V zdravom tele zdravý duch – detoxikácia tela

Toxíny do nášho tela sústavne prenikajú z vonkajšieho prostredia, najmä zo stravy, ovzdušia a pri používaní rôznych chemických látok v domácnosti vrátane kozmetiky a čistiacich prostriedkov. Ale vytvárajú sa aj priamo v ľudskom tele pri strese, strachu, smútku, poruchách metabolizmu a podobne. Očista prebieha viac menej prirodzene prostredníctvom lymfatickej sústavy, orgánov tráviacej a vylučovacej sústavy, pľúc a pokožky. Ak sa však jedov nahromadí príliš veľa, samoregulačný čistiaci systém zlyháva, respektíve nestíha a pri odstraňovaní škodlivín mu treba pomôcť. Veľmi účinnou je cielená detoxikácia organizmu, vyznačujúca sa obmedzením jedla a zvýšením príjmu tekutín.

Ako zistím, kedy je moje telo zanesené toxínmi?

Ak trpíte permanentnou únavou, ste vyčerpaní a úzkostliví, máte problémy s pokožkou a trávením, zápchu alebo hnačku, trápia Vás bolesti hlavy, svalov a iné zdravotné problémy bez zjavnej príčiny, je viac než isté, že sa škodlivé látky vo Vašom tele skutočne hromadia a organizmus si s ich vylučovaním nevie dostatočne poradiť sám. Dobrým príkladom zanesenia organizmu je „jarná únava“. Počas zimy jeme viac ťažšie stráviteľných jedál a čerstvej zeleniny i ovocia je na stole pomenej. Kým škodlivých látok sa nazbiera dosť, vitamínové zásoby sa rýchlo míňajú. Preto je vhodné aspoň počas zimných mesiacov ako doplnok stravy užívať vitamíny na imunitu. Svoje urobí aj fakt, že sa v zime zdržujeme prevažne v uzavretých a prekúrených priestoroch. Nedostatok pohybu na čerstvom vzduchu spolu so stravou prispejú okrem spomenutých ťažkostí aj k neželaným kilogramom navyše. Ako vidno, po zime je pre naše telo komplexná detoxikácia veľmi potrebná – nielenže porazí jarnú únavu, ale pomáha aj pri chudnutí a redukčnej diéte.

Keď sme už načrtli prínosy detoxu… Okrem vyššie spomenutého veľmi dobre vplýva na celkovú imunitu, psychické zdravie a tiež na krásu vlasov, nechtov a pokožky. Navyše výrazne spomaľuje proces starnutia.

Počas detoxikácie je dôležitý pohyb, vyhnúť sa treba náročným športom

Je viacero zásad, ktorými keď sa človek riadi, je detoxikácia úspešná a účinnejšia. Jednou z nich je aj pohyb. Detox je podporený tým, že aj pri ňom sa zrýchľuje metabolizmus. Ideálna je každodenná prechádzka na čerstvom vzduchu. Okysličovanie krvi a odvádzanie oxidu uhličitého zohráva pri očiste totiž tiež dôležitú úlohu. A preto sa nedajte odradiť ani zlým počasím a choďte von každý deň aspoň na pol hodiny. Teplo sa oblečte, na odkrytú pokožku naneste ochranný krém v bio kvalite, na oči nasaďte slnečné okuliare a môžete spokojne detoxikovať.

 

Vhodná strava a tekutiny

Pri detoxe je dobre konzumovať kyslé ovocie – od iných druhov ho rozoznáte podľa chuti, a ovocie s jedlou šupkou (hrušky, jablká), ktoré má vysoký podiel vlákniny. Zo zeleniny je najvhodnejšia tá z čeľade kapustovitých (kapusta, kel, karfiol, kaleráb, reďkovka, brokolica,…). Ďalej sa odporúča zelenina listová (ľadový šalát, špenát, rukola,…), ale v podstate vyhovuje každá, pretože jedna detoxikuje viac hrubé črevo, druhá pečeň a ďalšia čistí cievy…

Ráno môžete začať pohárom čistej prevarenej vody s citrónovou šťavou. Namiesto klasickej kávy si dajte šálku zeleného čaju. Voda nedokáže odstrániť všetky toxíny, preto sú čaje na detoxikáciu v pitnom režime veľmi dôležité. Okrem čistej vody, ktorá je základom, povolené sú tiež smoothies, rôzne ovocné a zeleninové šťavy. Ovocným smoothie dokážete nahradiť raňajky i desiatu. Na obed si doprajte šalát z viacerých druhov čerstvej zeleniny ochutený citrónovou, limetkovou alebo pomarančovou šťavou, bylinkami a niektorým z jedlých olejov s detoxikačným účinkom. Na olovrant a večeru si tiež pripravte šalát, ale už bez oleja, pričom ovocie a zeleninu môžete skombinovať. Pri kombinácii však opatrne, nie všetky druhy sa k sebe totiž z hľadiska trávenia hodia.

5/5 - (1 vote)

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.