Pôrod a tehotenstvo- ako ho zvládnuť čo najlepšie.
Pôrod
Pôrod je pojem pri počutí, ktorého viacerým z Vás naskakuje husia koža. Veľa mladých mamičiek, resp. prvo-rodičiek si pod týmto slovom nevedia predstaviť vôbec nič. Pojmy ako prirodzený pôrod, lieky na uvoľnenie bolesti či cisársky rez nie sú často vyhľadávané a preto sme tu MY.
Prirodzený pôrod
V dnešnej dobe, ktorá je charakteristická EKO-BIO zameraním, veľa mamičiek zvažuje prirodzený pôrod, ktorého popularita neustále rastie. Jedným z hlavných dôvodov, ktoré vedú mamičky k tomuto rozhodnutiu je odpor k lekárskym zákrokom, túžba po rýchlejšom zotavení, či zastávanie názoru, že prirodzený pôrod zabezpečuje mamičkám lepší vzťah so svojím dieťatkom. Iné mamičky k tomuto rozhodnutiu privedie aj možnosť porodiť svoje dieťatko priamo doma alebo schopnosť ovládať a cítiť jednotlivé časti svojho tela, zistiť čo je ich telo schopné dosiahnuť aj bez liekov a lekárskych zásahov.
Pre tie menej odvážne a bojazlivé mamičky existuje aj stredná cesta. Ak si chcete vyskúšať prirodzený pôrod so všetkým, čo k tomu patrí a v poslednej chvíli zmeniť svoje rozhodnutie možnosťou užitia lieku proti bolesti, ktorý Vám bude počas celého pôrodu k dispozícií.
Pre väčšinu žien je najväčším strašiakom pôrodu strach z bolesti. Strach z toho, že nedostanete epidural a pôrod bude strašný. Rozhovory s kamarátkami, mamami a sestrami, ktoré Vám farbisto opíšu svoje zážitky z pôrodu, Vám na odvahe isto nepridajú. Pamätajte však, že každý inak prežíva bolesť, Vaše matky rodili v inej dobe, v ktorej prítomnosť partnera pri pôrode nebola samozrejmosťou. Boli aj prípady, kedy matka bola bez vody a jedla aj 30 hodín a celý ten čas ju nútili k súhlasu k úplnej anestéze, aby s nimi nemuseli „bojovať“. Pre mnohé z Vás tieto informácie od Vašich mám a blízkych predstavujú istú formu šoku.
Našťastie, to je záležitosť minulosti.
Rozhodujúcim faktorom pri domácom pôrode je pre mnohé z nás čas. Mnohé mamičky sa zdĺhavého pôrodu boja a nečudo, keď pôrod dlhší ako deň u žien spôsobuje psychickú a emočnú únavu. Vtedy znie podanie epiduralu fakt skvelo! Avšak ak sa obávate, že mamička tlačí po celu dobu pôrodu, tak to určite nie. Tlačiaca časť pôrodu trvá približne 15 až 45 minút. Dĺžka pôrodu je častokrát „dedičná“. Ak teda chcete približne vedieť, ako dlho bude Váš pôrod trvať, tak sa opýtajte svojej mamy alebo sestier.
Niektoré mamičky majú to šťastie, že ich pôrod netrvá viac ako 20 hodín a deti z nich okamžite „ vyskočia“ von. Ľahkosť pôrodu závisí hlavne od jeho dĺžky.
V tomto článku vám predstavím moju kamarátku, ktorá porodila dve deti bez liekov proti bolesti: jedno v nemocnici a druhé doma do pôrodnej vane. Taktiež som ho doplnila o skúsenosti, rady a zážitky niekoľkých známych.
Takže ty si chceš prejsť všetkou tou bolesťou ?
Od mamičky
Nuž… Určite si počula, že tvoje telo je na pôrod prispôsobené. To je pravda. Deti boli prinášané na túto planétu bez liekov proti bolesti po tisícky rokov.
