Na čo sa pripraviť po pôrode – kojenie, oddych a úľava
Ak vaše dieťatko nemá po pôrode žiadne zdravotné ťažkosti, tak vám ho dajú okamžite do náručia. Toto je moment, ktorý si zapamätáte do konca svojho života. Kým sa jeden s druhým zoznamujete a možno máte aj čas na kojenie, stane sa niekoľko vecí, ktoré si možno ani nevšimnete.
Po pôrode
Asi 30 minút po pôrode dieťatka, porodíte aj samotnú placentu so všetkým tým ostatným. Je možné, že dostanete extra dávku pitocínu (umelý oxytocín) na to, aby sa celý proces urýchlil. Ak je to nutné, lekár vám takisto zašije rany, ktoré pri pôrode vznikli. Ak ste dostali epidural, nebudete si na tieto zákroky vôbec pamätať, čo je super. Vtedy by ste sa lekárov taktiež mali opýtať či je „tam dole“ všetko v poriadku. Opýtajte sa ich napríklad na vážnosť rán, pretože lekári to sami od seba nezmieňujú. Na lepšie hojenie „popôrodných“ rán sa odporúča časté kúpanie, resp. sprchovanie sa. Opýtajte sa svojich mám a určite Vám potvrdia túto „zaručenú“ radu!
Kojenie
Hneď po pôrode bude vaše dieťa veľmi čulé a pripravené na prvý „privítací chod“. Využite tento čas na kŕmenie dieťaťa predtým, ako podľahne popôrodnému spánku. Kojenie v tomto čase zabezpečí vyplavenie oxytocínu a to pomáha pri vylúčení placenty a sťahovaní maternice. Nebojte sa toho, že neviete ako sa to robí. Snažte sa to robiť tak dobre, ako viete. Sestričky vám určite veľmi rady pomôžu, veď nenecháte Vaše dieťatko hladné!
Toto veľké množstvo vyplaveného oxytocínu Vás okamžite zahrnie pocitom ospalosti. Pamätám si, ako som sa po mojom pôrode snažila nezaspať a stráviť chvíle s drobčekom. Ak sa vám už ale zatvárajú oči, je lepšie dať dieťa vášmu partnerovi.
Asi hodinu po pôrode Vám pravdepodobne sestričky začnú masírovať vrchnú časť vašej maternice. Je to v podstate iba masáž brucha, ktorá ma zaistiť, aby bolo s maternicou všetko v poriadku, spomalí sa krvácanie. Táto masáž môže byť ale trochu bolestivá, a preto by ste sa na to mali pripraviť. Počas tejto masáže taktiež môžete dostať pitocín injekciou do nohy alebo pomocou čapíka, ale to iba v prípade, že krvácanie je silnejšie ako by malo. Potom vám budú sestričky kontrolovať vrchnú časť maternice asi každé 2-3 hodiny. Robia to preto, aby predišli ťažkému krvácaniu, takže nezabudnite, že im ide predovšetkým o vaše zdravie.
Jedlo
Po pôrode budete asi najhladnejším stvorením na celej zemeguli. Vtedy je tá chvíľa, kedy si z nemocničného bufetu objednáte aj suchú bagetu a nebude vám to vôbec vadiť. Budete pociťovať taký hlad, že by ste zjedli vážne čokoľvek.
Pár hodín po pôrode Vás pravdepodobne prevezú z pôrodnej sály na bežnú miestnosť na zotavenie. Ak ste si počas pôrodu vzali epidural, tak ešte stále nemusíte cítiť vaše nohy, preto vás do vašej novej izby prevezú na posteli. V tomto novom prostredí potom vy a váš muž strávite nasledujúce 2 dni (klasický pôrod) alebo 4 dni (cisársky rez). Ak sa niečo pokazí, tak je možné, že tam ostanete dlhšie.

- Egonomický tvar
- Rýchle upínanie
- Hmotnosť nosiča
- Možné kojenie
Po niekoľkých hodinách od pôrodu…lieky proti bolesti prestávajú účinkovať….poviete si: Čo je to za čudný pocit? Kontrakcie?
Mysleli ste si, že už ste s tým skončili. Tak to ste na omyle. Kontrakcie prichádzajú aj po pôrode a vôbec to nie je zábava (aspoň pre mňa to nebola, niektoré mamičky ich ani nezaznamenajú). V podstate sa iba vaša maternica sťahuje (čo je v poriadku), ale bolí to. Tieto kontrakcie sú väčšinou vyvolané kojením a mali by prestať asi po treťom dni. Dovtedy však musíte tú bolesť nejako zniesť.
Potom, čo vám odstránia infúzie, začnete pomaly „vytriezvievať“ a sestričky vám každých 6 hodí ponúknu ibuprofén proti bolesti. Prijmite túto ich ponuku. Niekedy na to zabudnú a mali by ste im to pripomenúť. Je možné, že vás bude miesto, kde ste mali infúziu bolieť, ale to nebude nič vážne. Takisto vám odstránia cievkovač (ak ste mali epidural).
Prečítajte si ďalší článok o prvej návšteve pediatra na našej stránke >>>
One Comment