Vytvorte útulný domov pre svoju rodinu. Tipy na dekorácie

S domovom sa nám spájajú najmä krásne chvíle prežité v spoločnosti najbližších. Domov tvorí okrem členov rodiny aj prostredie, v ktorom trávime spoločný čas. Ako a čím si ho zútulniť, aby sa všetci doň radi vracali a cítili sa ešte príjemnejšie? Nechajte sa inšpirovať nasledujúcimi tipmi.

Poriadok

Napriek peknému zariadeniu sa málokto cíti dobre v neporiadku. Pri deťoch sa poriadok veľmi udržať nedá, ale už vôbec to nejde, ak veci nemajú svoje miesto. Ak každá vec niekam patrí, upratuje sa ľahšie a rýchlejšie. Veľké predmety, ako napr. sezónny výstroj – lyže, lyžiarky, prilby či bicykle – sa nezvyknú zapotrošiť a obvykle sa uskladňujú v pivnici. Problémom sú skôr drobnosti typu cyklistické alebo  lyžiarske okuliare. V spevnenom púzdre, obalené do handričky z mikrovlákna a so šošovkami smerujúcimi nadol, môžu spolu s ostatnými drobnosťami prečkať do najbližšej cyklistickej či lyžiarskej sezóny v prútenom koši.

V závislosti od veľkosti a tvaru sa dajú prútené koše využívať na odkladanie rôznych drobností (okuliarov, kľúčov, novín,…), ale aj ako dekoratívna nádoba na ovocie a zeleninu, alebo ako úložný priestor pre textílie (vankúše, deky,…). Určite ich neskrývajte za nepriehľadnými dvierkami kuchynskej linky, skrine, ani komody. Doplnky z prútia oživia každý interiér a hodia sa do každého interiérového štýlu. Prútie, tak ako väčšina prírodných materiálov, nikdy nevychádza z módy. A do obydlia prináša teplo a pohodu.

Vôňa

Pre každý domov je charakteristická určitá vôňa. Síce sa v domácnosti prelínajú rôzne vône – od čerstvo pripravovaného jedla až po vyvešanú bielizeň – tá základná pretrváva bez ohľadu na spomínané okolnosti. Niekedy je výrazná viac, niekedy menej. My si ju často ani neuvedomuje, avšak oveľa citlivejšie ju vníma návšteva. V každom prípade, dá sa ovplyvniť používaním rôznych osviežovačov vzduchu, ale napr. aj pomocou mydlových dekorácií.

Veľmi dekoratívne sú kytice z mydla. Nevtieravo rozvoniavajú dlhé mesiace a navodzujú dojem čistoty. Čistá domácnosť vonia najkrajšie. A i keď máte doma určite čisto, tento pocit sa znásobí vďaka mydlovej vôni, sálajúcej z kytice. Krásne naaranžovanú mydlovú kyticu je škoda schovávať v kúpeľni či na WC. Rovnako dobre sa hodí do predsiene, obývačky, prípadne do iných interiérových priestorov.

Medzi mydlovými kyticami si môžete vybrať farebnosť, ktorá vám do príbytku pasuje najviac. A tiež zvoliť obľúbenú vôňu, povedzme s upokojujúcimi účinkami levandule. Príjemná vôňa dokáže zmeniť atmosféru a energiu celej domácnosti. Môže upokojiť, vzpružiť, osviežiť a dokonca aj liečiť.

Osvetlenie

Útulné prostredie domova možno vytvoriť tiež vhodným osvetlením. Cez deň je dobre zabezpečiť dostatočný prísun prirodzeného svetla. Po zotmení môžu byť najväčšou ozdobou vášho domova práve nápadité lampy, lustre a svetlo z nich. Alebo aj luxusný svietnik!

Čaro svetiel zo sviečok je veľmi osobité a dokonca sa mu pripisuje zázračná moc. Vo viacerých kultúrach je horiaca sviečka chápaná ako znamenie života. V ezoterike sa plameň sviečky používa na očistu od zlých vplyvov – vyčistí domácnosť i vnútorný svet, lieči dušu, upokojuje, harmonizuje energiu a privoláva zmeny. Pri sviečkach sa otvárajú naše srdcia. A preto by mal byť pekný svietnik so sviečkami súčasťou spoločnej večere častejšie, ako len na Vianoce či na sviatok sv. Valentína.

Praktický tip navyše: Ak máte živnosť, resp. ste podnikateľka a zariaďujete vo veľkom, pouvažujte nad nákupom bytových dekorácií a doplnkov priamo vo veľkosklade.

 

Rate this post

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.