Mať tú správnu náladu je základom úspechu. Som tu, aby som vám ponúkla návrhy a nový pohľad na prirodzený pôrod na základe vlastnej skúsenosti a taktiež na základe slov mojej matky, ktorá pracovala v miestnej pôrodnici.
Najlepšia rada, ktorú môžem dať žene, ktorá sa zaujíma o prirodzený pôrod, je odpútaj sa od svojich plánov. Áno na internete je množstvo obrázkov o tom, ako človek mieni a pán Boh mení. Chcem ťa teda ušetriť od zbytočného plánovania.
Ale aj tak.
Jedným z krokov, ktoré môžeš vyskúšať na zlepšenie svojej skúsenosti s prirodzeným pôrodom je Jóga. Základom tohto cvičenia je robenie „mačky“ a „kravičky“ každé ráno a pred spaním. Tento cvik môže pomôcť dieťatku byť v tej správnej pozícii (hlava dole/tvár smerom k tvojej chrbtici). Ďalším krokom je meditácia, ktorá ti pomôže pri odbúraní stresu a zmene myslenia.
KNIHY
Počas jógy aj pôrodu Vám odporúčam si udržať chladnú hlavu a nechať vaše telo a dieťatko urobiť zvyšok. Hlavným problémom pri prirodzenom pôrode je zlá poloha dieťatka. Ostatné komplikácie nemôžme ovládať, ale o tie ostatné sa môžeme aspoň pokúsiť. Užitočná pri tomto cvičení je kniha Jóga cvičenie pre tehotné
Predstavte si, že cvičenie jógy je Vaša domáca úloha a jej splnenie predstavuje dieťa v optimálnej polohe pri príchode na svet.
Zdieľajte svoj zámer s ostatnými
Ak ste takisto ako ja chorobná „zdieľačka“ všetkého, čo sa dá, tak je to pre Vás obrovská výhoda. O svojom pláne na prirodzený pôrod by ste mali povedať najmä svojim najbližším. Vyhnete sa tak nepríjemným situáciám.
Ak vaša rodina už o vašom pláne vie, či už sa to dozvedela náhodou alebo ste im to naschvál povedali, požiadajte ich, aby si svoj názor nechali pre seba (ak vás chcú podporiť, nech to samozrejme spravia). Ak toho nie sú schopní, tak máte právo im povedať, že buď nebudú mať možnosť byť pri vašom pôrode (to záleží najmä od vašich vzťahov, pri matkách je to veľmi zložité), alebo im nebude o svojom tehotenstve nič ďalšie hovoriť.
V tomto smere môžete byť sebecké, máte predsa právo na výber.
Riadenie „bolesti“ a vytvorenie pohodlia
Hneď na začiatok, vyhoďte slovo „bolesť“ zo svojho slovníčka. Toto slovo pre vás nemá žiaden význam.
Chcete, aby sa vaša predstava o bezproblémovom pôrode stala niečím prirodzeným a mali by ste ju mať na pamäti, aj keď príde do tuhého. Možno počas pôrodu nebudete schopné slovne komunikovať s vašim okolím (to je v skutočnosti dobrá vec) a preto by ste mali ľuďom, ktorí budú s vami pri pôrode povedať, ako vám môžu pomôcť. Tlačenie na boky, počítanie vašich nádychov alebo rozprávanie o tom, že ste už za polovicou kontrakcie- všetky tieto veci váš partner alebo rodina môže robiť pri vašom pôrode. A verte mi, neskutočne to pomáha !
Dýchanie v pohodlí domova
Uistite sa, že ste každého, kto bude pri pôrode poverili nejakou úlohou skôr ako pôjdete rodiť. Používate nafukovaciu vaňu? Kto ju nafúka a kde je pumpa ? Kto sa postará o vodu? Samo sa to nespraví. Môžete si najať pôrodnú asistentku, ktorá sa o tieto veci postará a podľa mňa je to v poriadku, lebo tieto veci sú tie posledné, na ktoré chcete myslieť počas pôrodu.
