Veselé letné prázdniny plné zážitkov

Na to, aby sa človek nielen rozvíjal, ale bol aj zdravý, potrebuje pohyb a prírodu. Čistý vzduch, voda, zeleň a slnko sú v živote detí i dospelých nenahraditeľné. Príroda poskytuje nielen pasívny, ale aj aktívny oddych a každého dobije energiou.

Letné prázdniny ponúkajú skvelé možnosti rodinného športovania v prírode, ktoré prospieva nielen telu, ale aj rodinným vzťahom. Podporuje dobrú náladu a veselú myseľ, zlepšuje fyzickú kondíciu – upravuje funkčný stav pohybového aparátu a dýchacieho systému. No aby ste si mohli letné prázdniny s deťmi užívať nerušene, na cestu sa pripravte v dostatočnom predstihu. Nenechávajte si nakupovanie či balenie batožiny na poslednú chvíľu a pokiaľ patríte medzi milovníkov cyklistiky, pred odchodom nezabudnite skontrolovať ani technický stav svojich bicyklov, aby športovanie s deťmi cez prázdniny bolo nielen krásne, ale aj bezpečné.

 

Športovanie v prírode

Pred odchodom na prázdniny na bicykloch skontrolujte svetlá, pneumatiky, pedále, brzdy, reťaz, zvonček, sedlo a riadidlá. Nezabudnite ani na doplnky na bicykel – na pumpu, zámok a základné náradie. Na bicykli počas letných prázdnin môžete s deťmi navštíviť rôzne kempingy, ktoré ponúkajú okrem krásnej prírody a neopakovateľnej atmosféry aj ubytovanie v chatkách či v karavanoch. Vo väčšine kempoch nájdete skvelé letné atrakcie – detské ihriská, kúpaliská, tenisové kurty a golfové areály, volejbalové a futbalové ihriská, požičovne člnov, lodiek a vodných bicyklov. V mnohých areáloch sa môžete venovať tiež surfovaniu, splavovaniu riek, rybolovu či jazdectvu. Počas hubárskej sezóny je v našich končinách samozrejmosťou aj dovolenkové hubárčenie.

Stanovanie v prírode 

Stan je skvelým útočiskom pre všetkých, ktorí chcú tráviť vo voľnej prírode, na slnku a čerstvom vzduchu cez prázdniny oveľa viac času, než len jeden deň. No stan pre deti aj dospelých vyberajte uvážene. Pre viacpočetnú rodinu voľte taký, ktorý je primerane veľký – pevný, stabilný a nepremokavý. V stane nie je potrebný luxusný nábytok, stačia pohodlné spacie vaky, skladací stolík a stoličky. No dbajte na to, aby v stane bola dostatočne hrubá, mäkká a dobre zaizolovaná podlaha. Pred odchodom je však nutné vedieť, že nie všade vo voľnej prírode je povolené stanovať. Územie Slovenska má päť stupňov ochrany prírody a krajiny, pričom stanovať sa môže len v oblastiach, ktoré spadajú do prvého a druhého stupňa. Zákaz stanovania a bivakovania je všade tam, kde platí tretí, štvrtý a piaty stupeň ochrany. A v týchto pásmach nie je povolené ani táborenie, ani skalolezecký či horolezecký výstup. Každý milovník prírody je samozrejme povinný na svojich potulkách po Slovensku zákony ochrany prírody a krajiny rešpektovať.

Rate this post

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.