Esenciálne oleje v tehotenstve. Sú bezpečné?

Každá budúca mamička sa snaží robiť všetko pre to, aby sa dieťa zdravo vyvíjalo. To zahŕňa napríklad zdravú stravu, dostatok tekutín, psychickú pohodu mamičky, žiadne lieky a pod. Mnohé ženy, ktoré pred tehotenstvom milovali arómaterapiu sa tiež zaujímajú, či v používaní esenciálnych olejov môžu pokračovať aj v tehotenstve. Ako je to?

esencialne-oleje

Esenciálne oleje a prvý trimester

V prvom trimestri je bábätko naozaj citlivé a žena by mala byť veľmi opatrná. Z tohto dôvodu sa esenciálne oleje neodporúčajú. Nech si totiž zvolíte akýkoľvek spôsob ich používania, majú schopnosť dostať sa placentou až k plodu. Radšej sa im teda vyhnite. Po prvom trimestri sa však k arómaterapii môžete vrátiť.

Zásady bezpečného používania éterických olejov v tehotenstve

Aj po prvom trimestri je treba používať éterické oleje zodpovedne. Odporúča sa dodržiavať najmä tieto zásady:

  1. Používajte polovičné alebo tretinové dávky esenciálneho oleja oproti bežnému dávkovaniu.
  2. Nikdy ich neaplikujte nezriedené! Rieďte vodou alebo nosným olejom.
  3. Ak používate difuzér, tak max. na 15 minút.
  4. Arómalampu s esenciálnym olejom používajte max. hodinu.
  5. Esenciálne oleje nepoužívajte denne. V tehotenstve po nich siahajte iba vtedy, ak ich skutočne potrebujete, napr. na zmiernenie nevoľnosti.

Ktoré áno a ktoré nie?

Takisto platí, že si nemôžete vybrať akýkoľvek olej. Existujú totiž esenciálne oleje, ktoré sú v tehotenstve vyslovene nevhodné, a to napríklad tzv. zahrievajúce oleje ako škorica a klinček, či silné oleje ako šalvia muškátová, šalvia lekárska, fenikel, mäta prieporná, rozmarín, yzop, cédrové drevo a pod. Naopak, povolené sú tieto oleje:

  • Na upokojenie, pokojný spánok a zmiernenie stresu – levanduľa
  • Pri nevoľnostiach – grapefruit a kardamon
  • Pri slabosti a úzkosti – pomaranč, geránium, ylang-ylang

Neuškodí ani harmanček, vanilka, mandarínka, či neroli. V každom prípade však platí, že používanie esenciálnych olejov v tehotenstve by ste mali konzultovať so svojim ošetrujúcim lekárom.

 

Rate this post

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.