Všetko dôležité o termoprádle. Na čo sa zamerať pri jeho výbere?

Asi tak pred 30-timi rokmi bolo termoprádlo nosené pod šatami len vo veľmi studených krajinách, prípadne ho využívali najmä profesionálni nadšenci outdoorových športov. Odvtedy prešlo vývojom v materiáli, dizajne, spracovaní… A pri outdoorových aktivitách, ako sú šport alebo jednoducho len prechádzky na čerstvom vzduchu, sa presadilo i v našich teplotných pásmach. Tiež uvažujete nad kúpou termoprádla? Poradíme vám, ako sa rozhodnúť pre to správne.

Čo je termoprádlo?

Predstavuje časť oblečenia, ktorá sa nosí priamo na tele a je vyrobená z materiálov, zabezpečujúcich odvádzanie potu a udržiavanie naakumulovanej telesnej teploty. Výnimkou je dámske termoprádlo na vrchnú časť tela, pod ktorým ženy obvykle nosia športovú podprsenku. Termoprádlo je významnou súčasťou trojvrstvového cibuľového spôsobu obliekania.

Ako funguje?

Je celkom normálne, že na začiatku pobytu vonku v sychravejšom počasí pociťujete chlad. Najprv si telo skrz pohyb musí vytvoriť vlastné teplo a cca. po desiatich minútach sa začnete cítiť tak akurát. V bežnom oblečení by ste sa začali prehrievať. Termoprádlo udrží, a spolu s ostatnými vrstvami vhodného oblečenia reguluje telesnú teplotu, výborne odvádza pot a rýchlo schne. Suchá pokožka je zárukou toho, že vám nebude zima a neprechladnete.

Termoprádlo oceníte nielen v zime, ale aj počas celého roka. V horúčavách vás nebude obťažovať nepríjemná telesná vlhkosť a nehrozí prehriatie. Samozrejme, vonkajším teplotám treba okrem iného prispôsobiť počet oblečených vrstiev. V lete postačuje funkčná bielizeň.

Je rozdiel medzi termoprádlom a funkčnou bielizňou?

Často sa tieto dva výrazy používajú ako synonymum. V podstate je to v poriadku, pretože jedno i druhé plní rovnakú úlohu. Ak by sme však chceli ísť do detailov, pod termoprádlom sa rozumie skôr bielizeň určená na zimu a chladnejšie počasie. Pod funkčnou bielizňou zas termoprádlo určené na teplé jarné a letné dni.

Konkrétne vlastnosti termoprádla závisia od materiálu (pomeru materiálov, typu vlákien), spracovania (ako je textília tkaná, či je odev bez švov alebo s plochými švami, či má funkčné zóny,…), strihu a správnej veľkosti. Pred kúpou by ste si mali ujasniť, v ktorom ročnom období, pri akých vonkajších teplotách a na aký šport, resp. aktivitu chcete termoprádlo používať najčastejšie.

Materiál

Materiály možno rozdeliť do troch skupín: prírodné vlákna, umelé vlákna a zmiešané tkaniny.

Pod prírodnými materiálmi obyčajne rozumieme hodváb, bavlnu, bambus alebo vlnu alpaka a merino. Vlna okrem výborných vlhkosť-absorbujúcich a tepelnoizolačných vlastností veľmi dobre pohlcuje pachy. Termoprádlo z vlny je ideálne na dlhé turistické túry, na nosenie v zime a pri lyžovaní.

Syntetické vlákna, ako sú polyester, polypropylén a polyamid, sa vyznačujú vysokou odolnosťou voči slnečnému žiareniu. Spoľahlivo odvádzajú pot, oproti vlne schnú rýchlejšie a obzvlášť ľahko sa čistia. Pohodlné nosenie a nekrčivosť zabezpečuje tiež elastan, teda polyuretánové vlákno. Termoprádlo z uvedených materiálov je vhodné najmä na leto – pre beh alebo cyklistiku.

