Prvky, ktoré by rozhodne nemali v detskej izbe chýbať

Aby sa deťom v ich kráľovstve páčilo už od malička a aby sa nebáli pozvať do nich aj svojich kamarátov zo škôlky a školy, je veľmi dôležité, aby mali izbu zariadenú presne podľa svojich predstáv. Pravdou je, že ich predstavy o dokonalej izbe sa často rozchádzajú a zo dňa na deň sa menia, ale našťastie existujú prvky, ktoré napriek tomu v žiadnej detskej izbe nesmú chýbať. Bez nich by ste sa k útulnému zázemiu pre svojich najmenších nikdy nedopracovali. Čo konkrétne máme na mysli?

Dominantou detskej izby je kvalitná posteľ

Vo chvíli, keď sa z dieťaťa aspoň trochu stane samostatný člen rodiny, na scénu prichádza spanie vo vlastnej posteli. Aby ste sa k tomu skutočne dopracovali, posteľ musí byť naozaj kvalitná. Keď sa uspokojíte s nekvalitnou dominantou ich kráľovstva, bude to úplná pohroma, a to predovšetkým pre ich zdravie. Je potrebné uvedomiť si, že deti sú stále vo vývine a ich telo a jeho správne držanie treba podporiť. Kvalitná posteľ je jednou z najdôležitejších vecí, najmä keď sa jej súčasťou stane kvalitný matrac.

 

V súčasnej dobe sú skvelou alternatívou postieľok takzvané rastúce modely. Ide o detské postele v zaujímavých úpravách, ktoré s dieťaťom zostanú dlhšie, ako by ste čakali.

Pracovný kútik pre menšie a väčšie deti

Okrem kvalitnej postele je kľúčom k útulnej detskej izbe aj praktický pracovný kútik. Kým na začiatku bude slúžiť skôr pre zábavu, veľmi skoro, konkrétne s nástupom detí do školy, sa premení na skutočný pracovný kútik, v ktorom sa budú písať úlohy alebo si v ňom budú deti kresliť s kamarátmi, ktorých k sebe nečakane pozvali po ceste zo školy.

 

V každom prípade je dôležité, aby sa v detskom kútiku nachádzal kvalitný stôl a stoličky, ktoré budú pre detskú chrbticu skutočnou oporou. Aby ste rok čo rok neutrácali za nový nábytok, aj tu môžete využiť možnosť rastúceho nábytku. Nebojte sa na zútulnenie detskej izby využiť prázdne steny a polepiť ich napríklad detskými tapetami. Detské tapety môžu mať množstvo podôb, deti však najviac ocenia, keď sa na ne bude pozerať ich obľúbený detský hrdina. Nakoniec, práve z neho bude pre vaše dieťa tá najlepšia spoločnosť, nemyslíte?

Bez úložných priestorov to nepôjde

Aj keď deti k svojmu životu v izbe nepotrebujú veľa, najviac úložných priestorov, sa paradoxne, nachádza práve v detskej izbe. Deti majú k dispozícii obrovské množstvo hračiek, čo znamená jediné – tie hračky treba niekam schovať. Aj preto do detských izieb neustále pridávame police, skrinky a tiež moderné boxy, ktoré je možné strčiť pod posteľ. Možností a podôb jednotlivých úložných priestorov je naozaj veľa.

V poslednej dobe sa hitom stali textilné vrecia, do ktorých uložíte veľmi veľké množstvo hračiek. Nezaberajú toľko miesta, sú pomerne skladné, takže keď ich nebudete používať, jednoducho ich schováte napríklad do komory alebo pod detskú postieľku.

Investujte do osvetlenia

Posteľ? Máte. Úložné priestory? Zabezpečené. Pracovný kút? Hotovo! A čo ďalej? Nezabúdajte na kvalitné osvetlenie. Investovali ste do kvalitnej postele a pracovného kúta, ale keď dieťa nič z toho poriadne neuvidí, bude investícia úplne zbytočná.

 

Vo všeobecnosti platí, že tak isto, ako ostatné miestnosti v dome, aj detská izba potrebuje jedno hlavné, centrálne osvetlenie, najčastejšie v podobe stropného svietidla, ktoré ale do všetkých kútov miestností svetlo nedostane. Väčšinou k nim pridávame takzvané doplnkové osvetlenie, ktoré v tomto prípade predstavuje napríklad stolná lampa.

 

Doplnkové osvetlenie nepatrí len do pracovného kúta, ale aj k posteli. Väčšinou býva menšie, ale o to intenzívnejšie. Je dôležité zvoliť správny odtieň denného svetla. Kým žlté má tendenciu deti skôr uspávať, biele povzbudzuje kreativitu a sústredenie. Keď to zhrnieme, žlté svetlo patrí k posteli, biele, naopak, do pracovného kútika.

Stylish teenager’s room interior with comfortable bed and workplace

 

V súčasnej dobe môže mať detské osvetlenie rôzne formy. Môžu to byť nápisy, svietiace písmená alebo zvieratká, ktoré sú veľmi populárne najmä pri menších deťoch.

 

Foto: Nostre.sk

Rate this post

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.