38. týždeň tehotenstva – Vaše kontrakcie a možný pôrod

Au! Ak pociťujete pri chôdzi kŕče, ktoré akoby prechádzali vašimi nohami, nebojte sa. 38. týždeň tehotenstva je obdobím, kedy je už dieťatko pravdepodobne v oblasti panvy, kde pri pohybe naráža do rôznych nervov – vrátane tých najcitlivejších, o ktorých ste ani nevedeli, že ich máte. Snažte sa s týmto nepríjemným pocitom vyrovnať a zároveň si dajte pozor na príznaky pôrodu. Môže sa jednať o pravidelné kontrakcie či vaginálny výtok. Deň D môže nastať hocikedy. Dovtedy si však oddýchnite.38. týždeň tehotenstva

Moje dieťatko je počas 38. týždňa tehotenstva veľké ako…

Zimný melón. Bábätko meria približne 50 cm a jeho hlavička má približne rovnaký obvod ako bruško. Priemerný plod v tomto týždni váži 3 kg. To sa už približuje odporúčanej váhe novorodenca.

Náš tip: Široký výber  tehotenských podprseniek, vysokú kvalitu a spoľahlivosť nájdete v eshopoch: Astratex a Amiatex za najvýhodnejšie ceny.Astratex.sk recenzie Heureka.sk

Viac Informácii

Ak som tehotná 38 týždňov, koľko mesiacov som vlastne tehotná?

38. týždeň tehotenstva znamená, že ste tehotná 8 mesiacov a 2 týždne. Ste už v cieľovej rovinke tehotenstva!

Náš tip na schudnutie a vrátenie do formy po pôrode: Therma Cuts

Therma cuts - pre boj s nadváhou
thermacuts

 • spáli tuk vo vašich bunkách a uzatvorí ich
 • bráni tak opätovnému ukladaniu tuku
 • klinicky overené chudnutie  10kg za mesiac
 • recenzie zákazníkov

Symptómy 38. týždňa tehotenstva

Typické príznaky tohto týždňa tehotenstva vás skutočne presvedčia o tom, že o niekoľko týždňov budete rodiť: vaše bruško je veľké, dieťatko je už-už pripravené na príchod a telo sa pripravuje na deň D. Môžete teda pociťovať tieto príznaky:

Braxton-Hicksove kontrakcie

38. týždeň tehotenstva sa nepochybne spája s kontrakciami. Možno ste ich už mali niekoľko týždňov, možno ešte len teraz začnete skutočne pociťovať kŕče a sťahy bruška. Ak kontrakcie nie sú bolestivé a zmiznú pri zmene pozícií, jedná sa o tzv. Braxton-Hicksove kontrakcie. Tieto kontrakcie sú len cvičné.

Problémy so spánkom

Pravdepodobne budete znepokojená ohľadom pôrodu. Navyše vás môže bolieť celý človek. Táto kombinácia samozrejme neprospieva vášmu spánku. Na ukľudnenie si dajte čaj pre tehotné, určite to pomôže.

Postieľka cestovná Koot hnedá so sovou Petite&Mars

 

 

Postieľka cestovná Koot hnedá so sovou Petite&Mars

 • kolieska
 • bočný výlez
 • cestovný matrac
 • taška na zloženú postieľku

 

 

 

 

Viac Informácii o produkte

Zvýšený vaginálny výtok

Možno tento týždeň uvidíte na nohavičkách kvapky hustej, hlienovitej látky. Ide o hlien, ktorý ochraňoval váš krček maternice a jeho prítomnosť je úplne bežná. Tento hlien sa vylúči pri rozťahovaní krčka maternice, ktorý sa chystá na pôrod. Každá kvapka hlienu vás približuje k vášmu pôrodu!

Tvrdnutie brucha

Vaše bruško je v tomto období maximálne natiahnuté, preto je aj veľmi citlivé. Pomôže vám hydratácia. Odporúča sa používať vysoko hydratačný krém a piť veľa vody. Dajte si pozor na vyrážky. Ak sa vyskytnú, kontaktujte vášho lekára.

Opuchnuté členky a chodidlá

Ste v 38. týždni tehotenstva. To je dostatočná výhovorka na to, aby ste si mohli vyložiť nohy a nič nerobiť. Nezabudnite však na pravidelné prechádzky, ktoré pomáhajú zmierniť opuchy a zlepšujú krvný obeh.

Náš tip: Buďte krásna počas celého tehotenstva. Širokú ponuku líčidiel, voňaviek a mnoho iného nájdete v overenom eshope Elnino.sk

Parfémy ELNINO.sk recenzie Heureka.sk

Viac Informácii

Úzkosť

Je prirodzené, že ste psychicky vyčerpaná. U mnohých žien sa dostaví aj nepríjemný pocit z hmotnosti, ktorú počas tehotenstva pribrali. Snažte sa myslieť na pozitívne veci. Choďte do kina, na romantickú večeru s partnerom, alebo len tak s priateľmi na obed. Tieto posledné dni pred narodením bábätka sú veľmi dôležité, preto si ich užite naplno.

