ak je dieťa dojčené a napriek tomu nepriberá na váhe, tak je mamičkám častokrát odporučené prikrmovanie. V súčasnosti existuje veľa produktov, ale ten najvhodnejší Vám určite odporučí Váš pediater alebo lekárnik.

 

detsky-pediater

Aká častá bude návšteva pediatra?

Váš prvý týždeň po odchode z nemocnice bude charakteristický pravidelnými návštevami (1-2 návštevy za týždeň). Pri týchto návštevách sa kontroluje váha, celkový vzhľad a stav dieťatka. Preto pri výbere pediatra je dôležité zvážiť vzdialenosť od bydliska. Trepať sa cez celé mesto alebo dokonca do iného mesta nie je najlepším riešením. Ani pre mamičku a ani pre samotné dieťatko.

Rozhodujúcim číslom je 10% z pôrodnej váhy, ak dieťatko stratí viac ako je táto hodnota, tak sa mu musí venovať zvýšená pozornosť a riešiť tento problém.

 

Náš tip: 90% mamičiek nakupuje v  Brasty.sk a Market24.sk kde ponúkajú kojenecké potreby za najvýhodnejšie ceny.

Viac Informácii

Keď už absolvujete všetky potrebné kontroly a vaše dieťatko bude pekne priberať na váhe, tak ďalšie návštevy pediatra absolvujete až v druhom mesiaci. Ak nenastanú komplikácie a vaše dieťatko bude zdravé, tak sa u pediatra zase ukážete o 4 mesiace, 6 mesiacov, 9 mesiacov, 12 mesiacov, a tak ďalej.

5/5 - (9 votes)

One Comment

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.