Kreatívne tvorenie zabaví doma deti aj rodičov

Kto sa hrá, nehnevá. Toto príslovie určite všetci poznáme. A kto tvorí, ten sa hrá a ešte sa pri tom skvele baví. Vlastná tvorba niečoho pekného u detí vzbudzuje skutočné nadšenie. Rodičia tak navyše ešte príjemne podporia rozvoj dieťaťa. Dieťa sa nebude nudiť, pretože kreatívne tvorenie ponúka množstvo rôznorodých činností. Môže vyrábať samo alebo s pomocou rodiča, a prežiť nezabudnuteľné spoločné chvíle. Nebude problémom to, že dieťa musí byť doma. Tvorenie posilňuje fantáziu, predstavivosť aj zručnosť. Dieťa môže spoznávať nové veci a učiť sa nenásilnou formou. Výtvor je potom možné využiť pri hrách alebo ako doplnok do detskej izby či darček pre milú osobu. Ako teda na to? Tu je pár tipov.

Farby na maľovanie nielen na papier

Osvedčenou klasikou, ako zabaviť deti doma, sú najrôznejšie omaľovánky. Tie samozrejme môžete zakúpiť, ale deti určite ocenia výber obrázkov podľa svojho aktuálneho záujmu. Veľa žiadaných predlôh je možné zadarmo stiahnuť z internetu a vytlačiť. Stačí len kvalitná tlačiareň s kompatibilnou náplňou do tlačiarne. Dieťa potom môže zvoliť, či bude maľovať klasickými pastelkami, fixkami, voskovkami, vodovkami alebo inými menej známymi technikami. Maľovať však môžete aj inak ako na papier a nemusíte si robiť obavy, že spotrebujete celú náplň do tlačiarne. Populárne je maľovanie farbami na tvár, zdobenie pohárov alebo tvorenie obrázkov fixkami na sklo, výzdoba tričiek farbou na textil alebo maľovanie putovných kamienkov, ktoré bez problémov zvládne každé dieťa.

Nikdy nekončiaca zábava s plastelínou

Prevažná väčšina detí miluje tvorenie s plastelínou. Deti tu uplatnia nielen fantáziu, ale môžu sa aj učiť. Budú potrebovať pokoj a priestor, musia sa sústrediť a uplatňovať predstavivosť. Rozvíja sa jemná motorika, trénujú sa svaly prstov, čo dieťa neskôr zúročí nielen pri školských činnostiach. Koordinuje sa činnosť ruky, prstov a očí, zapájajú sa svaly celej ruky. Dieťa pracuje s priestorom aj s celou farebnou paletou. Ide o činnosť uvoľňujúcu a odbúravajúcu stres. Pre prácu s plastelínou je vhodné zaobstarať aj podložku, téglik, vykrajovačky, valčeky a podobne. Veľmi obľúbená je práca s predlohami, kedy dieťa z plastelíny tvorí obrázky a dopĺňa ich ďalšími prvkami, ako napríklad korálkami.

Korále a korálky nielen pre malé parádnice

Myslíte, že korále a korálky sú len pre dievčatá? Kreatívne tvorenie s korálkami však môžu plne užívať aj chlapci. Korálky sa len nenavliekajú, ale je možné z nich tvoriť rôzne predmety, náramky priateľstva alebo náročné obrázky. Okrem klasických korálok získali veľkú obľubu korálky zažehľovacie. Výrobky z nich môžete využiť aj prakticky – podložky, prívesky na kľúče a podobne. Sú dostupné v rôznych veľkostiach a môžete k nim zaobstarať aj šablóny.

Nezabúdajte na papier a prírodné materiály

Osvedčenou klasikou sú výrobky z papiera. Môžete len skladať alebo aj strihať a lepiť, vytvárať modely či obrázky, alebo napríklad vyrobiť prianie k narodeninám pre kamaráta, záleží na zručnosti. Určite nezabúdajte na využitie materiálov z prírody, ktoré ste nazbierali na vychádzkach, napríklad listy, bobule, trávy, šišky, orechy a podobne. Vzniknú tak najrôznejšie postavičky a dekorácie, ktorými je možné ozdobiť celý byt či dom. Bude stačiť kvalitné lepidlo, nožnice farebné papiere a hárky, farbičky a pastelky. Ak budete potrebovať inšpiráciu, môžete si zaobstarať aj rôzne pracovné predlohy. Námetov na zábavu s deťmi doma je neskutočne veľa a fantázia tu skutočne nemá hranice.

Rate this post

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.