Ako vniesť do detskej izby farby a ktoré sú vhodné pre deti?

Okrem toho, že deti farby milujú môžete aj obyčajnými farbami výrazne ovplyvňovať detské emócie a myseľ. To, aké farby vaše dieťa obklopujú potom môže vyústiť do radosti, uvoľnenia, ale aj zvýšeného napätia. Využívaním správnych farieb dokážete pôsobiť aj na rozvoj časti mozgu, v ktorej sa nachádza centrum produktivity, kreativity a schopnosti učiť sa. Už pri zariaďovaní detskej izby je teda dôležité, aké farby v nej použijeme.  Ktoré farby sú do detskej izby ideálne, a ako farby použiť?

Základná paleta farieb a jej vplyv na dieťa

To, že niektoré farby môžu aj negatívne vplývať na emócie dieťaťa ešte neznamená, že máte nechať detskú izbu, čisto bielu. Čítajte ďalej a dozviete sa, ktoré farby sú do detskej izby vhodné.

Červená farba

Je výrazným stimulantom. Zrenička dieťaťa musí intenzívnejšie zaostriť na červenú farbu, čo pri jej nadmernom množstve môže dieťa vyčerpávať. Vyhnúť by ste sa mali prečo červeným stenám v detskej izbe a ak ju predsa len chcete použiť, skombinujte ju s béžovou, modrou alebo hnedou.

Žltá farba

Je farbou radosti a jemnosti. Vyžaruje teplo, zábavu a má schopnosť inšpirovať. Pozor však na príliš výraznú žltú, ktorá môže v deťoch vyvolávať hnev a napätie. Na vytvorenie uvoľňujúceho a príjemného prostredia pre malé dieťa zvoľte kombináciu svetlej žltej a modrej.

Modrá farba

Pripomína more a oblohu. Je teda farbou vyvolávajúcou pocit pohodlia a vzdušnosti. Je preto do detských izieb vhodná, a to aj pre tých najmenších. V detskej izbe s modrými stenami sa im bude jednoduchšie zaspávať a má aj relaxačný efekt na temperamentné deti.

Zelená farba

Táto farba reprezentuje zdravie a na náš nervový systém pôsobí uvoľňujúco. Zelená farba je farbou prírody, preto je považovaná za najprírodnejšiu farbu. Zároveň je symbolom bezpečného prostredia, preto je v detských izbách malých aj väčších detí odporúčaná.

Oranžová farba

Máte doma malého hanblivca? Použite mu v jeho izbe oranžovú farbu. Môžete napríklad kúpiť posteľné obliečky v oranžovej farbe alebo ju využiť na doplnkoch.

Hnedá farba

Je vhodná do izieb násťročných, pretože v nich vyvoláva pocit zodpovednosti, spoľahlivosti a pokory. Okrem toho pôsobí tiež relaxačne a uvoľňujúco.

Ako dodať detskej izbe farebnosť?

Hoci neutrálne farby v interiéri sú dnes populárne, detská izba si farby doslova pýta. Nechajte sa inšpirovať nasledujúcimi tipmi, ako vniesť do detskej izby farby tak, aby sa v nej dieťa cítilo príjemne?

  • Farebné textílie. S jednoduchým nábytkom ako napríklad bielymi komodami či stolíkmi sú textílie srôznymi farbami skvelou kombináciou. Pridajte farby závesom, kobercom alebo ozdobnými vankúšmi či podsedákmi.
  • Farebné Posledné roky sú moderné nástenné galérie. Tieto menšie či väčšie zoskupenia obrazov alebo fotiek sú vhodné aj do detských izieb. Stačí si vybrať farebnú paletu a motív.
  • Farebné Môže to byť lampa, knihy v detskej knižnici alebo hračky. To, aké doplnky si v detskej izbe vyberiete je len na vás. Farby totiž môžete pridať každým kúskom v detskej izbe.

Zdroj obrázku: Followtheflow / Shutterstock.com

Rate this post

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.