Sezamový olej, aké má skutočné účinky na naše telo. Prečítajte si o použití a zložení tohto zázraku prírody

Sezamový olej, ktorý pochádza zo sezamových semien, je medzi širokou verejnosťou menej známym olejom, ale v skutočnosti sa radí medzi najzdravšie alternatívy spomedzi bežne dostupných rastlinných olejov. Proces extrakcie sezamového oleja zo semien je pomerne zložitý, čo sa v konečnom dôsledku odráža aj v jeho vyššej kúpnej cene.

sezamový olej

Úžasné množstvo vitamínov, minerálov, organických zlúčenín a ďalších zložiek v sezamovom oleji je dôvodom, prečo sa považuje za taký zdravý.

Sezamový olej sa tiež používa ako základná zložka vo väčšine kozmetických výrobkov. V rade Hydrofilných odličovacích olejov od výrobcu Saloos má tento olej nezastupiteľné miesto v zložení.

Saloos Hydrofilný odličovací olej RUŽOVÉ DREVO
Saloos Hydrofilný odličovací olej RUŽOVÉ DREVO
Saloos Hydrofilný odličovací olej RUŽOVÉ DREVO
 • základ hydrofilného oleja tvorí mandlový, bio slnečnicový a bio sezamový olej,
 • obsahuje len nevyhnutné množstvo bezpečných a jemných emulgátorov,
 • je vhodný:
  • na dolíčenie celej tváre vrátane jemných očných partií,
  • na citlivú pleť so sklonom k podráždeniu,
  • odličuje aj vodeodolný make – up.

   

? Kvalitný sezamový olej možno získať len zo semien, ktoré sú úplne zrelé, čo znamená, že vonkajšie škrupiny musia prasknú.

»» S Vašou náladou je to ako na hojdačke, na pleti sa to opäť hmýri nepozvanými hosťami? Dajte stopku príznakom PMS, a to vďaka účinkom pupalkového oleja ! ««

Aké živiny obsahuje sezamový olej ?

Sezamový olej je vysoko výživný a mastný. Prítomnosť mastných kyselín spolu s kyselinou linolovou robí z tohto oleja efektívny hydratačný prípravok na pokožku. Je tiež bohatý na komplex vitamínov E, D a B, čo robí zo sezamového oleja dostatočne účinného bojovníka v boji proti nedokonalostiam na pokožke.

Prínosy sezamového oleja

Okrem varenia sa používa tento olej aj na kozmetické účely, a to najmä v oblasti starostlivosti o pokožku. Okrem iného, sezamový olej má svoje nezastupiteľné miesto aj pri starostlivosti o pokožku počas letných mesiacoch, a teda ho môžeme nájsť v mnohých opaľovacích prípravkoch.

Nie každý sezamový olej je ten istý. Aby ste si mohli vychutnať zdravotné benefity nižšie uvedené v článku, potom musíte získať sezamový olej v najvyššej kvalite.

? Sezamový olej skladujte na chladnom suchom mieste, aby ste tak predĺžili jeho životnosť.

Využitie sezamoveho oleja

Zdravotné prínosy sezamového oleja spočívajú nielen v zlepšení zdravia vlasov a pokožky, pomáhajú tiež pri raste kostí, znižujú krvný tlak, udržiavajú dobré zdravie srdca, pomáhajú s úzkosťou a depresiou,  a v neposlednom rade eliminujú zápaly. Poďme si teda bližšie rozobrať jednotlivé benefity sezamového oleja na Vaše zdravie.

Starostlivosť o vlasy

Sezamový olej sa tradične používa na zlepšenie zdravia vlasov. Vďaka sezamovému oleju si zachováte čo najdlhšie Vašu prirodzenú farbu vlasov, a zároveň minimalizujete prípadne vypadávanie vlasov.

Nechtíkový detský šampón
Nechtíkový detský šampón
Nechtíkový detský šampón
 • šampón vhodný na umývanie vlasov i sprchovanie celého tela,
 • je mimoriadne šetrný k očiam – bežne neštípe v očiach,
 • obsiahnutý cenný mandľový a sezamový olej, jemné mycie zložky na rastlinnej báze a výťažky z biologicky pestovaného nechtíka robia šampón vhodný nie len pre deti, ale aj ľudí s veľmi citlivou pokožkou, atopickým ekzémom.