Príznaky tehotenstva počas 38. týždňa tehotenstva

V tomto týždni sa môžu objaviť symptómy, ktoré značia pôrod. Patria medzi ne napríklad:

Výtok hustého hlienu

Jedná sa o už spomínaný hlien, ktorý ochraňuje krček maternice. Hlien má často červenkasté sfarbenie a značí, že vaše telo sa pripravuje na pôrod.

Hnačka

Hnačka sa v tomto týždni tehotenstva nemusí spájať s pikantným jedlom. Môže to značiť hormonálne zmeny, ktoré súvisia s pôrodom. Ten môže nastať každú chvíľu.

Žalúdočná nevoľnosť

Nie je to síce vedecky dokázané, no mnohé ženy tvrdia, že tesne pred pôrodom pociťovali tento príznak.

Hracia deka by vo Vašej výbave pre bábätko nemala chýbať

Kontrakcie

Už ste si na ne asi zvykli. Vedzte však, že ak sú kontrakcie pravidelné a neprestávajú, tak ste pravdepodobne v počiatočnej fáze tehotenstva. Ak sú kontrakcie bolestivé a interval medzi nimi je asi 5 minút, mali by ste odísť do nemocnice.

Bolesť chrbta

Už vás možno niekoľko týždňov bolí chrbát. Silná a intenzívna bolesť chrbta počas 38. týždňa tehotenstva môže znamenať pôrod.

Prasknutie plodovej vody

Ak cítite stekanie kvapiek vody, je to pravdepodobne plodová tekutina, ktorá vyteká. Pôrod nastáva väčšinou hneď po prasknutí plodovej vody, tak ihneď kontaktujte lekára.

38. týždeň tehotenstva sa v niektorých prípadoch spája s umelým vyvolaním pôrodu, najmä ak trpíte preeklampsiou, tehotenskou cukrovkou či infekciou maternice. Ak čakáte dvojičky, alebo ak krvácate, lekár vám pravdepodobne povie, že už je čas. To prekvapí nejednu mamičku, ktorá si myslela, že má ešte 2 týždne čas. Nepanikárte, všetko bude v poriadku. Nikdy nemôžete byť 100% pripravená. Nezabúdajte, že ste v dobrých rukách vášho lekára.

V ostatných prípadoch sa však vyvolanie pôrodu neodporúča. Dieťatko ešte potrebuje nejaký ten čas na vývin. Ak si teda chcete vyvolať pôrod, poraďte sa najprv s lekárom a počkajte aspoň jeden týždeň. Dajte si pozor na metódy vyvolanie pôrodu. Mnohé z nich nie sú veľmi bezpečné.

Náš tip do výbavičky: Trojkolka Puky

 

 

trojkolka Puky

                                                      Viac o tejto trojkolke 

Ultrazvuk počas 38. týždňa tehotenstva

Vo vnútri vášho bruška už vášmu dieťatku rastú vlasy. Dieťatko už pomaly vylučuje bielu gebuzinku, ktorou bude pri pôrode pokryté.

V tomto období by ste mali chodiť na lekárske prehliadky každý týždeň. Lekár počas nich skontroluje, či je dieťatko v správnej polohe(hlavičkou dole). Pripravte sa na kontrolu panvy, počas ktorej lekár skontroluje krček maternice. Ten by sa mal roztvoriť a stenčiť. Lekár vám však nebude môcť povedať, kedy presne porodíte. Ak už nastalo roztvorenie krčka, môže sa jednať o hodiny, ale aj týždne. Ak aj nenastalo, môžete sa zajtra ocitnúť v pôrodnici. Ach tá matka príroda.

Lekár vám možno spraví aj ultrazvuk. Skontroluje dýchanie, pohyby, svalový tónus, srdcovú frekvenciu a plodovú tekutinu. V niektorých prípadoch lekár na základe tohto vyšetrenia rozhodne odrodiť dieťa skôr.

Určite nezabudnite:

 1. Objednať sa na ďalšiu prenatálnu prehliadku
 2. Pripraviť sa na kojenie
 3. Uvarte a zmrazte si jedlo do chladničky na obdobie tesne po pôrode
 4. Čítať si o 38. týždni tehotenstva

Pripravte sa na príchod bábätka, dojčenské podprsenky, tehotenské oblečenie a doplnky do domácnosti  Vám radíme nakúpiť v spoľahlivých e-shopoch

Astratex logo
Amiatex.sk
dr max logo

 

5/5 - (33 votes)

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.