Športová obuv – na základe čoho si vyberať, aby vaše nohy ostali v pohode?

Vďaka športu máme peknú postavu a udržujeme sa fit. Pri športe sú najviac zaťažované nohy, a preto si zaslúžia našu zvýšenú pozornosť. Aby trpeli čo najmenej, noste kvalitné topánky, ale napríklad aj vložky do topánok s rozličnými funkciami.

Čo môže spôsobiť nevhodná obuv? Pľuzgiere a otlaky sú to najmenej. V nevhodných teniskách riskujete oveľa vážnejšie nepríjemnosti, vrátane úrazov. Ale ak si vyberiete správne, uľahčíte si tréning a dokonca sa zlepšia vaše športové výkony.

Najhoršie je používať jeden pár tenisiek na všetko!

Za kvalitné možno považovať tenisky adidas, nike obuv, a vôbec všetky športové topánky renomovaných značiek. Kvalita vám zaručí väčšie pohodlie a dlhšiu trvácnosť, je však len jedným z dôležitých kritérií, na ktoré by ste mali pri kúpe nových tenisiek zamerať. Samotné vlastnosti športových topánok sú totiž prispôsobené konkrétnemu druhu pohybovej aktivity, prostrediu a poveternostným podmienkam, v ktorých sa bude vykonávať, ako aj technike jej vykonávania.

Takže: Bežecké topánky sú síce určené výhradne na beh, ale aj v rámci nich existujú odlišnosti. Môžu byť odpružené, s oporou, neutrálne, a pod. Takisto cyklistické tretry – tie na cestnú cyklistiku sú ľahké a majú pevnú hladkú podrážku. Naproti tomu, podrážka MTB tretier (na horské bicykle) je hrubá terénna, tretry sa vyznačujú odolným zvrškom a nižšou priedušnosťou. Tenisky do posilňovne by mali spevňovať členky (z boku aj v oblasti päty), mať veľmi elastickú podrážku, ktorá sa nekĺže, a v porovnaní s bežeckými topánkami sedieť presne na nohe. Bežecká obuv sa kupuje málinko väčšia, aby bol pred špičkou priestor pri došľape. Úplne opačným pravidlom sa riaďte, ak kupujete dámske lyžiarske topánky. Nová lyžiarka by mala byť tesnejšia, pretože papuča časom stratí svoj objem, a teda vnútorný priestor sa zväčší.

Postupne sme prešli k ďalším kritériám výberu športových topánok, ktoré sa odvíjajú od vašich telesných proporcií – tvaru chodidiel a ich veľkosti, prípadne vašej hmotnosti. Dôležitý je tiež fakt, či sa danému športu venujete profesionálne, aktívne alebo rekreačne.

Ako vám dokážu pomôcť vložky do topánok?

Prípadné abnormality chodidla, kvôli ktorým sa nemôžete venovať obľúbenému športu naplno, skúste skorigovať pomocou vhodných ortopedických vložiek. Na trhu sú dostupné dokonca aj ortopedické vložky do lyžiarok.

Niektoré typy vložiek sa nosia len pri existujúcich problémoch. No niektoré majú za úlohu vám športovanie jednoducho spríjemniť, resp. problémom s nohami predchádzať. Tak napríklad gélové vložky do topánok tlmia nárazy, a tým šetria kĺby. Môžu plniť aj masážnu funkciu, pričom masáž aktivuje krátke svaly chodidiel a zlepšuje krvný obeh. Pri používaní magnetických vložiek na šport nebudete tak skoro pociťovať únavu a bolesť svalov, zlepšíte si celkovú kondíciu tela. Antibakteriálne vložky môžu obsahovať aktívny uhlík, alebo byť vyrobené z prírodného kokosového vlákna. Tie prvé vynikajúco sajú vlhkosť a zamedzujú šíreniu nežiadúcich baktérií. Kokosové vlákno zas umožňuje cirkuláciu vzduchu, nohy sa nepotia a nezapáchajú.

Rate this post

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.