Ako zariadiť malú detskú izbu

Prešiel čas a vaše dieťa dorástlo do veku, keď mu treba zariadiť vlastný súkromný priestor podľa toho, čo práve potrebuje. Aj do malého priestoru sa dá zmestiť všetko potrebné. Vo výsledku toho totiž nie je veľa. Všeobecne najdôležitejšie je miesto na spanie, miesto na prácu (domáce úlohy a pod.) a dostatok úložných priestorov. V tomto článku vám poradíme, ako na to.

 

Farby

Možno sa stretávate s problémom, aké zvoliť do izby farby. To že pre chlapca sa hodí jedine modrá a pre dievča jedine ružová, je už dávno prežitkom. Nebojte sa preto experimentovať. Najdôležitejším pravidlom, ktorého sa držať je to, že tmavé farby priestor opticky zmenšujú, svetlé ho naopak zväčšujú. Voľte teda svetlejšie odtiene. Brániť sa tiež nemusíte výrazným farbám. Na škodu nebude, ak sa poradíte s malým obyvateľom budúcej izbičky, aké farby by preferoval, alebo ktoré sú jeho obľúbené. Nábytok voľte ideálne v neutrálnych farbách. Nebudete tak riskovať, že sa nebude hodiť k zvyšku izbičky alebo k doplnkom.

 

Osvetlenie

Druhou vecou, ktorú by ste mali dozaista vyriešiť, je dostatočné a správne osvetlenie izby. Aj keď je izba malá, jedno stropné svetlo rozhodne nebude dostačujúce. Dieťa by si totiž na väčšinu aktivít tienilo, čo je absolútne nežiaduce. Luster alebo stropná lampa by teda mali byť vybavené aspoň dvoma žiarovkami. Ďalej rozhodne umiestnite lampičku na pracovný stôl, poprípade aj k posteli na čítanie. Tiež myslite na to, že dostatočne osvetlený priestor pôsobí opticky väčší ako ten tmavý. Na svetlách teda nešetrite.

 

Vybavenie detskej izby

A teraz už k tomu najdôležitejšiemu – samotnému vybaveniu detskej izby. Čo bude vaše dieťa potrebovať a ako si poradiť s výberom?

 

Posteľ

Detská posteľ je kusom nábytku, ktorý pravdepodobne zaberie v izbe najviac miesta. Existujú však spôsoby, ako tento problém, ak máte naozaj malé množstvo priestoru, vyriešiť. Posteľ môže byť súčasťou iného nábytku, čím ušetríte veľa miesta. Je možné zakúpiť napríklad takú posteľ, ktorej súčasťou je veľké množstvo úložného priestoru. Alebo môžete zaobstarať vyvýšenú posteľ, pod ktorou je možné umiestniť hrací kútik alebo rovno napríklad pracovný stôl. V takom prípade však musíte dbať na to, aby bola plocha dostatočne presvetlená.

Dôležitou súčasťou postele je samozrejme aj vhodný matrac. Veľa rodičov rieši problém, ako vybrať matrac pre dieťa. Táto voľba je totiž veľmi dôležitá z hľadiska správneho vývoja detskej chrbtice. Pri výbere je dôležité, aby matrac rešpektoval vek a váhu dieťaťa, anatomický tvar jeho chrbtice, odvádzal vlhkosť a dobre sa udržiaval. Všeobecne sa odporúčajú detské matrace skôr tvrdšie (tvrdosť aspoň 4. až 5). S dobrou údržbou súvisí aj kúpa chrániča matraca. Nie je nijako prekvapivé, že matrac sa pomerne zle čistí kvôli ich veľkosti. Pomocou nepriepustného chrániča matraca spomalíte opotrebenie, a navyše zamedzíte znečisteniu, čo u detských postelí rozhodne nie je na škodu.

 

Pracovná plocha

Dieťa samozrejme tiež potrebuje pracovný priestor, kde si bude robiť domáce úlohy, alebo sa venovať iným činnostiam. Písací stôl umiestnite ideálne k stene, na dobre osvetlené miesto. Ak nemáte dostatok priestoru, je možné ho umiestniť aj pod vyvýšenú posteľ, ako je už spomenuté vyššie.

 

Úložné priestory

Ďalším kľúčovým prvkom je dostatok úložných priestorov. Vždy je lepšie ak má dieťa všetky svoje veci pohromade vo svojej izbičke, a nie v skriniach rôzne po byte. Samozrejmosťou je šatníková skriňa a komoda. Ďalej ale tiež nešetrite s policami, skrinkami a háčikmi. Týmito nástennými prvkami totiž máte možnosť ušetriť plochu na zemi, ktorú dieťa dozaista využije nejakým iným spôsobom.

Rate this post

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.