Rakytníkový olej-vitamínová bomba pre vaše zdravie, pleť i vlasy počas tehotenstva

Rakytník je známy  ako “zázračná bobuľa“. Výťažok z rakytníka, resp. rakytníkový olej je známy svojimi blahodárnymi účinkami– od hojenia kože až po boj so striami,  ktoré ocení nejedná žena vo svojej každodennej starostlivosti. Najpôsobivejšou a najpozoruhodnejšou vecou týkajúcou sa rakytníka je jeho obsah omega-7  mastnej kyseliny, ktorá sa v prírode vyskytuje len veľmi zriedka.

rakytníkový olej

Rakytník a účinky

Bobule rakytníka sú považované za superovocie kvôli ich neuveriteľnej koncentrácii flavonoidov, karotenoidov a vitamínov A, K, E, D a množstva minerálnych látok a stopových prvkov.  Táto rozmanitá škála živín robí z rakytníka mimoriadne všestranného pomocníka pri liečbe rôznych zdravotných stavov a ochorení. Zároveň je jedinou rastlinou na svete, ktorá obsahuje všetky štyri omega: omega-3, omega-6, omega-7 a omega-9. Okrem toho, že tieto bobule sú veľkým výživovým doplnkom, oleju z rakytníka sa pripisuje schopnosť zmäkčovania a zlepšovania vzhľadu poškodenej kože

Hoci liečivé látky obsahuje celá rastlina (listy, kôra, korene), najčastejšie sa používajú rakytníkové plody. Rakytníkový olej však svojimi výhodami nezostáva a určite bude skvelým sprestrením vašej stravy 🙂

 

? Jediná bobuľka rakytníka Vám pokryje dennú potrebu vitamínu C. Dokonca v 1 kg plodov je toľko vitamínu C (ale i A), koľko by 1 človeku stačilo na pol roka.

Máte doma kokosový olej? Ak nie, prečítajte si toto, a budete ho chcieť mať doma!

Organický, za studena lisovaný olej zo semien plodov Rakytníka rešetliakového
Rakytníkový olej z jadier BIO
Rakytníkový olej z jadier BIO
 • obsahuje vysoký podiel živín, ktoré sú nevyhnutné pre metabolizmus a regeneráciu kožných buniek,
 • je  zdrojom kyseliny linolovej (omega-6) a alfa-linolénovej (omega-3), ktoré pokožke dodávajú hydratačné vlastnosti.

Čo je to rakytníkový olej ?

Rakytníkový olej sa vyrába z plodov rakytníka, ktoré sú sami o sebe elixírom zdravia. Pre svoj obsah vitamínov, organických kyselín a ďalších látok  si právom vyslúžil pomenovanie “ovocie súčasnosti”.

Rakytníkový olej je bohatý na esenciálne mastné kyseliny, ako aj na fosfolipidy, fytosteroly, karotenoidy a vitamín E. Keďže bobule majú 12-krát väčší obsah vitamínu C  ako  je to v citrusových plodoch.

Pri aktuálnej starostlivosti o pokožku skúste  TEREZIA Rakytníkový olej vo forme kapsúl.

Aké živiny obsahuje rakytníkový olej ?

Rakytníkový olej rozdeľujeme podľa toho, či je vyrobený zo semien alebo z celých plodov. Zloženie a účinky sú u oboch olejoch podobné.

Rakytníkový olej má intenzívne bohatý výživový profil, ktorý zahŕňa vitamíny A, B1, B2, C, D, E, K a P; karotenoidov; flavonoidy; aminokyseliny; fenoly; kyselina listová; organické kyseliny; a 20 minerálnych prvkov, nehovoriac o svojom esenciálnom profile mastných kyselín.

? Rakytník má viac ako 60 antioxidantov, najmenej 20 minerálov a zdravých mastných kyselín. Jeho aminokyseliny tvoria bielkoviny, vitamíny B1, B2, K, C, A, E a kyselina listová. Plody sú plné karotenoidov, xantofylov, fenolov a flavanoidov. Je to absolútna bomba živín! Tieto vlastnosti majú ako plody, tak aj olej, ktorý sa získava z ich semien.

Prínosy rakytníkového oleja

Unikátne vlastnosti rakytníkového oleja si našli svoje miesto tak ako v zdravej kuchyni a aj v starostlivosti o naše telo.

Rakytníkový olej ako potravina (vnútorné použitie):

 • lahodnú chuť a vôňu,
 • prispieva k správnemu fungovanie kardiovaskulárneho systému a tráviacemu systému,
 • priaznivo ovplyvňuje normálnu hladinu cholesterolu a cukru v krvi,
 • prispieva k zvyšovaniu odolnosti organizmu,
 • je výbornou zásobárňou vitamínu C.

Rakytníkový olej ako starostlivosť o telo (vonkajšie použitie):

 • hydratuje a zvláčňuje suchú a zrelú pleť,
 • podporuje tvorbu kolagénu,
 • pomáha predĺžiť opálený vzhľad a zároveň regeneruje poškodenie spôsobené nadmerným pobytom na slnku,
 • má priaznivý vplyv na rôzne druhy kožných problémov.

Poznámka:

Rakytník sa často používa v potravinách na výrobu želé, čajov, džúsov, pyré a omáčok, rovnako ako aj v kozmetike a v krémoch proti starnutiu.

Využitie rakytníkového oleja

Rakytníkový olej nie je síce “liek” na všetko, ale pomáha takmer celému organizmu lepšie fungovať. Taktiež jeho použitie na “krásu” prinesie očakávané výsledky.

