Potrebujete vitamín? Top 6 vitamínov pre tehotné ženy

Vitamín sa v tomto období určite zíde každej z nás. Milé mamičky, iste sa každá z Vás už stretla s únavou, zhoršenou pleťou, biednymi vlasmi a zlou imunitou. Za všetkými týmito problémami sú vitamíny, resp nedostatok konkrétneho vitamínu v tele. Ako poraziť tieto príznaky a užívať si tehotenstvo alebo materstvo v zdraví a kráse Vám pomôže ten správny vitamín.

vitamín

1. Kyselina listová

Prvou z veľmi potrebných vitamínov je kyselina listová. Je dôležitá hlavne v období tehotenstva, pretože zabezpečuje správne delenie buniek, čo zaisťuje zdravý vývoj plodu v brušku. Zaraduje sa pod skupinu vitamínov B a je prospešná najmä v prípade, ak ju užívate pred tehotenstvom, to sa odporúča hlavne mamičkám, ktoré plánujú svoje tehotenstvo.

Pre tie mamičky, ktoré vynechali plánovanie a išli rovno na vec, postačí aj užívanie kyseliny listovej počas tehotenstva. Okrem správneho vývoja plodu zabezpečuje v tele matky aj správne fungovanie nervovej sústavy, kostnej drene a má dobrý vplyv aj na imunitu matky a dieťatka. V strave si ju môžeme dopĺňať prostredníctvom konzumácie kapusty, šalátu, špenátu, zemiakov, paradajok, mäsa, rýb a strukovín. Percento podielu kyseliny kapustovej, ktoré z týchto potravín je však nízke, pretože varením tieto potraviny strácajú aj vitamíny. Vhodnejšie je užívať kyselinu listovú pomocou piluliek.

Náš tip: Mamička potrebuje počas tehotenstva prijímať prenatálne vitamíny. Ich široký výber nájdete na DR. MAX , Lieky24 a Lekárentriveze.sk  za najvýhodnejšie ceny.femibion1

Viac Informácii

 

2.Omega-3 mastné kyseliny

Aj keď omega-3 mastné kyseliny viacerý nepovažujú za vitamíny, ale blahodarne účinky na telo majú, preto ich často krát zaradujeme medzi potrebné vitamíny. Starajú sa nám srdcovo-cievny systém, ktorého zdravie je potrebné, či už sme alebo nie sme tehotné. Ich konzumáciou si môžeme znížiť tlak (väčšina mamičiek má počas tehotenstva veľký problém s vysokým krvným tlakom) a upraviť, resp. zredukovať zlý LDL cholesterol. Užívanie omega-3 mastných kyselín nám zabezpečuje lepšie fungovanie nervového systému a má výrazný vplyv na pamäť a myslenie. Tak ako pri kyseline listovej, tak aj pri omega-3 mastných kyselinách je potrebné zdôrazniť, že konzumáciou potravín nezískate potrebnú dennú dávku a preto je nutné tieto potrebné vitamíny dostať do tela prostredníctvom piluliek. Malé množstvo omega-3 mastných kyselinách možno nájsť v rybách, orechoch, ľanových semienkach. 

140915-jam-omega-3-6-9-150-50cps

 

3. Vitamín C

vitamin-c-250-mg

Vitamín C je okrem skvelého antioxidantu, ktorý nám pomáha pri chrípke alebo prechladnutí a správnym prostriedkom zabezpečenia si svojej budúcnosti. Výskumy zistili, že užívaním vitamínu C znižujete riziko Alzeihmerovej choroby. Základom pre tehotné mamičky je však podpora imunitného systému, pretože užívanie liekov počas tehotenstva alebo dojčenia neláka žiadnu mamičku. Okrem vynikajúcich výsledkoch na Vašej imunite Vám ponúka jeho užívanie aj bezchybnú a pôvabnú pleť. Nachádza sa predovšetkým v tropických plodoch ako sú pomaranče, grepy, citróny, limetky, kiwi a v brokolici. Problémom však je užívanie vitamínu C počas tehotenstva. Mnohým mamičkám tropické plody robia šarapatu, či už v žalúdku, na pleti alebo na celom telo. Ak patríte medzi ne, tak nezúfajte. V súčasnosti existuje veľa možných náhrad, ktoré Vám doplnia potrebné vitamíny v tých správnych hodnotách.

