Vyberáte oblečenie pre bábätko? Na toto by ste mali myslieť

Výber oblečenia pre batoľatá a deti môže byť stresujúci, najmä pre tých, ktorí s takouto úlohou ešte nemajú skúsenosť. Zlým výberom oblečenia môže dôjsť napríklad k prehriatiu bábätka a k zvýšenému riziku SIDS u dojčiat. Nebezpečné oblečenie môže spôsobiť vyrážky alebo rôzne alergické reakcie, a tak ohroziť zdravie vášho dieťaťa.

Pozrite sa s nami na tipy, ktorými môžete týmto a podobným problémom predchádzať.

zdroj: www.tutuli-mutuli.sk/sk

Vlákna a tkaniny

Bavlna je jednou z najpopulárnejších textílií pre batoľatá a deti. Bavlna je kráľom, pokiaľ ide o oblečenie pre deti a bábätká. Poskytuje kombináciu pohodlia a odolnosti, ktorá sa hodí takmer každej postave. Niet divu, že je neuveriteľne univerzálna. Denim, manšestr, flanel, flís a froté sú len niektoré z mnohých dostupných bavlnených tkanín. A najlepšie zo všetkého je, že väčšina bavlnených odevov sa dá jednoducho oprať v práčke bez väčšej námahy, či obáv.

Polyester je tiež bežne používaný v detských odevoch. Toto syntetické vlákno je ľahké, odolné, rýchlo schne a odoláva krčeniu a škvrnám. Zmesy polyester / bavlna sú bežne používané mikinách a teplákoch a sú k dispozícii 100% polyesterové tričká a pyžamá. Polyester sa používa aj v detskom vrchnom ošatení, podšívkach, plavkách a športovom vybavení.

Detské bodynka zo 100% bavlny v roztomilých dizajnoch nájdete na www.tutuli-mutuli.sk

zdroj: www.tutuli-mutuli.sk/sk

Rôzne značky, rôzne veľkosti

Ako ste už možno zistili, veľkosti sa medzi niektorými značkami líšia. Dôvodom je skutočnosť, že niektoré odevné spoločnosti používajú na priradenie veľkosti oblečenia dobrovoľné špecifikácie rozmerov zverejnené organizáciou ASTM International.

 

Pri výbere správnej veľkosti pre vaše dieťa: Začnite s vekom, je to dobrý indikátor na určenie správnej veľkosti.  Ďalej, ak sú tieto indikátory prítomné, môžte sa riadiť výškou a hmotnosťou. Maloobchodníci s odevmi by mali mať tabuľky veľkostí značiek, ktoré predávajú, skontrolujte si ich webové stránky. Môžu pomôcť aj miestne detské obchody s odevmi; Zamestnanci budú pravdepodobne vedieť, či veľkosť oblečenia bude sedieť alebo by ste sa mali rozhodnúť pre inú.

zdroj: www.tutuli-mutuli.sk/sk

Bezpečnosť ako dizajn

Malé časti, ako gombíky a rôzne aplikácie, môžu predstavovať riziko zadusenia, ak sa uvoľnia, preto sa uistite, že všetky upevňovacie a ozdobné prvky bezpečne priliehajú k oblečeniu.

Vo svete existujú krajiny, v ktorých sa napríklad vyžaduje, aby oblečenie pre deti vo veku od 9 mesiacov do 14 rokov bolo priliehavé alebo ohňuvzdorné, aby sa zabránilo popáleniu. Stáva sa totiž, že rozkošné pyžamo z polyesterového vlákna spúšťa statickú elektrinu, keď sa dieťatko prehadzuje a otáča v posteli.

 

Chemikálie v odevoch

Bohužiaľ, šatník vašich detí môže obsahovať aj toxické chemikálie. Retardéry horenia sa používajú na pomoc v ohňuvzdornom oblečení a možno ich nájsť aj v detskom oblečení. Okrem toho sa rakovinotvorný plyn formaldehyd používa na udržanie hladkého povrchu tkaniny a na predchádzanie skracovania odevov.  Toxické perfluórované chemikálie (PFC) sa používajú na zabezpečenie nepremokavosti a odolnosti odevov.

Väčšina alergických kožných reakcií vzniká práve dôsledkom nosenia takto ošetrených odevov. Vážnejšie zdravotné riziká, ktoré môžu zahŕňať poškodenie vývoja detí, ako aj rakovinu, narušenie hormonálnej rovnováhy, reprodukčnú toxicitu a účinky na imunitný a neurologický systém, sú spojené s požitím (prostredníctvom kontaminovaných potravín alebo nápojov) alebo vdychovaním týchto chemikálií.

 

Ako však zdôrazňujú autori štúdie z roku 2019 v Environmentálnom výskume, nie je ešte dostatočné množstvo výskumu o účinkoch chemickej expozície prostredníctvom tkanín a pri kontakte s pokožkou. No už teraz výskum naznačuje, že deti sú toxickými látkami v životnom prostredí častejšie postihnuté ako dospelí, takže ak máte obavy, je rozumné vyhnúť sa týmto chemikáliám.

 

Odporúčame rodičom, aby si vyberali certifikované odevy z ekologickej bavlny. Vyhľadajte certifikáty ako GOTS (Global Organic Textile Standard), OEKO-TEX STANDARD 100 a Bluesign na odevoch; tieto štítky zabezpečujú, aby škodlivé chemikálie prítomné  neboli.

 

Dúfame, že naše tipy a rady vám pomôžu pri výbere ideálneho oblečenia pre vaše dieťatko.

Nech je obliekanie vášho drobčeka radosťou! Roztomilé detské bodynka nájdete na eshope www.tutuli-mutuli.sk

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *