S posilňovaním imunity začnite už na jeseň. Pripomeňme si zásady zdravého životného štýlu

Silná imunita pomôže prekonať chladné ročné obdobia vám i vašim deťom v zdraví. Dôležité je, aby si imunitu posilňovali všetci členovia domácnosti (jeden chorý môže nakaziť ostatných), a to celoročne. Avšak na jeseň a v zime je riziko choroby vyššie, preto ju treba podporiť viac. A aj keby sa vám nepodarilo chorobe úplne vyhnúť, vďaka silnej imunite bude mať určite ľahší priebeh.

Strava a doplnky výživy

Neschopnosť tela čeliť vonkajším nástrahám, baktériám alebo vírusom je často dôsledkom nie veľmi zdravého životného štýlu, ktorý sa z rodičov prenáša na deti. Základným nástrojom na posilnenie imunity je kvalitná a pestrá strava. Na jeseň a počas zimy sa zamerajte na potraviny s vyšším obsahom vitamínov B, C, D a minerálu zinok. A tiež na príjem probiotík, ktoré udržujú rovnováhu črevnej mikroflóry. Imunita totiž sídli v črevách.

Vitamíny skupiny B, D a zinok získate z mäsa, vnútorností, mlieka, mliečnych výrobkov, vajíčok, rýb, obilnín, droždia (kvasníc), strukovín, orechov, húb a listovej zeleniny, napr. kapusty. Bohatým zdrojom vitamínu C je petržlenová vňať, ktorú si počas celého roka môžete pestovať doma v črepníku. A tiež kvasená kapusta, ktorá je zároveň probiotikom. Ďalšie prírodné zdroje probiotík: kefír, cmar, jogurt so živými bakteriálnymi kultúrami, nakladané uhorky.

Keďže nie všetky dôležité látky dokážeme prijať v dostatočnom množstve z potravy (príkladom môže byť vitamín D), nedostatok kompenzujte užívaním výživových doplnkov. Samozrejme, užívajte ich s mierou a neprekračujte denné odporúčané množstvá.

Posilnenie imunity

Pohyb a šport

Pravidelný šport vplýva na naše zdravie viacerými spôsobmi: udržujeme si ním optimálnu hmotnosť, posilňuje našu psychiku, a pokiaľ necvičíme tesne pred spaním, podporuje kvalitný hlboký spánok. Z dlhodobého hľadiska znižuje riziko vzniku civilizačných chorôb. I tu však platí, že športovať sa má s mierou. Naštartovať imunitný systém dokáže len pravidelné cvičenie, ktoré nepreťažuje organizmus. Intenzívnym cvičením (príliš častým a na doraz) sa úroveň odolnosti voči chorobám znižuje.

Deti treba v športe podporovať a ísť im príkladom, o tom niet pochýb. Ale namiesto vyžadovania výkonov im radšej doprajte radosť z voľného pohybu.

Čerstvý vzduch

Vonkajší vzduch je oproti vzduchu v prekúrených miestnostiach vlhší, a nie sú v ňom naakumulované patogény. Preto je dôležité vetranie (v zime vetráme aspoň 3-krát denne, krátko a intenzívne), a tiež každodenný pobyt vonku. Lepšie ako nič, je čo i len desaťminútová prechádzka cestou do obchodu, zo školy alebo práce. Ak nie je extrémne počasie, odporúčame čo najviac aktivít presunúť do exteriéru.

 Vhodné oblečenie a otužovanie

S pobytom vonku úzko súvisí obliekanie a otužovanie. Chlad môže imunitu posilniť i zoslabiť. Závisí od toho, či je naň organizmus zvyknutý, či ide o nárazové alebo postupné ochladenie, ako dlho mu je telo vystavené, aká nízka je teplota vzduchu, a pod. Ak ho chcete využiť vo svoj prospech, začnite s otužovaním.

Otužovanie má svoje pravidlá. U detí je počas chladnejších mesiacov roka vhodné začať s otužovaním vzduchom. Okrem pohybu na čerstvom vzduchu, vetrania a neprekurovania zahŕňa aj spánok pri otvorenom okne do neskorej jesene a primerané obliekanie.

Čo to primerane obliecť znamená?

Osvedčil sa viacvrstvový spôsob obliekania. Najmenšie deti nemajú dostatočne vyvinutý termoregulačný systém, no môžete sa spoľahnúť na overené pravidlo, obliecť im o jednu vrstvu viac ako máte vy. Staršie deti sú na rozdiel od mnohých dospelých a batoliat na chlad citlivé menej. Jednotlivé vrstvy si môžu vyzliekať alebo obliekať podľa aktuálnej potreby.

Samozrejme, je nutné prihliadať aj na činnosť, ktorú daná osoba plánuje vonku vykonávať. Pri športe a voľnočasových aktivitách udržuje optimálnu teplotu tela termoprádlo, spolu s ostatnými funkčnými vrstvami. Kým na prechádzke si vy a vaša ratolesť vystačíte s termoprádlom, fleecovou mikinou a bundou, pri zimných radovánkach – sánkovaní či lyžovaní – sa najmä dieťaťu zídu tiež nepremokavé nohavice alebo overal. Na cestu do školy, ktorá trvá len pár minút, dieťa nijako špeciálne obliekať netreba. Extra tip: Využite zľavy na chlapčenské prechodné bundy Mayoral. Keďže ide o známu a kvalitnú značku detského oblečenia, odráža sa to aj na cenách. No momentálne môžete bundu alebo kabát pre dieťa získať lacnejšie aj o niekoľko desiatok Eur.

Spánok a relax

Ďalším dôležitým faktorom pre správne fungovanie imunitného systému je oddych. Telo, či už detské alebo dospelého človeka, musí mať čas na regeneráciu. Najlepšie sa zregeneruje počas dostatočne dlhého a kvalitného nočného spánku, pričom najcennejšie sú hodiny pred polnocou.

Cez deň striedajte náročnejšie činnosti s pokojovými. Nič sa nestane, keď si občas doprajete chvíľku len pre seba a na svoje záujmy. A prehnaným množstvom krúžkov a aktivít nezaťažujte ani dieťa.

Rate this post

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.