Uistite sa, že máte vždy k dispozícii veľké množstvo rakytníkového oleja. Nikdy neviete, kedy ho budete potrebovať 🙂

Rakytníkový olej a tehotenstvo

Vzhľadom k tomu, že strie sa objavujú s rýchlym prírastkom na váhe, rakytníkový olej je veľkým pomocníkom v boji proti striám. Ako to funguje? Tokoferoly (vitamín E) pomáhajú pri hojení pokožky, zatiaľ čo  karotenoidy (vitamín A) podporujú nové, zdravé kožné bunky.

A čo tak alternatíva ?

Dr. Konopka´s Regeneračný telový balzam 300 ml
Dr. Konopka´s Regeneračný telový balzam 300 ml

Rakytníkový olej a pleť

Niektoré výskumy naznačujú, že rakytníkový olej môže pomôcť pri atopickej dermatitídy a pomáha s regulovaním mazu, ktorý je vylučovaný počas akné vulgaris.

Tiež je známe, že znižuje známky starnutia, ako sú vrásky, škvrny, jazvy a starecké škvrny. Je to vďaka rozmanitému sortimentu antioxidantov a tokoferolov, ktoré zabraňujú oxidačnému stresu v koži, a podporujú produkciu kolagénu a stimulujú hojenie kože.

?Konečným bonusom tohto bobuľového plodu je jeho vplyv na proces starnutia. Pitie rakytníkovéj šťavy, prípadne zaradenie rakytníkového oleja do jedálnička sú účinným pomocníkom ako zostať mladý! 🙂

 

 

Rakytníkový olej a suché oči

Karotenoidy sú ďalšou dôležitou antioxidačnou látkou, ktorá sa nachádza v bobule rakytníka, a táto dôležitá živina môže výrazne chrániť váš zrak. Karotenoidy dokážu spomaliť progresiu makulárnej degenerácie a môžu okrem zlepšenia nočného videnia zabrániť vzniku katarakty, a v neposlednom rade sú veľkým pomocníkom v boji proti únave očí od počítača! 

Rakytníkový olej a imunitný systém

Vysoké hladiny vitamínu C stimulujú produkciu bielych krviniek vyhľadávajúce voľné radikály, ktoré by mohli narúšať alebo napádať imunitný systém.

? Okrem posilnenia vášho imunitného systému, rakytníkový olej pomáha zlepšiť zdravie vašej pokožky, vašich kostí a zvýšiť odolnosť vašich ďasien a zubov. Vitamín C je neoddeliteľnou súčasťou tvorby kolagénu, ktorý je súčasťou celého tela. 

Rakytníkový olej a cukrovka

Štúdia publikovaná v Európskom denníku klinickej výživy v roku 2010 hodnotila účinky rakytníka na hladinu inzulínu. Zistilo sa, že olej z rakytníka môže pomôcť udržať normálnu hladinu cukru v krvi, čo znamená, že pre ľudí trpiacich cukrovkou, zaradenie tohto oleja do jedálnička je skvelou voľbou.

A čo tak alternatíva ?

 

Herbamedicus Super Kokos a rakytník 300 ml
Herbamedicus Super Kokos a rakytník 300 ml

Kto by nemal používať rakytníkový olej?

Rovnako ako pri akomkoľvek oleji, osoby s citlivou pokožkou môžu reagovať precitlivene. Najlepšie je použiť malé množstvo oleja na pokožku a počkať niekoľko hodín na prípadné negatívne reakcie.

Väčšina odborníkov tiež odporúča sa vyhnúť tomuto oleju počas tehotenstva a dojčenia, prípadne to konzultovať so svojím lekárom.

Ak trpíte poruchou krvácania, rakytník môže byť nebezpečný, pretože spomaľuje zrážanie krvi

Ak ste premýšľali o kúpe rakytníkového oleja, a stále nie ste si istí výberom toho správneho eshopu, tak nasledujúca tabuľka Vám pomôže sa zorientovať v širokej ponuke internetových predajcov. Nájdete v nej zopár rakytníkových olejov z overených e-shopov, ktoré máme vyskúšané.

 

Rakytníkový olej Terézia
dr max logo

 • obsahuje betakarotén, kyselinu listovú, dôležité esenciálne mastnej kyseliny omega-3, -6, -9. 
 • omega-7 mastné kyselina je v rakytníkovom oleji obsiahnutá až zo 40 %,
 • vhodný na vnútorné aj vonkajšie použitie. 

 Rakytníkový olej 100%

 • je veľmi cenený pre svoje epitelizačné účinky na ľudskú pokožku a na sliznice,
 • odporúča sa na natieranie postihnutých miest, na výplachy úst či hrdla,
 • vitamínová bomba a zdroj nenasýtených mastných kyselín.

 Rakytníkový olej 50ml

logo prezdravie

 • je vhodným doplnkom výživy pri avitamninóze,
 • olej je možné používať na mazanie postihnutých miest, na výplachy ústnej dutiny a hrdla,
 • olej je možné miešať s krémami.

 Rakytníkový olej BIO

Rakytníkový olej BIO

 • obsahuje vitamín C, E, bioflavonoidy – kvercetin, kempferol, rutin, karotenoidy a prekurzory vitamínu A,
 • napomáha k rastu tkaniva,
 • využíva sa pri popáleninách.

 

5/5 - (110 votes)

Komentáre

 1. Avatar

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.