Zostaviť si svoj „tím“ je dôležité. Keď každý vie, aká je jeho úloha, pôjde to ako po masle. Budete potrebovať ľudí na „ťažkú robotu“ (pomáhanie pri tlačení), ale aj na „ ľahkú robotu“(postráženie psa, detí, nosenie vody či jedla). Nenechávajte nič na náhodu.
Ako sa robia deti- pôrod do vody
Kým väčšine ľudí to príde ako niečo veľmi dobré pre dieťatko, v skutočnosti je rodenie do vody veľmi komfortné aj pre mamičky. Šanca na poranenie vagíny je v pri takomto pôrode takisto omnoho nižšia.
Teplo taktiež poskytuje pohodlie medzi kontrakciami- v tom čase je veľmi dôležité odpočívať. Niektorí ľudia radia zostať mimo vody, pretože to môže spomaliť pôrod, napriek tomu si myslím, že keď používate nafukovaciu vaničku na zmiernenie bolesti, tak to stojí za to.
Osobne som strávila mnoho času v aj mimo vaničky počas môjho pôrodu pri oboch mojich deťoch. Pri druhom dieťati, ktoré som rodila do vody som strávila vo vaničke posledných 45 minút môjho pôrodu.
Väčšina babíc má vaničky, ktoré si od nich môžete požičať, ale pretože môj pôrod bol v podstate ako z časopisu Urob si sám, tak som si všetko zakúpila sama. Mali by ste túto možnosť zvážiť aj vy, pretože niekedy sú vaničky od babíc už požičané iným mamičkám, ktoré majú pôrod v tom istom období ako vy. Aj to je jedna z možností, ako byť čo najlepšie pripravená.
Ak si kúpite vlastnú vaničku a k nej aj výstelku, môžete ju použiť viackrát. Je to fakt veľmi užitočné ak plánujete mať viac detí, alebo ju môžete požičať vašej kamarátke (vlastná výstelka je ale NUTNÁ!). Ešte jedna poznámka k vaničkám… Jedinou správnou voľbou je vanička, ktorá je presne určená na pôrod. Bazénik pre deti vám určite nepostačí. Siahnite po overených produktoch.
Kým väčšina pôrodných asistentiek využíva značku AquaDoula, ktorá má vstavaný ohrievač, ja osobne odporúčam BIRTH POOL IN A BOX- ECO. Vaničky, ktoré používajú profesionáli sú veľmi drahé a väčšinou na mnoho použití, osobné vaničky sú viac cenovo prístupné a vystačia na maximálne 10 použití.
Na záverečné čistenie budete potrebovať pumpu, ktorou po pôrode napumpujete vodu do záchodu. Najlepším riešením je kúpiť si celú sadu aj s príslušenstvom, pretože sa tak uistíte, že ste na nič nezabudli.
Veľmi dôležité je samozrejme zakryť podlahu a okolie miesta, kde sa chystáte rodiť plastovou fóliou. Za toto mi neskôr poďakujete. Dôležité je na fóliu rozložiť staré plachty alebo uteráky, aby ste sa náhodou nepošmykli.
Jedenie v tehotenstve
Nedávne štúdie ohľadom jedenia počas pôrodu hovoria o tom, že počas pôrodu v nemocnici by ste nemali jesť, aby ste mali prázdny žalúdok. U nás v nemocniciach sa využívajú rôzne metódy a prostriedky na vyprázdnenie čriev, ktoré mamičkám prinášajú krušné chvíle strávené na nemocničných záchodoch niekoľko hodín pred pôrodom.
Pri zdĺhavých pôrodoch, ktoré presiahnu viac ako 20 hodín, je desivé predstaviť si tento čas bez jedla. Z praktického hľadiska Vám to môže ublížiť, pretože po tak dlhej dobe nemáte už energiu na nič a Vaše tlačenie je zničujúce. Ja odporúčam zostať najedená (aj keď možno nebudete mať chuť do jedla) a ešte viac dôležité je zostať HYDRATOVANÁ. Po každej kontrakcii by vám mal váš partner ponúknuť vodu.
