9. týždeň tehotenstva a vaše bruško na ultazvuku – Aká je veľkosť plodu?
Začnem trošku vážnejšie ako zvyčajne. 9. týždeň tehotenstva je ten čas, kedy pomaly začínate rozmýšľať, ako sa vám zmení život po pôrode. Preto by ste mali v tomto období pomaly začať sporiť, aby ste mali dosť peňazí, keď sa dieťatko narodí. Taktiež by ste sa mali informovať u vášho zamestnávateľa, ako by to bolo s vaším pracovným miestom po materskej dovolenke.
Moje dieťatko je počas 9. týždňa tehotenstva veľké ako…
Čerešňa. Váš deväťmesačný plod meria asi 2.2cm a váži približne 2g. Zatiaľ je to síce veľmi málo, no to sa čoskoro zmení.
9. týždeň tehotenstva, koľko mesiacov som vlastne tehotná?
Počas 9. týždňa ste v podstate tehotná už dva mesiace. Počas tohto týždňa sa vám a vášmu dieťatku podarilo dostať do tretieho mesiaca tehotenstva a vaše dieťatko už nie je embryom ale plodom. Znamená to, že sa postupne čoraz viac a viac podobá na človeka. Postupne sa dostávate na koniec hrozného prvého trimestra. Už iba jeden mesiac!
Symptómy 9. týždňa tehotenstva
V tomto období je hladina tehotenských hormónov, ktoré máte v tele, najvyššia. To znamená, že príznaky počas tohto 9. týždňa môžu byť najsilnejšie. Snažte sa to vydržať, už vás delí len pár týždňov od vytúženej zmeny k lepšiemu. Budete sa zasa cítiť ako predtým. Tu sú niektoré syndrómy, ktoré prináša 9. týždeň tehotenstva.
Časté zmeny nálad
Hormóny úplne ovládajú vaše správanie a keď k tomu pridáte iné príznaky ako napríklad únavu či nevoľnosť, tak je jasné, že ovládanie emócií je veľmi zložité. Nebojte sa spomaliť vaše životné tempo, doprajte si častejšie prestávky na meditáciu či spánok. Snažte sa taktiež v záujme vášho psychického zdravia vyhnúť stresovým situáciám.
Dojčiaca podprsenka Mama Easy nevystužená |
Ranná nevoľnosť
4 z 5 žien pociťujú počas tohto obdobia nejakú formu rannej nevoľnosti. V skutočnosti sa ale táto nevoľnosť objavuje počas celého dňa. Ak trpíte nevoľnosťou, môžete sa cítiť zle a pravidelne vracať. Ak čakáte dvojičky, pripravte sa ešte na horšie stavy. Dobrá správa však je, že 9. týždeň tehotenstva je ten čas, kedy začína nevoľnosť postupne kulminovať a situácia sa bude už len a len zlepšovať. Skúste rôzne babské rady, ktoré vám môžu pomôcť. Niekedy pomáha zázvor, inokedy pravidelné stravovanie či vitamín B6. Teraz síce trpíte, no čoskoro sa to zmení. Vy to vydržíte!
Časté močenie
Keďže sa vaša maternica zväčšuje a do oblasti vašej panvy sa dostáva veľa krvi, budete navštevovať WC-ko častejšie ako inokedy. Neprestávajte ale piť veľa vody. Je veľmi dôležité udržať telo hydratované.
Únava
Keďže vaše hormóny pracujú nadčas preto, aby došlo k správnemu vývinu vášho plodu, môžete sa cítiť úplne zničená. Snažte sa spať viac a udržať si stabilnú hladinu cukru v krvi zdravým stravovaním počas celého dňa. V druhom trimestri sa vám časť vašej stratenej energie vráti.
Upchanie nosa
Tehotenstvo je spojené aj s vyššou tvorbou hlienu. Veľa žien to vôbec neočakáva, a preto by ste mali mať vreckovky vždy po roku.
Bolesti hlavy
Zasa za to môžu hormóny. Okrem hormónov môžu byť tieto bolesti zapríčinené aj dehydratáciou, hladom, nedostatkom spánku či stresom. Na to aby ste sa popasovali s bolesťami hlavy, sa najprv musíte popasovať s ostatnými príznakmi tehotenstva. Jedzte každých niekoľko hodín, doprajte si extra spánok, pite veľa vody. Teplý a studený obklad môže taktiež zmierniť bolesti. Pred použitím liekov sa určite poraďte so svojím lekárom. Niektoré lieky vám totiž môžu poškodiť. Niektorej mamičke nerobí dobre aspirín, inej ibuprofén. Všetko sa odvíja od vašej zdravotnej karty a liekov, ktoré ste užívali.
.
Bruško počas 9. týždňa tehotenstva
Veľa mamičiek má problém zapnúť si svoje staré rifle. Príčinou je samozrejme 9. týždeň tehotenstva. Vaša maternica sa zväčšuje, aby sa v nej mohol usadiť váš plod. V skutočnosti už zdvojnásobila svoju veľkosť. Keď si ohmatáte svoje bruško tak pravdepodobne zistíte, že spodná časť je trochu pevnejšia- to je maternica. U niektorých mamičiek sa dá tehotenské bruško dokonca rozoznať. Vaša maternica o pár týždňov prerastie vašu panvu. Pripravte sa!