Zmiešanými textíliami sa snažia výrobcovia termoprádla kombinovať výhody rôznych druhov vlákien – prírodných aj umelých. Pri nákupe sa uistite, že nie je podiel bavlny v zmiešaných tkaninách príliš veľký. Ináč by termoprádlo zadržiavalo vlhkosť a fľaky od potu by schli len veľmi pomaly.

Možno máte citlivú pokožku alebo trpíte alergiami. Dôležitým kritériom pri voľbe materiálu je, ako ho znáša vaša pokožka. Overte si, či je textília testovaná na neškodné substancie, resp. má certifikáciu ÖKO-TEX®.

Spracovanie

Na termoprádle sa môžu nachádzať viaceré zóny z odlišných materiálov s inými fyzikálnymi vlastnosťami, tzv. body mapping.

Švy by v žiadnom prípade nemali tlačiť a omínať. V ponuke dostať aj bezšvové termoprádlo, kde tento problém odpadá. Umelé vlákno s viacerými kanálikmi lepšie odvádza pot a je vzdušnejšie, duté vlákno má zas výraznejšie termoizolačné vlastnosti. Takisto lepšie zahreje hustejšie tkaná textília s vyššou gramážou. Pri horolezectve, behu alebo cyklistike vám bude pravdepodobne viac vyhovovať termoprádlo s nižšou hmotnosťou. Pri zimných športoch – lyžovaní, snowboardingu, sánkovaní a korčuľovaní – je dôležitá dobrá izolácia. V tom prípade môžete zvoliť termoprádlo, ktoré je hrubšie.

Strih a veľkosť

Termoprádlo môže mať podobu trička s krátkym rukávom, trička s dlhým rukávom, alebo dlhých či trojštvrťových spodiek. Tiež je rozdiel medzi termoprádlom pre mužov a termoprádlom pre ženy. Logicky, pánske termoprádlo je strihovo viac prispôsobené mužskej postave a termoprádlo pre dámy zas lepšie kopíruje ženské krivky. Avšak pri kúpe termoprádla nestačí prihliadať len na pohlavie nositeľa. Dôležitá je aj jeho správna veľkosť.

V príliš úzkom termoprádle sa nebudete cítiť pohodlne, a príliš voľné termoprádlo zas nebude plniť svoju základnú funkciu. Ak je určené na šport, malo by vás dokonale obopínať. Pokiaľ sa v ňom cítite ako vo svojej druhej koži, vybrali ste si správne. Mierne voľnejšie modely si môžete dovoliť pri menej náročných voľnočasových aktivitách, ako sú napr. prechádzky v prírode alebo pobyt s deťmi na ihrisku.

Údržba

Možno patríte k ľuďom, ktorí sa mylne domnievajú, že údržba termoprádla je náročná. Toto by vás nemalo odradiť. Presné inštrukcie, ako sa oň starať, musí výrobca uviesť na štítku. Tieto pokyny odporúčame dodržiavať. Vo všeobecnosti však platí, že termoprádlo sa perie na šetrnom programe – pri nízkych teplotách okolo 40 °C, bez odstreďovania alebo len na nízkych otáčkach. Pred praním ho otočte naruby, prípadne vložte do ochranného vrecúška. Perte len s podobnými farbami, v pracom prostriedku určenom na konkrétny druh funkčnej bielizne, bez bielidiel a aviváže. Termoprádlo nesušte v sušičke, v blízkosti vyhrievacieho telesa (radiátora), ani na priamom slnku. Suší sa voľne zavesené alebo rozprestreté na klasickom sušiaku. Obvykle sa nežehlí.

Cena

Nie všetko, čo je drahé, je aj dobré, a nie všetko lacné je odpad. Pravdou však je, že skutočne kvalitná funkčná bielizeň niečo stojí. Oplatí sa kupovať od renomovaných výrobcov. Pred definitívnym rozhodnutím si urobte obraz o cene a pozrite si odporúčania na relevantných fórach.

Rate this post

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.