Šatka na nosenie detí, ako ju vybrať a viazať? Aká je jej cena?

Šatka na nosenie detí patrí medzi univerzálnu a praktickú vymoženosť pre rodičov pri prenose ich detičiek. Má dokonalé prispôsobenie ako aj telíčku dieťaťa tak aj mamičke. Na trhu je veľké množstvo šatiek rôzneho typu a značky. Máme šatky ako aj pre väčšie bábätka ako aj pre novorodencov.

 

Nosenie detičiek vo vaku, šatke príde niektorým zvláštne, zas pre niektorých to je praktické a nevedeli by si bez toho predstaviť deň zo svojim bábätkom. Dnes sa to považuje za veľmi modernú novinku. Avšak detičky takto rodičia nosili už v dávnych dobách v Afrike, či v horách Južnej Ameriky.

Širokú ponuku šatiek nájdete v týchto eshopoch

dr max logo
market 24
feedo

 

Výhody šatky na nosenie detí

 •  Dieťa sa rýchlejšie adaptuje v prostredí v, ktorom žije
 •  Hlavičku ma na mamičkinej hrudi, počuje jej tlkot srdca a to sú preňho veľmi známe zvuky z maternice
 •  Detičky, ktoré sú nosené neplačú toľko ako iné deti
 •  Viacej sa naučia, vnímajú viac okolie 
 •  Nosenie je nadmerne praktické a mamičky môžu popri noseniu svojho drobca vykonávať akúkoľvek inú prácu
 •   Už od útleho detstva detičky sú spojený zo spoločenským životom, rodičia ich môžu vziať na túry, prechádzky, nákupy ba aj do kina alebo divadla
 • Detičky majú krásne guľaté hlavičky, nemajú problém zo zležanou hlavičkou 

Viazanie šatiek na nosenie detí

 

Video, ktoré nám poukáže ako máme uviazať dieťa do šatky. 

Ako vybrať šatku pre bábätko a novorodenca?

1. Aká je veková kategória nášho bábätka?
Pre novorodenca je najlepšou voľbou babyšatka alebo ring sling. Bábätko nosíme akoby „ležmo. Niektoré šatky a ergonomické nosiče sú vybavené „vsadkou“ pre najmenšie bábätká. Každý nosič je taktiež určený do určitej hmotnosti dieťatka, preto je tento údaj veľmi dôležitý. Ak má dieťa vyššiu hmotnosť, ako je uvedené na nosiči, určite ho nepoužívajte.

Šatka typu Ringsling

2. Ako často bude šatka nosená?
Ak pre vás šatka slúži len výnimočné a je nosená len príležitostne, tak môžete použiť nosič typu – Babyšatka, Ergo, Kibi, Tula a mnoho ďalších. Ak vaše dieťa bude nosené každý deň, vtedy si treba veľmi premyslieť aký typ šatky je vhodný. Veľmi skvelá vymoženosť je Ringsling, ktorý sa nosí len na jedno plece. Pre mamičky bude možno ťažšie kým si zvykne na nosenie svojho dieťaťa a môže tiež trpieť bolesťami chrbta.

3. Akých je môj finančný rozsah na kúpu šatky?
Ak sú vaše financie nie je veľmi vysoké, tak určite medzi množstvom druhom šatiek nájdete aj nosič s primeranejšou cenou. Avšak ak u vás financie nerozhodujú, tak máte možnosť si vybrať, ktorá je pre vás ta top.

A čo tak alternatíva?

BOBA – Nosič detí Carrier 4G

4. Bude šatka slúžiť aj otcovi či len mamičke?
Mamičky zväčša nemajú problém nosiť svoje bábätko v akomkoľvek nosiči. Avšak ockovia s tým môžu mať problém. Typické šatky si dá máloktorý otecko, pretože sa chlapi v tom necítia veľmi dobre. Preto je tou najlepšou voľbou nosič, ktorý má jednoduché používanie a ak vyzerá športovo to je bod plus.

5. Chystám sa chodiť na výlety, napr. turistika?
Výletíky, turistiky či len krátke prechádzky, v takýchto prípadoch je potreba zvoliť ten najlepší typ šatky/nosiča. Babyšatka je vhodná len pre malé bábätko, pre také, ktoré svoju hlavičku ešte nedokáže samostatne kordinovať. Perfektné na výlety sú nosiče Manduca, Ergo, Tula, Fidella FlyTai, Fusion, Kibi, Bondolino, Storchenwiege . Majú jednoduchú manipulácia, dokonalé rozloženie hmotnosti dieťatka, možnosť jednoducho dieťa vybrať a vložiť späť robia z týchto nosičov dokonalých spoločníkov pri výletoch a turistike.

A čo tak alternatíva?