 

Starostlivosť o kožu

Sezamový olej je bohatý na zinok, ktorý je jedným z najdôležitejších minerálov pre vašu pokožku. Pomáha zvýšiť pružnosť a hladkosť pokožky, tiež znižuje výskyt stareckých škvŕn. Ukázalo sa tiež, že sezamový olej je účinný aj pri liečbe zapálenej a poranenej kože.

 Spomaľuje starnutie kože

Ďalším benefitom sezamového oleja je, že spomaľuje tempo starnutia pokožky. Ako je to možné? Sezamový olej obsahuje antioxidant známy ako sesamol, ktorý zabraňuje výskytu vrások a malých pórov v koži. Zmes sezamového oleja spolu s levanduľovým olejom môžete použiť ako nočný krém.

?Túžite po žiarivej pokožke? Sezamový olej zmiešajte s kúskom ryžového prášku a naneste ho na pleť. Výsledkom sú zjemnené a uzatvorené póry a prejasnená pleť.

A čo tak alternatíva ?

 

WELEDA Liftingový nočný krém granátové jablko
WELEDA Liftingový nočný krém granátové jablko

Ako prirodzený opaľovací krém

Ak sa snažíte vyhnúť konvenčným a častokrát chemickým opaľovacím prípravkom, nanášanie sezamového oleja na  pokožku je ideálna prírodná voľba. Sezamový olej vytvára ochranný film na pokožke, ktorý bráni prenikaniu voľných radikálov. Navyše prítomnosť vitamínu E v sezamovom oleji pôsobí aj ako antioxidant.

? Zmiešajte niekoľko kvapiek sezamového oleja spolu s mrkvovým. Toto kombo olejov pôsobí ako efektívny opaľovací krém a navyše udrží Vašu pokožku po celý čas hydratovanú.

Chráni srdce

Rovnako ako väčšina rastlinných olejov, sezamový olej je nepostrádateľný aj kvôli obsahu mastných kyselín. Obsahuje široké spektrum polynenasýtených mastných kyselín, vrátane sesamolu a sesamínu. Tento olej dokáže znížiť hladiny cholesterolu, čím sa následne zníži výskyt aterosklerózy.

A čo tak alternatíva ?

Sezamový olej BIO 500ml
Sezamový olej BIO 500ml

Zlepšuje kvalitu kostí

Meď, zinok a vápnik sú tri minerály, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou rastu kostí v tele, čo znamená, že zaradením sezamového oleja do vašej stravy môžete urýchliť nielen rast, ale aj akékoľvek hojenie kostí. Ak ste starší, sezamový olej Vám pomôže vyhnúť sa osteoporóze.

Zmierňuje úzkosť

Tyrozín v sezamovom oleji je priamo spojený s aktivitou serotonínu v mozgu, čo pomáha zvýšiť náladu zaplavovaním tela enzýmami a hormónmi, ktoré robia človeka šťastným. Inými slovami, keď trpíte úzkosťou alebo depresiou, sezamový olej bude tou správnou voľbou.

Znižuje zápal

Meď je prirodzenou protizápalovou látkou a pomáha znížiť zápal a nepohodlie rôznych stavov, akými je dna a artritída. Navyše znižuje opuch kĺbov a posilňuje kosti a krvné cievy.

Kto by nemal používať sezamový olej ?

Ako už bolo vyššie zmienené, olej znižuje krvný tlak, ak teda užívate  lieky na zmiernenie krvného tlaku, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom pred zaradením tohto oleja do vášho jedálnička. V opačnom prípade si ho môžete vychutnať akýmkoľvek spôsobom 🙂

Kde kúpiť a cena

dr max logo

 

logo prezdravie

 


             

Aké sú Vaše skúsenosti s týmto olejom? Nachádza sa olej aj vo Vašej domácnosti? Podeľte sa so svojimi skúsenosťami nižšie v komentároch.

 

One Comment

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *