39. týždeň tehotenstva – bolesti aj pohyby v brušku silnejú. Ako sa pripraviť na pôrod?

Jupí! Dieťatko je už konečne naplno vyvinuté. Určite by ste ho už veľmi radi videli a držali na rukách. Nie som si istá, ale všetka tá netrpezlivosť a nepohodlie, ktoré mamičky v tomto týždni prežívajú, vás majú pripraviť na pôrod. Pamätáte si na tie časy, kedy ste sa báli pôrodu? Teraz je tu 39. týždeň tehotenstva a vy by ste pravdepodobne dali všetko za to, aby ste už neboli tehotná.39. týždeň tehotenstva

Moje dieťatko je počas 39. týždňa tehotenstva veľké ako…

Tekvica. Priemerný plod v tomto období meria 50,8 cm a váži približne  3,3 kg. Dieťatko naďalej rastie napriek tomu, že už vo vašom brušku nemá veľa priestoru.

Aniball balónik pre tehotné

aniball

 

 • znižuje riziko natrhnutia hrádze pri pôrode
 • pripraví Vás fyzicky i psychicky na pôrod
 • posilňuje svaly panvového dna po pôrode
 • vyskúšate si polohu na pôrod

 

 

 

Viac Informácii o produkte

Ak som tehotná 39 týždňov, koľko mesiacov som vlastne tehotná?

39. týždeň tehotenstva znamená, že ste tehotná už 8 mesiacov a 3 týždne. Na budúci týždeň definitívne ukončíte váš 9. mesiac.

Náš tip na schudnutie a vrátenie do formy po pôrode: Therma Cuts

Therma cuts - pre boj s nadváhou
thermacuts

 • spáli tuk vo vašich bunkách a uzatvorí ich
 • bráni tak opätovnému ukladaniu tuku
 • klinicky overené chudnutie  10kg za mesiac
 • recenzie zákazníkov

Symptómy 39. týždňa tehotenstva

Príznaky 39. týždňa tehotenstva, ktoré nie sú príznaky pôrodu, sú podobne tým, ktoré ste cítili v posledných týždňoch. Väčšina týchto symptómov však značí, že pôrod nie je ďaleko. Patria sem tieto príznaky:

Braxton-Hicksove kontrakcie

39. týždeň tehotenstva sa spája s pravidelnými kontrakciami a sťahmi nech robíte čokoľvek. Tieto cvičné kontrakcie zvyčajne začínajú v prednej časti vášho tela a pri zmene polohy sa vytratia. Reálne kontrakcie sa pravidelne a často opakujú. Budete ich cítiť v oblasti vašej maternice.

Náš tip: Široký výber  tehotenských podprseniek, vysokú kvalitu a spoľahlivosť nájdete v eshopoch: Astratex a Amiatex za najvýhodnejšie ceny.Astratex.sk recenzie Heureka.sk

Viac Informácii

Tlak na panvu

Kým nastane pôrod, dieťatko sa nachádza v oblasti panvy, čím vám spôsobuje pocit nepohodlia.

Bolesti rozkroku

Kvôli tomu, že dieťatko je tak nízko, jeho pohyby môžu podráždiť niektoré citlivé nervy, a to spôsobuje bolesť.

Potreba upratovať

Tento príznak nesúvisí s vaším telom, no mnoho mamičiek má tesne pred pôrodom veľkú potrebu upratovať. Neprežeňte to! Nechcete sa pred pôrodom veľmi vyčerpať.

Náš tip na produkt :

AVENT Manuálna odsávačka mlieka Natural

Prednosti produktu:

 • vhodná na doma i na cesty
 • napodobňuje sací rytmus bábätka
 • flexibilná prenosná

 

 

 

 

Viac Informácii

Výtok hustého hlienu

V tomto období môžete na svojej bielizni nájsť červenkastý hlien. Mnohí ľudia hovoria, že je to znak toho, že bude hneď robiť. Nie je to však vedecky dokázané.

Ak ste jednou z mála mamičiek, ktoré čakajú dvojčatá a dotiahli to až do 39. týždňa tehotenstva, tak to vám blahoželám! Dokázali ste to napriek veľkej šanci na skorší pôrod. Pravdepodobne cítite množstvo z hore spomenutých príznakov. Možno by ste už najradšej priviedli dvojčatá na tento svet. Nebojte sa, váš čas sa blíži!