Šatka Boba Wrap Organic – Dark Gray

PRÍMESI V ŠATKÁCH NA NOSENIE DETÍ

Bavlna môže byť – bio, organická, mercerovaná, česaná, chenille 
Konope
Ľan
Bambus, používa sa bambusová viskóza
Hodváb sa používa divoký hodváb, buretový hodváb, japonský hodváb, tsumugi 
Vlna v šatkách používa odrody merina, kašmíru, alpaky, mohéry, angory, srsti z činčily, bizóna, líšky, ťavy
Syntetické vlákna poznáme repreve, modal, elastan, acrylic, polyester, nylon, polyamid

 

Elastická šatkašatka na nosenie detí

Nazývame ju aj stretchy wrap je vhodná len pre detičky do 6 – 9 kíl. Sú pružné, netlačia a veľmi ľahko sa s nimi manipuluje.

 

Elastická šatka na nosenie detí Liliputi

Jej mäkkosť a jemnosť materiálu je tvorená 97 % bavlny a 3 % lycry. Má univerzálnu dĺžku, dlhú 5 metrov a odporúča sa ju prať na 40 stupňoch. Zvládne váhu do 15 kg, ale najvhodnejšia je pre novorodencov do 6 mesiaca alebo do váhy 6 až 8 kg.

 

Pevná šatka

Pevná, tkaná alebo wowen wrap je troška zložitejšia, pretože je potreba stráviť trocha času s naučením sa toho správneho zaviazania a mamička musí mať v tom istotu, že to robí správne. Dobrá, kvalitná pevná šatka má dlhšiu trvanlivosť a dá sa používať aj na uviazanie na bok na chrbát.
Druh týchto šatiek tvorí bavlna alebo spojenie bavlny s iným materiálom, napr. konope, vlna, ľan a mnohé iné. Pomocou týchto prísad vieme rozlíšiť, ktoré sú vhodné do krásne letného dňa a ktoré do tuhej zimy. Šatky, ktorých obsah je tvorený z 100 % účasti bavlnky, patrí medzi univerzálne produkty. Tkané šatky zvládnu hmotnosť 15 až 20 kg.

Ring Sling Storchenwiege

Plné elegancie a jednoduchosti, nosia sa len cez rameno a zaťahujeme ich cez dva krúžky. Sú praktické a dieťa sa veľmi ľahko uloží. Tvorí ju dvojité vlákno, ktoré zabezpečuje výnimočnú pevnosť a komfort dieťaťa. Vďaka dvojitému vláknu ma podstatne dlhú trvanlivosť.

 

Ergonomické nosiče na nosenie detí 

ergonomický nosič detí

Obľúbené, rýchlejšie zapínanie, avšak neponúkajú také vymoženosti ako šatky. Bábätka je možné nosiť v týchto nosičoch od narodenia alebo od 3-4 mesiacoch ich života. Od takých 6 mesiacov je vhodné nosiť aj dieťa na chrbte.

Kibi nosič

V roku 2012 prišiel na svet tento praktický unikát na nosenie našich ratolestí. Kibi slúži pre deti už od 4 mesiacov a až do 4 rokov, dá sa veľkostne prispôsobovať.

Manduca ergonomický nosič pre deti

Príjemný, ľahký nosič sa objavil v roku 2007 na Nemeckom trhu. M pozícia, to je nový termín, ktorý táto značka zaviedla. Dieťa ma v tejto polohe nožičky v ideálnej pozícii a dobre sa mu v tejto polohe vyvíjajú bedrové kĺby. Pozícia súvisí taktiež so zaguľatením chrbátika. Potreba je hlavne pevné upevnenie bábätka, kde nebude dieťa behať zo strany na stranu.

A čo tak alternatíva: Nosič Ergbaby

 

nosič ergobaby

 • dieťa sedí v polohe M
 • zosilnené švy
 • dojčenie priamo v nosiči
 • podporuje správny rast dieťaťa

 

 

 

Existuje mnoho typov produktov s touto značkou, napr. Manduca Pure Cotton pravá biobavlnená alebo Manduca Black Line, ktorú tvorí biobavlna a manduca reaguje na obľubu čiernej farby. Mnoho typov má rovnaky strih, veľkosť a rozlišuje sa len tým, že jej pôvod je v inej krajine a má iné materiálové zloženie. V Číne je vyrábaná Manduca New Style, Manduca Pure Cotton aj Manduca Black Line, ostatné limitované edície Manducy majú pôvod v Českej republike.

Šatka na nosenie detí a jej cena

K lacnejšej cenovej kategórii patria šatky, ktorých cenu sa pohybujú do 100 EUR. Kde patrí napr. Pure Baby Love, Šanami, Yaro Slings alebo Storchenwiege. Medzi drahšie patri značky Kokadi, Aya, Dydimos, Natibaby. Top luxusné značky šatiek, vakov, nosičov sú Pavo, Wowen Wings, Baie, Minako a mnoho ďalších.

Kúpa šatky z bazáru?

Je mnoho obchodíkov na internete, kde si môžete tieto šatky na nosenie detí kúpiť, taktiež  si môžete svoju vysnívanú šatku objednať aj  zo zahraničia, aj keď tam je vysoká cena za poštovné. Z bazáru sa veľmi  neodporúča nakupovať šatky, viacej sa oplatí si kúpiť vlastnú, nenosenú.

Viac šatiek nájdete v týchto eshopoch

dr max logo
market 24
feedo
5/5 - (28 votes)

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.