Priberanie
Priberanie na váhe počas 9. týždňa tehotenstva odporúča väčšina lekárov. Množstvo kilogramov, ktoré by ste mali pribrať, závisí hlavne od vášho BMI. Napríklad ak máte priemerné BMI, tak budete musieť pribrať asi 11 až 16 kíl počas celého tehotenstva- počas prvého trimestra tehotenstva by ste mali pribrať 1.5 až 2 kilá. Ak čakáte dvojičky tak by ste mali pribrať asi pol kila každý týždeň.
Ak máte ale problémy s rannou nevoľnosťou či nechuťou do jedla, tak môžete mať problémy s priberaním. Môžete naopak chudnúť. Prirodzene by ste to mali povedať vášmu lekárovi. Určite sa s ním poraďte ak máte hocijaké obavy ohľadom vašej hmotnosti.
Náš tip na schudnutie a vrátenie do formy po pôrode: Therma Cuts
- spáli tuk vo vašich bunkách a uzatvorí ich
- bráni tak opätovnému ukladaniu tuku
- klinicky overené chudnutie 10kg za mesiac
- recenzie zákazníkov
Väčšina lekárov vám povie, že malý úbytok váhy je počas tohto obdobia tehotenstva v poriadku. Postupne ako sa vám bude vracať chuť do jedla, budete schopná dostať vašu hmotnosť do správnych koľají.
Pite!
Sú aj ženy, ktoré majú také problémy s nevoľnosťou, že si to vyžaduje lekársku liečbu. Často dochádza k problémom s dehydratáciou. Ak teda máte problém udržať v sebe kvapaliny, strácate hmotnosť alebo ste omdleli, mali by ste to určite povedať lekárovi, ktorý určí ďalší postup.
9. týždeň tehotenstva a ultrazvuk
9. týždeň tehotenstva sa často spája aj s prvou prenatálnou prehliadkou, keďže sa väčšinou vykonávajú od ôsmeho do dvanásteho týždňa. Ak ste teda ešte nenavštívili vášho lekára, čoskoro sa tak stane. Počas prvej návštevy možno dokonca uvidíte aj tlkot srdca na ultrazvuku. Neznie to úžasne?
Ultrazvuk sa počas tohto týždňa robí väčšinou cez vagínu. Znamená to teda, že lekár alebo asistent vám bude musieť do vagíny vložiť sondu. Nebojte sa, nebolí to. Sonda vydáva zvukové vlny, ktoré vám dovolia vidieť obraz vášho deväťmesačného plodu na obrazovke.
Máte pravdu. 9. týždeň tehotenstva je veľkým míľnikom.
(babycenter.com)
Dieťatko už nie je embryom ale plodom. Tieto dva pojmy jednoducho definujú štádium vývinu vášho drobca. Počas embryonálnej fázy sa tvoria najdôležitejšie orgány ako napríklad srdce, pľúca, mozog a končatiny. V priebehu plodovej fázy sa tieto orgány ďalej vyvíjajú a zväčšujú.
Vo vnútri vášho bruška naberá vaše dieťa postupne tvárové ľudské črty. Tlkot jeho srdca môžu dokonca môžu zachytiť lekári v nemocnici. Počas 9. týždňa tehotenstva veľa žien myslí na riziko potratu. Určite vás upokojí informácia, že ak ste už počuli alebo videli tlkot srdca vášho dieťaťa, tak šanca na potrat je len 3% a počas ďalších týždňov sa ešte viac zníži.
Počas prenatálnej návštevy lekára môžete taktiež očakávať iné krvné testy na zistenie vašej krvnej skupiny, počtu bielych a červených krviniek, močové testy na zistenie hladiny bielkovín a hormónov. Na všetko to pichanie striekačiek zabudnete, keď budete v náručí držať vášho novorodenca.
Určite nezabudnite:
Kúpiť si špeciálnu materskú podprsenku
Približne si vypočítať výdavky spojené s pôrodom
Objednať sa na vašu ďalšiu prenatálnu prehliadku
Najpredávanejšie prenatálne vitamíny:
GS Mamavit s horčíkom
Prečo si vybrať GS Mamavit s horčíkom?
- je určený pre tehotné a dojčiace ženy a ženy, ktoré otehotnenie plánujú
- neobsahuje cukor, konzervačné látky ani farbivá
- kompletné a vyvážené zloženie vitamínov a minerálov
(zdroj: www.gsklub.sk)
GS MimiStar FORTE
Prečo si vybrať GS MimiStar FORTE?
- je určený všetkým ženám, ktoré sa snažia o bábätko
- priaznivo ovplyvňuje psychickú činnosť
- vyvinutý so špecialistami na pomoc pri otehotnení
(zdroj: www.gsklub.sk)
INOFOLIC
Prečo si vybrať INOFOLIC ?
- prispieva k správnej funkcii psychiky,
- prispieva k zníženiu vyčerpania a únavy,
- zohráva úlohu v procese delenia buniek a prispieva k rastu zárodočných tkanív počas tehotenstva
(zdroj : www.drmax.sk)
Komentáre