 

4. Vitamín D

Možno tomu neuveríte, ale práve vitamín D je potrebným vitamínom pre našu náladu, ovplyvňuje našu energiu. Je to vitamín, ktorý najviac dostávame zo slnečného žiarenia. Čo však robiť, keď je

vitamín dzima a Vaša nálada je na bode mrazu. Nezúfajte, vitamín D si môžete doplniť aj prostredníctvom  konzumácie vaječných žĺtkov, pečene, rýb. Ak Vám tieto potraviny nechutia vyskúšajte výživové doplnky, tie Vám nielen zlepšia  náladu, ale budete sa cítiť lepšie, zdravšie, nebudete toľko unavené. Ak Vás ku konzumácií nepresvedčili tieto slová, tak posledné výskumu potvrdili, že dostatok vitamínu D pomáha ako prevencia pred osteoporózou a rakovine prsníka.

 

5. Železo

edenpharma-zelezo-plus-kyselina-listovaŽelezo patrí medzi veľmi potrebné vitamíny. Nedostatok železa v tehotenstve môže priniesť samé problémy, či už mamičke alebo dieťatku. Nedostatok železa sa v ľudskom tele prejavujú hlavne únavou, bolesťou hlavy, nechutenstvom, večne studenými nohami alebo rukami. Tento problém sa však môže odzrkadliť aj na Vašom výzore. Častým prejavom nedostatku tohto potrebného vitamínu, resp. látky je štiepenie vlasov, nechtov, zhoršený stav pleti a celková bledosť. Doplniť stratené množstvo železa môžete konzumáciou hovädzieho a bravčového mäsa, obilnín, orechov, špenátu, brokolice, strukovín. Ak Vám ani to nepomôže, tak sa nebojte a užívajte výživové doplnky alebo pite veľa červeného vína (ale to je v tehotenstve neprípustné!!!).

6. Vápnik

Vápnik-Horčík-ZinokVápnik patrí do skupiny veľmi potrebných vitamínov, resp. minerálnych látok v tele. Mamičkám v tehotenstve môže pomôcť so znížením krvného tlaku, udržuje zdravé kosti. Pre tehuľky je dôležité, že užívaním vápnika počas tehotenstva podporíte krvnú zrážanlivosť, nervové vzruchy a činnosť srdcového svalu. Vápnik má tiež blahodarne účinky na činnosť srdcového svalu, poruchy trávenie a ako prevencie proti rakovine hrubého čreva. Okrem iného má aj pozitívne účinky na zdravé a pevné zuby a to je počas tehotenstva to najdôležitejšie. Ak nemáte zdravý chrup, tak počas tehotenstva môžete o tieto zuby aj prísť, čo sa už viacerým mamičkám aj vo Vašom okolí isto stalo. Pri nedostatku tohto potrebného vitamínu, resp. minerálu sa pociťuje bolesť kĺbov, depresie, nespavosť, strácanie pamäti, vysoký tlak vznik ekzémov a rednutie kostí. Vynikajúcim zdrojom minimálneho množstva dennej dávky tejto minerálnej látky je hrášok, špenát, tekvica, sója, vajcia, mandle, orechy, strukoviny, brokolica, kapusta, ryby a syry. Vynikajúce sa vstrebáva s kyslými ovocnými šťavami a pomocou vitamínu D a kyseliny listovej do krvi. Výživové doplnky sú pri nadmernej strate tohto potrebného vitamínu, resp. minerálu tým najlepším riešením.

Vitamín= zdroj krásy a zdravia

Či už ste tehotné alebo nie, tak nezabúdajte na svoje telo a doprajte mu čo najviac. Vitamíny a minerálne ovplyvňujú fungovanie celého tela a jeho celkový vzhľad. Ak chcete byť krásne a ešte aj zdravé, tak mu doprajte vitamín C a D, ktoré ovplyvňujú Vašu celkovú náladu a vzhľad. Železo, vápnik a kyselina listová Vám prinesie hladký priebeh tehotenstva, zdravé bábätko a dobre fungujúce telo. Nepodceňujte príznaky, ktoré Vám vaše telo posiela.

5/5 - (42 votes)

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.