Som skutočne tehotná? Ako vyzerajú prvé príznaky tehotenstva?

Tehotenstvo je pre ženy, ktoré čakajú dieťa prvý krát, veľkou neznámou. Okrem radostného očakávania sa spája s mnohými otázkami. Čo ma počas tehotenstva čaká? Bude moje dieťa v poriadku? A aký bude pôrod? Takéto otázky si žena kladie v podstate už po počatí. Mnohé totiž nevedia rozlíšiť prvé príznaky tehotenstva a často si preto nie sú isté, či sú tehotné. Ako teda vyzerajú prvé príznaky tehotenstva?

Najskoršie príznaky tehotenstva. Čo očakávať?

Vedeli ste, že mnohé zmeny na svojom tele môže tehotná žena badať už tesne po oplodnení? Sú to úplne prvé príznaky tehotenstva, medzi ktoré patria:

  • Napnuté a citlivé prsia – tlak v prsníkoch, bolesti a citlivosť bradaviek.
  • Bolesť brucha – podobná menštruačnej bolesti. Ide o vplyv hormónov a v neskorších fázach tehotenstva ide o rast maternice.
  • Vynechanie menštruácie – najmä pre ženy s pravidelným cyklom je to jasný znak tehotenstva.
  • Zmena chutí a tráviace ťažkosti – to čo vám doteraz chutilo, nemôžete ani cítiť a naopak. Častá je okrem bolestí brucha aj plynatosť a zápcha.
  • Fyzická slabosť – odrazu sa cítite malátna a nevládzete, ste nadmerne unavená.
  • Zmeny nálad – ženy môžu byť precitlivené, úzkostlivé a nálada sa im prudko mení.
  • Časté močenie – mnohé dámy majú po počatí problémy s nadmerným nutkaním na močenie.

Po koľkých dňoch sú prvé príznaky tehotenstva viditeľné, resp. ich môže budúca mamička vycítiť? Samozrejme, je to individuálne u každej ženy. No príznaky ako napnuté a bolestivé prsia, či bolesti v bruchu, môžete pocítiť naozaj ešte pred vynechaním menštruácie, teda veľmi skoro po počatí.

Tehotenstvo potvrdí lekár

Aj keď sú tehotenské testy v dnešnej dobe už mimoriadne spoľahlivé, stopercentne vám tehotenstvo potvrdí až gynekológ. Test si spravte najskôr v prvý deň očakávanej – vynechanej menštruácie, radšej však neskôr. Ak je pozitívny, objednajte sa na prehliadku k lekárovi. V prípade, že je test negatívny, no príznaky pretrvávajú, zopakujte ho o pár dní.

Rate this post

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.