Esenciálne oleje v tehotenstve. Sú bezpečné?
Každá budúca mamička sa snaží robiť všetko pre to, aby sa dieťa zdravo vyvíjalo. To zahŕňa napríklad zdravú stravu, dostatok tekutín, psychickú pohodu mamičky, žiadne lieky a pod. Mnohé ženy, ktoré pred tehotenstvom milovali arómaterapiu sa tiež zaujímajú, či v používaní esenciálnych olejov môžu pokračovať aj v tehotenstve. Ako je to?
Esenciálne oleje a prvý trimester
V prvom trimestri je bábätko naozaj citlivé a žena by mala byť veľmi opatrná. Z tohto dôvodu sa esenciálne oleje neodporúčajú. Nech si totiž zvolíte akýkoľvek spôsob ich používania, majú schopnosť dostať sa placentou až k plodu. Radšej sa im teda vyhnite. Po prvom trimestri sa však k arómaterapii môžete vrátiť.
Zásady bezpečného používania éterických olejov v tehotenstve
Aj po prvom trimestri je treba používať éterické oleje zodpovedne. Odporúča sa dodržiavať najmä tieto zásady:
- Používajte polovičné alebo tretinové dávky esenciálneho oleja oproti bežnému dávkovaniu.
- Nikdy ich neaplikujte nezriedené! Rieďte vodou alebo nosným olejom.
- Ak používate difuzér, tak max. na 15 minút.
- Arómalampu s esenciálnym olejom používajte max. hodinu.
- Esenciálne oleje nepoužívajte denne. V tehotenstve po nich siahajte iba vtedy, ak ich skutočne potrebujete, napr. na zmiernenie nevoľnosti.
Ktoré áno a ktoré nie?
Takisto platí, že si nemôžete vybrať akýkoľvek olej. Existujú totiž esenciálne oleje, ktoré sú v tehotenstve vyslovene nevhodné, a to napríklad tzv. zahrievajúce oleje ako škorica a klinček, či silné oleje ako šalvia muškátová, šalvia lekárska, fenikel, mäta prieporná, rozmarín, yzop, cédrové drevo a pod. Naopak, povolené sú tieto oleje:
- Na upokojenie, pokojný spánok a zmiernenie stresu – levanduľa
- Pri nevoľnostiach – grapefruit a kardamon
- Pri slabosti a úzkosti – pomaranč, geránium, ylang-ylang
Neuškodí ani harmanček, vanilka, mandarínka, či neroli. V každom prípade však platí, že používanie esenciálnych olejov v tehotenstve by ste mali konzultovať so svojim ošetrujúcim lekárom.