Ako efektívne a trvalo schudnúť po pôrode
Veľa čerstvých mamičiek si praje dostať sa po pôrode rýchlo na svoju pôvodnú váhu. V ich prípade však náhlenie nie je na mieste, snaha o rýchle schudnutie po pôrode môže negatívne ovplyvniť budúci zdravotný stav. Nejde len o nadbytočné kilogramy, ale aj o tzv. vystúpené brucho. Základom chudnutia po pôrode je tak posilňovanie svalov panvového dna a hlboko uložených svalov. A hlavne – zbytočne neponáhľať, pri príliš rýchlom chudnutí sa do materského mlieka môžu dostať také látky, ktoré bábätku neprospejú. Mamičky musia zvládať mnoho nových a náročných činností, nemali by si teda ešte pridávať stres z toho, že nechudnú dostatočne rýchlo. Ako teda na účinné a zdravé chudnutie po pôrode?
Pribrať počas tehotenstva je normálne
Telo budúcej mamičky sa musí prispôsobiť mnohým zmenám tak, aby sa plod vyvíjal a rástol, aby sa telo pripravilo na pôrod a výživu bábätka. Optimálny váhový prírastok sa pohybuje od 8 do 16 kg. Tukové zásoby sú do určitej miery v poriadku. Tvorí totiž zásobník energie na dobu pôrodu a neskoršieho dojčenia. Bohužiaľ však veľká časť žien priberá v tehotenstve viac. Ich telo potom ohrozuje budúca nadváha a prípadná cukrovka. Môžu nastať aj komplikácie pri ďalších tehotenstvách. Preto je potrebné zbaviť sa nadbytočných kilogramov, stanoviť si správny režim a zdravý jedálniček. Chudnúť je vhodné maximálne dva kilogramy za mesiac. Ak by sa mamička nedostala na pôvodnú váhu ani po dvoch rokoch, bude vhodná konzultácia s odborníkmi.
Na čo sa zamerať
V oblasti stravovania by sa mamičky rozhodne mali vyhnúť najrôznejším redukčným diétam a venovať sa zloženiu stravy, ktorá by mala zaistiť dostatok živín. Pokiaľ mamička dojčí, spotrebováva telo pomerne veľké množstvo kalórií. O znížení váhy je vhodné začať uvažovať až po šestonedelí, kedy sa telo aspoň sčasti zregeneruje. Strava musí obsahovať kvalitné bielkoviny a dostatok vlákniny. Pozor na potraviny, ktoré by mohli ovplyvniť trávenie bábätka aj mamičky. Preto opatrne napríklad so strukovinami a spracovanými potravinami a polotovarmi.
Vhodné sú čerstvé a zdravé potraviny, dostatok zeleniny a ovocia, kyslých mliečnych výrobkov a lepšie stráviteľných druhov mäsa. Je nutné vyhnúť sa alkoholu a cigaretám, doplniť treba minerály a vitamíny a dodržiavať pitný režim.
Dostatok spánku a pohyb sú nemenej dôležité
Bez dostatočného množstva a kvality spánku sa pôvodná váha nedostaví. Spánok a stres priberanie ovplyvňujú. Preto je dobré, keď mamička spí súčasne s bábätkom a s prácou v domácnosti jej pomôže okolie. Vhodné je samozrejme pridať pohyb. Nemusí byť nijako náročný, stačí svižná chôdza, napríklad s kočíkom. Pokiaľ nebola mamička ešte pred pôrodom aktívna, nemala by to v čase po pôrode s cvičením preháňať.
Pomôžu aj naťahovacie cviky alebo dychové cvičenia, poprípade joga. Dôležité je cvičenie svalov panvového dna a hlbokých brušných svalov. Pri cvičení by sa mamička mala cítiť dobre. K dokonalému pocitu pohody pomôže aj vhodné oblečenie. V pohodlných legínach sa bude dobre cítiť každá čerstvá mamička, najmä keď legíny doplnia atraktívnym tričkom.
Akej fyzickej aktivite by sa ešte mamičky mali venovať
Dobrou voľbou môže byť nielen rýchla chôdza, ale aj ľahký beh, napríklad indiánsky, kedy sa strieda beh s rýchlou chôdzou. Tu je potrebné vybrať správnu bežeckú obuv, aby sa nezhoršil stav nožnej klenby a boli chránené kĺby. Behanie v prírode navyše napomôže aj od stresu. Nič sa však nemá preháňať, preto by hlavným druhom cvičenia malo zostať posilňovanie stredu tela, teda hlbokých svalov, a svalov panvového dna, ktoré sú oporou maternici, močovému mechúru a tiež črevám. Dôležité je presné prevedenie cvikov. Naučiť sa mu je možné s pomocou fyzioterapeuta, ktorý zhodnotí východiskový stav a odporučí vhodné cviky. Pomôcť môžu aj tejpovacie pásky. Až po spevnení stredu tela je vhodné začať s ďalšími športovými aktivitami.