Príznaky tehotenstva počas 39. týždňa tehotenstva

Existujú aj príznaky, ktorými sa vám vaše telo snaží povedať, že pôrod nastane čoskoro. Je preto dôležité poznať, o čo sa vlastne jedná. Nemusíte sa báť, že ich nerozpoznáte o bežných príznakov tehotenstva. Väčšinou sú tak silné a odlišné, že je nemožné ich ignorovať. Zavolajte vášmu lekárovi, ak cítite:

Prasknutie plodovej vody

Nemusí to byť ako v amerických filmoch. Môže to byť len pár kvapiek namiesto prúdu vody. Ak počas 39. týždňa tehotenstva cítite vodnatý výtok, pravdepodobne vám praskol plodový vak a o niekoľko hodín budete rodiť.

Štvordielna súprava – obliečky + mantinel + baldachýn

Štvordielna suprava - obliečky + mantinel + baldachýn

 

Viac informácii

Pravidelné kontrakcie a možné bolesti

Ak cítite pravidelné sťahy bruška, začnite počítať kontrakcie. Ak sa intervaly medzi jednotlivými kontrakciami zmenšujú, ste v počiatočnej fáze pôrodu. Dĺžka tejto fázy sa však u každej mamičky líši. Informujte o tom vášho lekára a držte sa jeho rád. Do nemocnice nechcete doraziť ani príliš skoro, ani neskoro.

Vyvolanie pôrodu v 39. týždni tehotenstva

Teraz, keď je už dieťatko úplne vyvinuté, možno rozmýšľate nad vyvolaním pôrodu doma. Za nebezpečné metódy sú označované rôzne bylinky či napríklad ricínový olej. Nemusí vám pomôcť ani pikantné jedlo. Existujú ale spôsoby, ktoré sú väčšinou bezpečné a fungujú:

Chôdza

Hor sa von! Nie je to síce vedecky overená metóda na vyvolanie pôrodu, niektorí odborníci ale tvrdia, že gravitácia môže dieťatku pomôcť dostať sa ku krčku maternice a následný tlak spôsobí jeho rozťahovanie.

Akupunktúra

Ani táto metóda nie je vedecky potvrdená, ale existujú dôkazy, podľa ktorých akupunktúra reguluje tok krvi, ktorý stimuluje roztváranie krčka maternice. Mnoho ľudí taktiež odporúča pohlavný styk.

Monitor dychu Angelcare

Niektorým mamičkám v 39. týždni tehotenstva lekár odporúča vyvolanie pôrodu najmä vtedy, ak trpíte preeklampsiou, tehotenskou cukrovkou, problémami so srdcom či infekciou maternice. Vyvolanie pôrodu sa taktiež odporúča mamičkám, ktoré čakajú dvojčatá alebo ak vám praskla plodová voda, no pôrod sa nezačal.

Ultrazvuk a pohyby v brušku počas 39. týždňa tehotenstva

39. týždeň tehotenstva

Dieťatko vo vašom brušku už dokáže ohýbať svoje končatiny. Mozog bábätka sa stále rapídne vyvíja a jeho nechty už prerástli končeky prstov. 39. týždeň tehotenstva sa spája s ultrazvukom, pomocou ktorého lekár zistí, či je s bábätkom všetko v poriadku. Podľa ultrazvuku sa rozhodne, či vyvolať pôrod predčasne.

Nemusíte už robiť nič okrem pravidelných návštev lekára a čakania na dieťatko. Nezabúdajte pritom na oddych!

Určite nezabudnite:

 1. Objednajte sa na vašu ďalšiu prenatálnu prehliadku
 2. Zistite si, čo presne sa deje pri pôrode
 3. Nakúpiť veci a oblečenie pre bábätko
 4. Prečítať si nasledujúci 40. týždeň tehotenstva

Pripravte sa na príchod bábätka, dojčenské podprsenky, tehotenské oblečenie a doplnky do domácnosti  Vám radíme nakúpiť v spoľahlivých e-shopoch

Astratex logo
Amiatex.sk
dr max logo

 

Rate this post

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.