Pôrodný tím
Váš pôrodný tím je obzvlášť dôležitý, ak chcete rodiť doma. Musíte si zaobstarať niekoho zo susedov, kto už pôrod zažil, či už sa len prizeral, alebo rodil. Takýto ľudia vedia, čo môžete počas pôrodu očakávať a môžu vám veľmi pomôcť. Zdá sa to zrejmé, ale je to veľmi dôležité.
Ako mi raz vravela moja kamoška, ak ti horí dom, nezavoláš svojich kolegov, ale ľudí, ktorí s tým majú skúsenosti, teda hasičov. Skúsenosti a odbornosť tu vážne hrajú veľkú rolu.
Ak si myslíte, že svoj pôrod nedokážete naplánovať sami, nájdite si niekoho, s kým to celé prediskutujete. Vyjasnite si presne, ako si pôrod predstavujete, stanovte si nejaké „núdzové slovo“, ktoré poviete ak už tú bolesť nevydržíte a budete chcieť dostať lieky proti bolesti.
Môj prvý pôrod bol v nemocnici, keby nebolo bývalo náhodnej sestričke, ktorú mi pridelili a poznala moje „núdzové slovo“, asi by som to nebola dokázala. Chcela som, aby sa ma spýtala či nechcem lieky proti bolesti, ale nechcela som sa to pýtať ja. Povedala mi, aby som išla do vaničky, ktorú som mala v izbe. Nakoniec sa ukázalo, že to bolo presne to, čo som potrebovala a nemusela som ani použiť moje „núdzové slovo“.
Nedokážem popísať, aká dôležitá je pri pôrode adekvátna príprava. Viem, že zariaďovanie detskej izbičky je veľmi milé a zábavné, ale ak nie ste pripravené na pôrod, bude to pre vás chladná sprcha.
Áno, posledných 5 minút môjho domáceho pôrodu vyzeralo veľmi jednoducho, ale vyžadovalo si to mesiace príprav. Používala som meditačnú aplikáciu každú prekliatu noc po dobu ôsmich mesiacov. Bola som teda mentálne pripravená a poverila som ľudí z môjho okolia dôležitými vecami. Stále si nemyslím, že som bola 100% pripravená, ale keď prišiel ten čas, nebola som vôbec vystresovaná a to bolo podstatné.
Pochybovanie o samej sebe je zničujúce. Ak nemáte nikoho, kto by vám pomohol späť na tú správnu koľaj, tak by ste si rýchlo mali niekoho takého nájsť. Ak ste sa len teraz rozhodli o takýto pôrod a máte už len niekoľko týždňov, aj to je dosť času. Vaše telo dokáže úžasné veci, ak máte správne nastavenú myseľ.
Váš partner by mal byť vašou najväčšou podporou počas pôrodu. Muži v tomto niekedy excelujú. A niekedy je to presný opak. To je v poriadku. Počas pôrodu vidia svoju milovanú ženu v stave, v akom ju ešte nikdy predtým nevideli a to ich môže vydesiť. Ich činy môžu byť teda skôr na škodu, ako na osoh, ale nesnažte sa im to vyčítať. Ak vám pri pôrode pomáha žena, môže sa stať, že bude precitlivená. V skutočnosti nikdy neviete, ako si váš „pôrodný partner“ bude počínať, až kým nepríde pôrod. Váš „pôrodný tím“ sa však môže lepšie pripraviť čítaním kníh ako napríklad Sprievodca tehotenstvom.
Opäť, ak nikto z vášho „pôrodného tímu“ nezažil pôrod, je lepšie si najať babicu. Nechcete predsa, aby z vašich zvukov počas pôrodu niekto spanikáril, alebo sa úplne vydesil len preto, lebo to predtým nikdy nezažil. Pôrod je hlučný a vôbec nie čistý – a to je v poriadku. Osoba, ktorá si to už vyskúšala bude vedieť, čo je „normálne“ a čo si už vyžaduje lekársky zásach- verte mi, možno bude potrebný ! Pôrodné asistentky sú v niektorých nemocniciach zadarmo, skúste si teda overiť, ako je to vo vašom okolí predtým, než si nejakú najmete.
