28. týždeň tehotenstva – sledujte pohyby vo Vašom brušku i svoju váhu

Vitajte v 3. trimestri vášho tehotenstva! 28. týždeň tehotenstva aj všetky nasledujúce sa spájajú s nedostatkom spánku u budúcich mamičiek. Ak sa zobúdzate o polnoci, snažte sa robiť niečo upokojujúce. Nie, teraz nie je čas na domáce práce. Namiesto toho si prečítajte niekoľko kapitol z vašej obľúbenej knihy, dajte si kamilkový čaj alebo sa započúvajte do upokojujúcej hudby. Potom sa vráťte do postele a skúste znova zaspať.

28. týždeň tehotenstva

Moje dieťatko je počas 28. týždňa tehotenstva veľké ako…

Baklažán. Vaše dieťatko rýchlo priberá, váži už asi 1 kg a meria približne 37 cm.

Náš tip: Široký výber  dojčenských podprseniek, vysokú kvalitu a spoľahlivosť nájdete v eshope Astratex za najvýhodnejšie ceny. Skúsenosti zákazníkov sú vysoko pozitívneAstratex.sk recenzie Heureka.sk

Pozrieť viac spodnej bielizne

Ak som tehotná 28 týždňov, koľko mesiacov som vlastne tehotná?

28. týždeň tehotenstva pre vás znamená, že ste tehotná už presne 6 mesiacov. Tohto týždňa začínate 3. trimester a 7. mesiac. Prešlo to veľmi rýchlo, však?

Symptómy 28. týždňa tehotenstva

Váš 28-týždňový plod sa rýchlo zväčšuje a vaše telo sa pripravuje na jeho príchod na tento svet. Môžete pociťovať niektoré nové príznaky tehotenstva. Tu je zoznam syndrómov, ktoré môžete očakávať:

Problémy so spánkom

28. týždeň tehotenstva

Čím bližšie ste k vášmu pôrodu, tým ťažšie sa vám bude zaspávať. Niekedy za to môžu hormóny, inokedy nervy, no najčastejšie ide o kombináciu obidvoch. Skúste si pred spaním dať šálku čaju pre tehotné.

Problémy s dychom

Dieťatko čoraz viac a viac využíva vaše pľúca a bránicu. Vy preto môžete mať problémy chytiť dych. Nepreťažujte sa a robte si pravidelné prestávky.

Drobné bolesti

28. týždeň tehotenstva môže vyť skutočne nepríjemný kvôli kolísaniu hladiny hormónov, ktoré si na vašom tele vyberú svoju daň. Tento fakt platí obzvlášť pre mamičky čakajúce dvojčatá. Cvičte preto jógu, plávajte, prechádzajte sa a doprajte si masáž. Zvážte kúpu tehotenského pásu. Vieme, že nevyzerá veľmi sexy, no dokáže zmierniť tlak, ktorý vám spôsobuje bolesť.

Braxton-Hicksove kontrakcie

Tieto cvičné kontrakcie môžu postupne zosilňovať a byť čoraz častejšie. Dajte si na ne pozor a uistite sa, že ide iba o občasnú záležitosť. Ak sú kontrakcie pravidelné a veľmi časté, môže sa jednať o predčasný pôrod. V takomto prípade určite IHNEĎ kontaktujte svojho lekára.

Výtok z prsníkov

Vaše prsníky sa pripravujú na dojčenie tvorením žltkastej tekutiny, ktorá sa nazýva kolostrum. Časť kolostra sa môže dostať von skôr ako dieťa.

Jedálenská stolička Campione

Bruško počas 28. týždňa tehotenstva

Váš lekár vám pravdepodobne zmeria počas prehliadky bruško. Vzdialenosť od panvovej kosti po vrch maternice by mala byť asi 26 až 30cm. Vedzte, že týmto meraním sa lekár iba uisťuje o správnom vývine dieťatka. Doktor taktiež zistí, či je dieťatko v správnej pozícii. Ak čakáte dvojičky, toto meranie vás nečaká, lebo nie je možné určiť, aká je primeraná vzdialenosť.

Náš tip na schudnutie a vrátenie do formy po pôrode: Therma Cuts

Therma cuts - pre boj s nadváhou
thermacuts

  • spáli tuk vo vašich bunkách a uzatvorí ich
  • bráni tak opätovnému ukladaniu tuku
  • klinicky overené chudnutie  10kg za mesiac
  • recenzie zákazníkov

Väčšina lekárov odporúča začať v 28. týždni tehotenstva s počítaním kopov. Mali by ste dávať pozor, ako často sa dieťatko pohybuje a či sa pohyby opakujú každý deň. Je dobré vybrať si určitú časť dňa a zapnúť stopky. Zistite, ako dlho trvá dieťatku, kým ucítite 10 pohybov – malo by to byť za menej ako 2 hodiny. Na ďalší deň urobte v približne rovnakom čase to isté. Zapisujte si časy a mali by ste nájsť priemernú hodnotu. Takto sa uistíte, že vo vašom brušku ide všetko tak, ako má. Ak by boli časy veľmi rozdielne, povedzte to vášmu lekárovi.

 Prezrite si ponuku detských autosedačiek, aby ste sa tým  nemuseli zaoberať na poslednú chvíľu

Chcem pozrieť autosedačky

Video z ultrazvuku počas 28. týždňa tehotenstva

Vo vnútri vášho bruška vaše dieťatko postupne naberá tuk a jeho vráskavá pokožka sa zjemňuje. Dieťatko si už dokonca cvičí dýchanie. Pľúca 28-týždňového plodu sú tak vyvinuté, že ak by sa dieťatko narodilo už teraz, je veľká pravdepodobnosť, že by prežilo.

Dieťatko sa nielen zväčšuje, ale stáva sa aj inteligentnejším. Ostáva už len niekoľko týždňov pred tým, ako ho uvidíte naživo.

28. týždeň tehotenstva je obdobie, kedy budete navštevovať vášho lekára 2x za mesiac, čiže raz za 2 týždne. Ak je vaše tehotenstvo bez komplikácií, nebudete mať počas 28. týždňa ultrazvuk i keď by ste pravdepodobne chceli vidieť, ako to tam vyzerá. Lekár však zvyčajne nemá dôvod robiť toto vyšetrenie, ak nemá podozrenie na nejaké tehotenské komplikácie. Buďte preto trpezlivá! Vaše dieťatko bude o chvíľu pri vás a vy sa na neho budete môcť dívať toľko, koľko budete chcieť.

Určite nezabudnite:

  1. Objednať sa na ďalšiu prenatálnu lekársku prehliadku
  2. Počítať kopy vášho dieťatka
  3. Dostatočne oddychovať
  4. Pozrieť si aj 29. týždeň tehotenstva

Pripravte sa na príchod bábätka, dojčenské podprsenky, tehotenské oblečenie a doplnky do domácnosti  Vám radíme nakúpiť v spoľahlivých e-shopoch

Astratex logo
Amiatex.sk
dr max logo
5/5 - (25 votes)

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.