Pôrod v nemocnici- cisársky rez
Aj keď rodíte v nemocnici, môže to byť úplne prirodzené…
Spolupracujte. Nebuďte hneď od začiatku nahnevaní na personál a nemyslite si, že vám chcú niečo zlé. Pamätajte si, nie ste prvá žena, ktorá ide rodiť.
Existuje hranica medzi tým, čo si počas pôrodu môžete a nemôžete žiadať. Napríklad, žiaden epidural bez vášho „núdzového slova“, žiadna očná masť, žiadne kúpanie, priloženie dieťaťa k matke, čo najskôr po pôrode, odloženie prestrihnutia pupočnej šnúry a podobne. Väčšina nemocníc v súčasnosti nemá s týmito požiadavkami žiaden problém. Keď dorazíte do nemocnice, požiadajte o sestru, ktorá podporuje prirodzené pôrody. Tak sa uistíte, že pri pôrode budete mať na svojej strane o jedného človeka navyše. V dnešnej dobe je takýchto sestričiek mnoho a určite vám budú chcieť pomôcť.
Dobrým spôsobom, ako sa pripraviť na prirodzený pôrod v nemocnici je kniha Praktický sprievodca pre rodičov. Táto kniha vás vyzbrojí vedomosťami, pomocou ktorých sa budete držať vášho plánu na prirodzený pôrod tak dlho, ako to bude možné.
Ak je toto vaše prvé bábätko, nechajte svoje telo nech robí, čo potrebuje. Ak ste už takýto pôrod bez liekov zažili, tak tento ďalší sa vám bude zdať jednoduchší, lebo už viete, čo môžete čakať a druhý pôrod je skoro vždy ľahší a rýchlejší ako ten prvý.
Najvzrušujúcejšia vec, ktorá sa mi stala počas pôrodu, bolo to, ako moja mama kričala: OK ! A znova ! Prečo to vzrušenie, pýtate sa? Pretože som skeptická. Vedela som, že moja meditačná príprava bola skvelá, ale nevedela som, ako sa budem cítiť počas samotného pôrodu. V slovách mojej mamy som teda našla uistenie (už keď som sa chystala zomrieť), že to dokážem, vrátilo sa mi vedomie a celý pôrod bol už skoro na konci.
Keď vám oxytocín prechádza telom, cítite sa akoby ste boli v nejakom inom stave. Potom prichádza zmena, pretože musíte tlačiť (čiže si oddrieť tú „ťažkú robotu“) a prudký nárast adrenalínu dá aj tu najviac unavenú matku späť do pozoru. Matka príroda to skvele zariadila. Mnohé ženy si myslia, že to nedokážu, i keď je pravda iná. Odpustite mi, ale tlačenie je v skutočnosti „príjemné“.
Svedectvo prirodzeného pôrodu
„Vpichovanie ihiel do môjho tela mi naháňalo strach už pred tehotenstvom, preto som sa rozhodla pre prirodzený pôrod. Vôbec som pritom nevedela, aké je to v súčasnosti zriedkavé, dokým som nevidela to prekvapenie v tvárach sestričiek. Nešlo mi o prirodzený pôrod za každých okolností, ale chcela som to aspoň vyskúšať. Rodila som v 41. týždni, voda mi odtiekla o siedmej ráno, dieťatko sa narodilo o 3 poobede. Hneď po pôrode som si povedala, „Už nikdy viac.“ V skutočnosti ale moje zotavovanie (bolesť, hemoroidy, natrhnutia a pod.) by bolo rovnaké s liekmi aj bez nich. Takže aká je výhoda? Mám pocit, že jedná časť môjho ja chcela vyskúšať, čoho je moje telo schopné. A teraz to už viem”.
Klaudia
Prečítajte si aj ďalší článok o kojení na premamicky.eu>>>
Veľmi pekný článok s tým jedením v tehotenstve úplne súhlasím.